Normalizace

Jg2

Sloupek

Jan Gruber: Slavík na lafetě

Debaty nad státním pohřbem Karla Gotta potvrdily, že antikomunismus se má čile k světu. Bojovníci s minulostí stále nepochopili, že kořeny dnešních těžkostí se ukrývají v porevolučních letech. I proto je země v područí holdingu Agrofert.

Image

Zpráva

Odškodní stát protiprávně sterilizované ženy? K přípravě zákona se nikdo nemá

Znovu se otevírá kauza protiprávních sterilizací převážně romských žen mezi lety 1966 a 2012. Zástupci obětí oživili návrh zákona, který poškozeným přiznával statisícové odškodné. Ministerstva se k jeho předložení ovšem nemají.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Májové oslavy

Alena Zemančíková popisuje proměny májových oslav. Od průvodů s portréty vůdců dělnického hnutí, přes výsměch normalizačním symbolům až po oslavy generálů a vojska ve jménu míru.

Image

Esej

Maroš Berák: Kauza Cervanová: súdne sprisahanie. Určite?

Zveřejňujeme mimořádně rozsáhlý esej k případu vraždy studentky medicíny Ľudmily Cervanovej, který za Husákovy normalizace poutal pozornost v celém Československu. Autor nenašel pro svůj text v nezkrácené podobě na Slovensku vydavatele.

Vr_a

Sloupek

Vratislav Dostál: Politický zápisník III. Dobrý politický tah jako předzvěst nové doby

Redaktor domácí rubriky Vratislav Dostál zveřejňuje politický zápisník ze třetího zářijového týdne. Kromě zápisků z četby obsahuje poznámky na okraj průběžného analytického zpravodajství.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Mistr pro všechny

Režimy prostě přicházejí a odcházejí, zatímco stálice Gott zůstává. To je ta krutá pravda, s níž se musíme naučit žít. Svádět někdejší selhání celé společnosti na jeden univerzální symbol, je příliš jednoduché.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Mé dětství v socialismu

Saša Uhlová se zamýšlí nad projektem Mé dětství v socialismu, do kterého byla přizvána. Co pozitivního a negativního projekt může přinést? Jaké vzpomínky z dětství vybrat? A jak se na vzpomínce vůbec pozná, že má vztah k době, ze které je?

Olga2

Komentář

Olga Lomová: 25. výročí Tchien-an-menu

Známá sinoložka přibližuje průběh, způsob reflexe i celkový kontext událostí, jež v červnu 1989 vyvrcholily masakrem u náměstí Nebeského klidu. Oč vlastně při tzv. Pekingském jaru šlo a co po něm zůstalo?

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Občanské fórum Andreje Babiše

Kampaň Babišova ANO byla primárně postavena na tekutém hněvu, na onom NE!, které se neštítilo ani vyvolávání „ostalgie“, jež v českém pojetí nemůže nesklouznout k nostalgii po normalizaci se vším, co s sebou toto období nese.

Fotka_j

Komentář

Jiří Karen: Člověk v tísni ideologie

Člověk v tísni vydal brožuru „O komunistických časech“, ve které varuje před tím, že českou společnost jako by v posledních letech postihla ztráta paměti. Místo, aby brožura přispívala k pochopení historie, snaží se ji oznámkovat.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Jedeme do Prahy

Do památného roku ´89 jsme stáli připraveni, že všechno budoucí nebude stát za nic. Byli jsme na stráži docela jistě promarněného života s možnými třemi vyhlídkami: kriminál, emigrace nebo rezignace.

Wales-mwnt_cb

Esej

Pavel Holubec: Normalizační režim v Československu jako sociální systém

Bývalý normalizační režim stál na zvnitřnění představy o jeho nevyhnutelnosti a převádění veškeré sociální reality na protiklad režimní-protirežimní. Nezůstává ovšem něco z toho v transformované podobě v platnosti i v režimu současném?

