Místa

Další témata

Image

Reportáž

Jan Gruber: Cheb je dalším okresním městem, které provedlo převrat proti zavedeným stranám

Když vloni chebští zastupitelé ANO, ČSSD, KSČM a ODS společně odvolali starostu Jalovce, mysleli si, že městu budou v široké koalici vládnout už napořád. Jenomže arogance se vymstila: Jalovcem vedená kandidátka teď získala většinu.

Image

Zpráva

Zadlužené obci Prameny má pomoci sbírka a novela insolvenčního zákona

Extrémně zadlužená obec Prameny se možná dočká pomoci. Splacení téměř 60 milionového dluhu má pomoci sbírka Sdružení místních samospráv. Sdružení se rovněž pokusí prosadit novelu insolvenčního zákona, jež by obcím umožnila vyhlásit bankrot.

Vietnam

Zpráva

Méně světla, více tmy. Vláda chce snížit světelné znečištění

Vláda bude ve středu projednávat návrh plánu, díky kterému by v budoucnu mělo klesnout světelné znečištění. Více tmy má prospět člověku i přírodě a obcím ušetřit prostředky za elektrický proud.

Image

Zpráva

Historickým městem roku je Jičín, město Rumcajse, Manky a Cipíska

Město Jičín se stalo historickým městem roku 2016, obdrželo ocenění za příkladnou péči o památky. Druhým oceněným městem je Štramberk.

Klimentcb

Fejeton

Alexandr Kliment: Holubice

Spisovatel Alexandr Kliment, mistr žánru fejeton, přispěl do letního cyklu DR „Místa“. Text jsme dostali později, zveřejňujeme jej tedy až v dnešním nedělním vydání.

Foto2

Komentář

Petr Bittner: Rožnov pod Radhoštěm. Monokulturní půvab maloměsta

Poslední fejeton zbyl na správce rubriky Názory. Jeho předmětem je čtyřdenní dovolená v Beskydech. Anebo ne?...

Lucia

Komentář

Lucia Zachariášová: Ostudy traperů

„A ještě bych si taky letos chtěla opéct špekáček,“ řekla a zasněně se podívala ven z okna do poněkud stísněného pražského vnitrobloku. A tak začalo letní putování Lucie a Jana po stopách českého kempingu.

Evakant_rkov_

Komentář

Eva Kantůrková: Víc vzpomínka než přítomnost

Poslední srpnový víkend přinášíme fejeton od spisovatelky Evy Kantůrkové. Jejím „místem“ je pražská Národní třída, prostor velkých vítězství i strašných porážek.

11911884_10153574017968540_940919541_n

Komentář

Milan Kroulík: Modř, moře, mešita

Konec srpna se blíží a s ním i konec našeho seriálu letních fejetonů. Ten následující, z výletu do mešity v malajské Melace, napsali Markéta Jakešová a Milan Kroulík.

11939972_1004253102938668_1416450489_o

Komentář

Jiří Dynda: Göbekli Tepe: Pupeční šňůra náboženství

Dnešní fejeton obstaral religionista Jiří Dynda. Můžeme se s ním vydat na starověké posvátné místo údajných kořenů všeho duchovního i hospodářského. Tím je kurdistánské Göbekli Tepe.

Fati_1_

Komentář

Fatima Rahimi: Šumperk – moje druhé rodné město

Fatima Rahimi ve svém fejetonu vzpomíná na místo, kde můžete nalézt výjevy připomínající písně bratří Nedvědů. Ale také tu lze najít druhý domov.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Kousavý pes

Ondřej Vaculík završuje svůj srpnový „cikánský triptych“ fejetonů. Snad pod tíhou lásky k Romům, snad pod tíhou jejich strašného spílání.

Biler

Komentář

Stanislav Biler: Adamov: Čekání na ticho věčnosti

Poslední týden srpnových fejetonů zahajuje Stanislav Biler se sondou z kontroverzní post-brněnské lokality zvané Adamov.

A2

Komentář

Jiří Paroubek: Prázdninová idyla

Do naší již bohaté sbírky srpnových fejetonů se souhrnným názvem „Místa“ přispívá i Jiří Paroubek. Tím jeho „místy“ jsou hned tři zahrádky…

Igor_demo20

Fejeton

Saša Uhlová: A co dospělí? Mají si kde hrát?

Komunitní zahrada je místem, kde děti i dospělí pěstují rostliny, sdružují se a tráví volný čas. Ale hlavně se tam v klidu mohou oddávat radostnému nicnedělání.

Pato_kaj

Komentář

Josef Patočka: Pozdravit se s Medvědem

Páteční fejeton přichází z dílny Josefa Patočky. Jeho zážitek ze slovenských Tater přináší směs dramatu, romantiky a vůbec něčeho, co u nás není už staletí možné zažít.

Jelinek-4

Fejeton

Lukáš Jelínek: Malé Karpaty si hýčkají sportovce i zhýralce

V dalším z letních fejetonů zavítáme spolu s Lukášem Jelínkem do Malých Karpat.

