Mexiko

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Františkova mexická cesta

V srdci domorodého Mexika propojil papež témata ochrany původní starobylé kultury, životního prostředí a sociální důstojnosti všech lidí. Právě toto propojování činí jeho poselství dnes tak důležitým.

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2014

Stálý spolupracovník DR připomíná nejdůležitější události, jež loni zažil pomyslný kontinent, a upozorňuje i na ty, kterým se v ČR nedostalo přiměřené pozornosti – například na zrušení státního monopolu na těžbu ropy a plynu v Mexiku.

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: V Mexiku to opět vře, tentokrát protesty „unavených“

Současnou vlnu protestů podnítilo zmizení a nejspíše i vražda třiačtyřiceti studentů, kteří protestovaly proti poměrům ve městě Iguala. Když se ukázalo, že za činem stojí společně starosta, jeho žena, místní policie a zločinecký kartel, vypukly bouře po celé zemi.

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: Americká (ne)zodpovědnost

Stálý spolupracovník DR zaměřený na Latinskou Ameriku tentokrát o odpovědnosti Spojených států za největší problémy Mexika a zemí takzvaného trojúhelníku smrti.

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: Spor o svobodu

Stálého spolupracovníka DR zabývajícího se Latinskou Amerikou tentokrát zaujaly protesty proti zákonu o telekomunikacích v Mexiku.

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: 20 let zapatistické revoluce

Letošní výročí mexického hnutí vybízí k bilancování. Za co EZLN bojovala a bojuje, jak se dnes Zapatistům mu daří a čeho od svého prvního vystoupení v lednu 1994 dosáhli?

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: Svatá válka v Michoacánu

Stálý spolupracovník DR zabývající se Latinskou Amerikou se vrací k tématu válek mexických drogových kartelů. Los Caballeros Templarios, čili „templářští rytíři“, se čím dál více vzmáhají. V poslední době převzali dokonce těžbu a vývoz železné rudy do Číny.

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: Mexičané berou boj s gangy do vlastních rukou

Velká válka drogových kartelů přiměla řadu obcí zformovat vlastní domobranu. Vzniklé milice se pak nezřídka obracejí i proti podplacené policii či zkorumpovaným starostům.

A2

Zpráva

Mexiko má konečně prezidenta, příliš se mu však nevěří

V červenci zvolený Enrique Peña Nieto se ujal úřadu teprve minulý víkend. Během šestiletého mandátu se musí vypořádat s dědictvím války s gangy, rostoucí sociální nerovností i novou aktivizací levice.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Stříbropěnná řeka Santiago

Nadnárodní koncerny znečišťují mexickou řeku Santiago tak, že se stala doslova smrtonosnou. Dokumentární film a putovní výstava fotografií se na problém snaží poukázat a vyzvat k nápravě.

A3

Zpráva

Mexiko čeká na nového prezidenta, dle znalců to bude mít těžké

Původní vítězství Enriqua Peñi v nedělních volbách zpochybnil nejúspěšnější z jeho soupeřů. Volební institut teď přepočítává celou třetinu hlasů. Na jakéhokoliv konečného vítěze přitom čekají výzvy, jež znalci označují za téměř nepřekonatelně.

Image

Zpráva

Arizona spustila on-line sbírku na pohraniční bariéru

Dnes nejpočetnější křídlo amerických republikánů prosadilo zákon, na jehož základě se od středy v Arizoně vybírá na zadrátování hranice s Mexikem. S výstavbou bariér se má začít, až bude shromážděno alespoň 50 milionů dolarů.

Image

Zpráva

Americká vláda nasazuje drony i na hranici s Mexikem

První bezpilotní letoun typu Predator začal ve středu hlídat americkou hranici s Mexikem. Zvýšení ostrahy na hranicích je součástí širšího plánu Obamovy vlády na zlepšení bezpečnosti hraničních států a celkovou reformu imigrační politiky.

Image

Zpráva

Mexiko zvažuje širokou legalizaci drog

Četní mexičtí politikové a intelektuálové se domnívají, že plošná legalizace oblíbených drog ukončí válku s gangy. Podle prezidenta Calderóna je o této možnosti třeba debatovat.

Image

Zpráva

Mexico City chce lákat homosexuální turisty, utrácejí více peněz

Hlavní město Mexika se chce stát první turistickou destinací v Latinské Americe, jež bude přátelská k homosexuálním turistům. Podle zástupců místní gay komunity ale situace ve městě není tak přátelská, jak radnice tvrdí.

Zobrazeno 15 / 15