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Můj život v česko-německých vztazích

Za více jak dvacet let po listopadové revoluci se podařilo odstranit většinu překážek a stereotypů bránících dobrým vztahům mezi Čechy a Němci – nejlepším dokladem toho je život v bývalých Sudetech.

Image

Rozhovor

Jiří Dienstbier: Usilovat o změnu mělo smysl v listopadu 89 a má i dnes

Redakce Deníku Referendum zveřejňuje úryvek z připravovaného knižního rozhovoru Jana Šíchy s Jiřím Dienstbierem Politika není kšeft.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Osamelosť prvočísla

Mal som šestnásť rokov, chodil som oblečený v čiernom, lebo sme vtedy počúvali ska, z Na šnupací tabak tam chodil aj Julo Satinský, na údenú cigu naši profesori.

Fischerova_11_p1

Komentář

Táňa Fischerová: Co jsme chtěli 17.listopadu?

Redakce DR oslovila tři kandidáty na prezidenta s tím, aby napsali text o očekáváních v roce 1989 a o tom, co se v jejich očích skutečně stalo, popřípadě čem vidí východiska ze současné situace. Zde je text Táni Fischerové.

Roithova

Komentář

Zuzana Roithová: Devětaosmdesátý

Redakce DR oslovila tři kandidáty na prezidenta s tím, aby napsali text o očekáváních v roce 1989. Zuzana Roithová poskytla ke zveřejnění příslušné pasáže z knihy Vidět srdcem, která právě vychází.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Komentář

Igor Pleskot: K úmrtí Milana Horálka

Ve věku 80 let zemřel v úterý první český polistopadový ministr práce a sociálních věcí Milan Horálek. Vzpomíná na něj Igor Pleskot.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Ohlédnutí za rozpadem Československa

Československo byl smysluplný a životaschopný projekt; jeho rozpad je ovšem historickou realitou, na níž lze nalézt klady i zápory.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Zbytkový závod veřejného prostoru

Pro občanskou společnost a lidi dodržující zákony a předpisy zbývá u nás pouze ten prostor, který není obsazen lobbisty a jejich politiky, prostor pohříchu malý.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Obecní zprávy

Po listopadovém převratu jsme se radovali ze svobodných novin. Za dvacet let ale platí, že většina toho, co se tiskne a lidem nabízí jako informace, je prázdné stejně jako někdejší Rudé právo.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Bombírung

Stará řemesla a dovednosti odcházejí, mezi nimi i schopnost dobře položit chodníkovou dlažbu. Ovšem tam, kde se z nedostatku peněz ještě zcela neodpoutali od minulého režimu a jeho technologií, úplně vše nezapomněli.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Být odvolán je čest

Od komunistické normalizace až dodnes platí, že nekompetentní politikové mohou dělat jednu chybu za druhou; jejich rozhodnutí odnášejí lidé, kteří s veškerou odbornou výbavou dělají svou práci tak, jak v danou chvíli dokáží nejlépe.

Image

Vzpomínka

Anna Šabatová: Jsem hrdá na to, že jsme spolu "mluvčovali"

V pátek se v Praze konal pohřeb mluvčího Charty 77, novináře a publicisty Jana Šterna, který zemřel minulé úterý ve věku sedmaosmdesáti let. Zveřejňujeme řeč Anny Šabatové.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Nepotřebují dráby, pochopy ani biřice

Dělníci pracující každý den jedenáct hodin sice efektivní a kruté pracovní podmínky přijali dobrovolně, ale těžko říct, zda to jsou hrdinové práce, zlatokopové nebo ztroskotanci.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Odklánění po dvaceti letech

Listopad 1989 přinesl naději: nenásilný převrat a první transformační kroky, které se obešly bez většího štěpení společnosti. Poslední volby ve společném státě fakticky rozpojily česko-slovenský vlak a odklonily politiku obou zemí na slepou kolej.