Gaby_khazalova_3_

Fejeton

Gaby Khazalová: Vykoupat se před Janclem a spláchnout to na Jakubáku

Redaktorka Gaby Khazalová v dalším z letních fejetonů srovnává dvě místa, která míjí cestou do práce. Obě jsou příkladem oživení veřejného prostoru, ale jedno z nich jen v případě, když si můžete dovolit pivo za 40 korun.

Vaculik2

Fejeton

Ondřej Vaculík: Hlas od Vepora zní pravdivě

Příběh Ondřeje Vaculíka o setkání s cigánskou kapelou Bartošovců od Čierneho Balogu má svoje pokračování. V dalším z letních fejetonů.

Azemancikova1

Fejeton

Alena Zemančíková: Branka

Nový týden letních fejetonů zahajuje Alena Zemančíková. Její pohlednice přichází z Českého lesa.

Dr1cropwb

Fejeton

Thu Thuy Truong: Nam Định – cizinkou ve „své“ zemi

Náš letní seriál Místa pokračuje. Thu Thuy Truong zve do Vietnamu, do města Nam Định, kde se narodil její otec, a vysvětluje, jak je možné být daleko od domova, a přitom se cítit jako doma.

A12

Fejeton

Radek Kubala: Horní Těrlicko. Přehrada, a jinak nic?

Další fejeton našeho seriálu obstaral bývalý stážista Deníku Referendum Radek Kubala. Jeho pohlednice pochází z Těrlicka, svérázného místa u Havířova.

Photo_filipoutrata

Fejeton

Filip Outrata: O Václaváku s láskou

Středeční fejeton Filipa Outraty nás zavede na nejslavnější české náměstí. V osobní perspektivě člověka, který tu prožil svůj život, může jít o náměstí, na kterém dějiny ukazovaly svůj majestát a zároveň se měnily v kýč.

Radovan_bartosek_cb_ctverec

Fejeton

Radovan Bartošek: Kostel jako žádný jiný

Další srpnový fejeton obstaral Radovan Bartošek. Ten nás zve do Senetářova, malé moravské vesničky, na první pohled jako jakékoli jiné, na druhý pohled přeci jen zhola výjimečné.

Recmanov__profil

Fejeton

Ivana Recmanová: Kterak Kladno anektovalo Vrapice

Nový týden srpnových fejetonů začíná Ivana Recmanová pohlednicí ze středních Čech. Není všechno doprava, co tu jezdí…

Bican

Fejeton

Jaroslav Bican: Výlet do Bělé

Srpnový cyklus Deníku Referendum o zajímavých místech pokračuje pohlednicí z Dolní Bělé a okolí. Jaroslav Bican zve k procházce naučnou stezkou Ludvíka Očenáška a návštěvě hájovny v Lomanech.

Sicha

Fejeton

Jan Šícha: Jízdárna ve Světcích, záděra z jiné doby

U windischgrätzské jízdárny ve Světcích člověka nutně napadají otázky nad souvislostmi architektury a životního způsobu a sociálně-politické organizaci doby, v níž vznikala.

Ax1

Fejeton

Petr Dimun: Grüss Gott!

Seriál letních pohlednic pokračuje fejetonem z pera Petra Dimuna. Tentokrát se vypravíme k našim sousedům do bavorského Berchtesgadenska. Snad jeho jedinou kaňkou je, že si ho oblíbil Adolf Hitler.

Zuzanavlasat_1_

Fejeton

Zuzana Vlasatá: Do Ádru!

V dalším díle našeho seriálu o pozoruhodných místech zve reportérka Zuzana Vlasatá za pískaři do Adršpašských skal: anebo raději zůstaňte doma.

Vr_a

Fejeton

Vratislav Dostál: Každý by chtěl žít v Kamenné kolonii

Srpnový cyklus fejetonů Deníku Referendum o pozoruhodných místech pokračuje textem Vratislava Dostála o svérázné osadě v centru Brna.

Vaculik2

Fejeton

Ondřej Vaculík: Pravý hlas od Vepora

Letní seriál pozoruhodných míst pokračuje textem Ondřeje Vaculíka. Tentokrát od Slovenského rudohoří.

V1

Fejeton

Petr Jedlička: Z Mikulova na Vídeň, z Cieszyna do Těšína

Petr Jedlička zve v rámci letního seriálu o pozoruhodných místech na dva hraniční přechody. Máloco se totiž měnilo za postkomunismu tak moc a tak rozdílně.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Fejeton

Lukáš Senft: Prorocký kostel na kraji Posázaví

Kostel ve Stříbrné Skalici je spojen s podivnými zkazkami. Pozemky v jeho okolí zase s podnikatelskými švindly. Malby na stropě zvonice prorokují budoucnost a privatizování nedalekých pastvin devastuje přítomnost.

Jakub_cb

Fejeton

Jakub Patočka: Ulice Veveří

Se srpnem udeřila okurková sezona. Budeme vás lákat na místa, kam se stojí za to podívat.

Zobrazeno 34 / 34