Image

Esej

Jakub Patočka: Josef Velek: ekologický ombudsman 80. let

Co mělo být původně připomenutím pozapomenuté legendy ekologického novináře a aktivisty, se vyvinulo v poznámku o odvaze za časů Husákovy normalizace. Kupodivu tato výtečná vlastnost nebyla vyhrazena pouze světu disidentů.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Život v antropocénu

Chtějme po politice ideu, vizi, ale nechtějme, aby se chovala jinak, než se chováme my, kteří formujeme veřejný život prospěchářskými vazbami. Tyto způsoby jsou u nás hluboce zakořeněny patrně od dob protektorátu. Za normalizace pak byly hybnou silou pokroku.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Chci plavat mezi malými rybami

Církev po domácnostech bývá nejčastěji označována jako podzemní, případně skrytá a bývá dávána do kontrastu s tou oficiální. Je však daleko důležitější, co se říká, než jak se to říká. Při prostém lámání chleba po domech se může křesťanské poselství komolit stejně jako na pompézní pontifikální mši.

Img_20160724_142129

Komentář

Eva Hájková: Komunismus na více způsobů

Jakákoli snaha o definici komunismu se setkává s neúspěchem. Lze si vypomoci pohledem na různé generace. Představa, co je to být komunista, se však u různých lidí natolik liší, že by se navzájem ani nedomluvili.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Potíže se zpracováním informací v době webové

Dilemata, která s sebou přináší odmítnutí vnímat historii i současnost černobíle, se ukazují jako tíživá. Přesto se zdá, že jiná cesta neexistuje.

Vitsrtrobach

Komentář

Vít Strobach: Paměť české transformace, aneb o přisluhovačích, vítězích a obětech

Boj proti komunismu poskytuje pevný bod, z něhož lze nahlédnout život jako celek a událost. Díky tomu jsou ale zároveň příběhy mnohých českých pamětníků plny vnitřních konfliktů, a to zvlášť na místech, kde se musí vyrovnávat s vlastní komunistickou minulostí.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Anticharta - krok do otroctví

Brzy bude výročí Anticharty. Vracet se k nepěkným chvílím normalizace by možná ani nebylo tak nutné, kdyby jisté obdobné sklony neprojevovala tuzemská společnost i dnes: Sklony k občanské apatii, k poslušnosti a k naivitě.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Důstojné rozloučení s postkomunismem

Argumenty typu: „To chcete, aby se vrátil komunismus?“ nám při řešení současných problémů nepomohou. Stejně jako společenské problémy šedesátých let nevyřešila věta: „To chcete, aby se vrátil kapitalismus a nezaměstnanost?“

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Charta 77 – krok ke svobodě

I po pětatřiceti letech úvodní text Charty, podobně jako většina jejích dalších dokumentů, hovoří mimořádně aktuálně. Autor proto v několika tezích naznačuje, s čím nám může pilíř tuzemského disentu v současnosti pomoci, v čem může být inspirací.

Mikolas_chadima

Komentář

Mikoláš Chadima: Normalizace. Čas hnusu, kolaborace a zbabělosti

Publikaci ČvT Naše normalizace mají tvořit příspěvky lidí, kteří se vůči tehdejšímu režimu snažili vymezit a něco smysluplného v něm navzdory komplikacím vykonávat. Text Mikoláše Chadimy byl editory tohoto sborníku objednán, ale nebyl zařazen. Patrně nezapadl do koncepce.

Guth

Komentář

Jiří Guth: Jejich normalizace

Zhruba rok po Mýtech o socialistických časech vydala společnost ČvT sborník Naše normalizace. Nová publikace má mimo jiné za účel polemizovat s vnitřní periodizací totalitního režimu.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Skřivánek nezavrže, Unie instrukcí nedodá

Začíná být jedno, který politik je u moci. Proměna doby se opět valí světem jak za Husáka, na podobu Evropy a poměry u nás bude každá politická strana krátká.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Věšet, nevěšet

Především se máme chovat tak, aby nikdo nikoho věšet nechtěl, nemusel a zejména neměl pocit, že někdo chce věšet jeho. Jinak je ale těžko hledat s Respektem společnou řeč.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Komunismus v rouše neoliberalismu?

Neoliberalismus a komunismus přinášejí stejný ekonomizující a biologizující pohled na člověka. Ideologie pak umožňuje nomenklaturním kádrům a jejich pokračovatelům uplatňovat stejné programové koncepce v novém rouše.

Sl_a_0435

Komentář

Ondřej Slačálek: Touha vidět oběšence

V posledním čísle týdeníku Respekt vyšel velký profilový článek o Gustávu Husákovi s dvojsmyslným titulkem Prezident, který měl viset. Vypovídá to mnohé o prestižním českém týdeníku i o schopnosti jeho redaktorů chápat minulost.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Národ vzdal na Staroměstském náměstí hold mistru světa Jiřímu Grušovi

Velkolepá smuteční tryzna za Jiřího Grušu ukázala, že to s českým národem není zase tak špatné, když si umí vážit svých osobností. Má to jen jeden drobný zádrhel, že realita je jiná.

Jan_

Komentář

Jan Kubíček: Normalizační popkultura jako ideologická past?

Obraz normalizace, který nabízí publikace Tesilová kavalerie, připomíná podivuhodný svět, v němž věci nebyly, čím se zdály být; co se tvářilo jako nevinná zábava, bylo ve skutečnosti ideologickou pastí. Kniha však netematizuje souvislosti mezi popkulturou normalizační a polistopadovou.

Image

Vzpomínka

Kateřina Sidonová: 1989

Revolučním rokem 1989 končí vzpomínky Kateřiny Sidonové, které vycházely na stránkách Deníku Referendum každou neděli. Tentokrát o demonstracích, Několika větách a událostech, které následovaly po sedmnáctém listopadu.

Image

Vzpomínka

Kateřina Sidonová: 1988

Vzpomínky Kateřiny Sidonové z roku 1988 jsou ve znamení cesty do Paříže a Polska. Především se ale na podzim toho roku na vysokých školách začaly pořádat diskusní kluby. Nejvíc se debatovalo o osmašedesátém, o Dubčekovi.

Image

Vzpomínka

Kateřina Sidonová: 1987

Kateřina se stěhuje s Tondou do nového bytu, sporadicky navštěvuje školu, stává se odbornicí na specifika vzdělávání romských dětí a navštěvuje koncerty. Na jednom zažije brutální policejní zásah.

Image

Vzpomínka

Kateřina Sidonová: 1986

Rokem 1986 pokračují vzpomínky Kateřiny Sidonové. O babičce, která si myslela, že ji účinkující v televizi vidí, o skutečně alternativní kapele a perestrojce, při které ledy sice netají, ale začínají se lámat.

1985_u_ttt

Vzpomínka

Kateřina Sidonová: 1985

Vyprávění Kateřiny Sidonové z dob normalizace pokračuje. Tentokrát o učení angličtiny, které ji baví čím dál méně a o seznámení s Tondou.

Image

Vzpomínka

Kateřina Sidonová: 1984

Vzpomínky Kateřiny Sidonové z roku George Orwella jsou ve znamení těhotenství a snahy získat výjezdní doložku na cestu za otcem do Německa. Na vysokou školu se v ten rok opět nedostala: dál učila v obvodním kulturním domě.

Image

Vzpomínka

Kateřina Sidonová: 1983

Vzpomínky Kateřiny jsou v roce 1983 poznamenané tím, že jí odjel otec a ona neví, kdy a zda jej ještě uvidí. Také se přes úspěšné přijímací zkoušky nedostala na vysokou školu a učí tedy angličtinu.

Zobrazeno 50 / 58