Lidská práva

A22

Zpráva

Assange je v bezpečí, Britové hrozbu odvolali, tvrdí ekvádorský prezident

Britské ministerstvo zahraničí stáhlo dle Rafaela Correy pohrůžku, že reviduje diplomatický status ekvádorské ambasády v Londýně. Podle agentury PA má ovšem Scotland Yard i nadále rozkaz Assange zadržet, pokud velvyslanectví opustí.

Ja

Komentář

Robert Bartoš: Zatracená slůvka

Proč by se české ženy nemohly nepřechylovat, tak jako se nepřechylují ženy většiny zemí světa? Návrh Přemysla Sobotky na zrušení koncovky -ová je však třeba dotáhnout do dokonalosti.

Hanys

Komentář

Milan Hanyš: Otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi

Byl jsem velmi potěšen, že ministerstvo zahraničí vyjádřilo oficiální nesouhlas s průběhem procesu a rozsudkem v případu Pussy Riot. Bude následovat Bradley Manning?

Image

Esej

Petr Jedlička: Proces, humbuk, opozice a Pussy Riot: Co ještě dodat?

Spolu s emocemi zanechal nejsledovanější proces minulých týdnů i několik mimořádně důležitých otázek.

Martin_rezanka

Komentář

Marek Řezanka: Symboly, limity a lidská práva

Jaké limity a normy smí člověk v boji za svobodu překročit a kde se již dostává za přípustnou hranu? Kdy má člověk právo na neloajalitu ke svým vládnoucím elitám a kam až smí v této neloajalitě dojít?

Franti_eknew

Sloupek

František Kostlán: Hejsa, to se máme, župy, žup!

Putin ještě před rozsudkem sdělil veřejnosti, že by na místě soudkyně nepostupoval proti Pussy Riot nijak tvrdě. A skutečně, soud udělil mladým ženám z Pussy Riot trest nezvykle nízký – pouhé dva roky natvrdo.

Ostampach

Sloupek

Ivan Štampach: Vymětalova sodomitská lidoslužba?

Vedle veselí, které nám všem v této době chybí, přinesl festival Prague Pride i vážná témata. V Moskvě mezitím odsoudili Pussy Riot. Velkou neznámou zůstává, jak by podobný protest dopadl u nás.

A2

Zpráva

Ruský soud vyměřil Pussy Riot dva roky vězení, mohou se ještě odvolat

Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová byly uznány vinnými v plném rozsahu. Tezi, že jejich vystoupení v Chrámu Krista Spasitele mělo politickou povahu, soud odmítl.

A4

Zpráva

Z azylu pro Assange se stává diplomatický problém

Ekvádor udělil nejznámější postavě WikiLeaks politický azyl, ze své ambasády v Londýně ji ale dostat nemůže. Británie teď hrozí odebráním diplomatických práv celému velvyslanectví. Dle znalců se ovšem nakonec nemusí stát vůbec nic.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Kikina se nemá čého bát: homosexualita není přenosná

Homosexualita není ideologie ani virus, není přenosná. Gayové, kteří vyrůstali v dobách tvrdých represí vůči homosexualitě, ale na homosexuály mnohdy hlasitě nadávaji, aby svoji vlastní homosexualitu zakryli.

A2

Zpráva

V pondělí začíná druhý ročník Festivalu tolerance - Prague Pride 2012

Sedmidenní Prague Pride 2012 vyvrcholí podobně jako v loňském roce sobotním karnevalovým průvodem. Program Festivalu tolerance čítá několik desítek akcí. Lidé se mohou těšit na koncerty, výstavy, workshopy, divadelní či filmová představení.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Senát odmítl pěstounství na jeden rok

Senát zamítl vládní návrh, na základě kterého mají být děti umísťovány maximálně na rok k přechodným pěstounům. Podle senátorů by tím děti citově strádaly.

Oleg

Zpráva

Rada vlády podpořila rozšíření možností péče porodních asistentek

Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů vyjádřila podporu narovnání právního postavení porodních asistentek a možnosti žen realizovat svobodnou volbu poskytovatele péče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

A1

Zpráva

Europoslanci zamítli dohodu ACTA, v zemích EU tak platit nebude

Velké mezinárodní dohody jako ACTA musí být v rámci EU schváleny jak parlamenty jednotlivých zemí, tak i parlamentem Unie. Středeční rozhodnutí unijních poslanců proto znamená její evropský konec, alespoň v současné podobě.

Roithova

Komentář

Zuzana Roithová: Nejsem jako Klaus

Europoslankyně a kandidátka na prezidenta odpovídá na glosu Petra Pávka Bude Roithová pokračovatelkou hradní homofobie?

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Vlčí otec

Co bude s těmi dvěma kluky, kdo je bude vychovávat a seznamovat se světem, který je sice strašný a plný nebezpečí a zla, ale také plný krás a možností?

A7

Zpráva

Hnutí na podporu Pussy Riot sílí, nově i mezi ruskými umělci

Přes sto básníků, herců či hudebníků sepsalo dopis na podporu dívek, jimž za pobouření v Chrámu Krista Spasitele hrozí až sedm let vězení. Jde o poslední z mnoha solidárních aktů, podle pozorovatelů však o řád významnější.

377663_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Nečasův kabinet přijal novelu, která porušuje Úmluvu o lidských právech

Vláda schválila novelu o zdravotních službách, která vyřešila problémy se souhlasy rodičů v případě poskytování zdravotní péče dětem. Současně ale změnila úpravu nedobrovolných hospitalizací, jež jde proti rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva.

A3

Zpráva

Assange z WikiLeaks požádal o politický azyl v Ekvádoru

Nejznámější představitel whistleblowerského serveru se uchýlil na velvyslanectví jihoamerické země v Londýně, kde se označil za politicky pronásledovaného člověka. Podle posledních informací na ambasádě stále zůstává.

551579_mediafax_macciani

Zpráva

Klaus vetoval zákon, který měl umožnit zákazy pobytu v obcích za přestupky

Prezident v úterý Sněmovně vrátil novelu, dle které směly obce vykázat z jejich katastru lidi, kteří se opakovaně dopustí přestupku. Podle Klause je zákon populistický a nejspíš i protiústavní. Novelu už dříve kritizovala opozice i ombudsman.

_um_ek

Sloupek

Tomáš Tožička: Otevřené vztahy a revoluce

O revoluci a manželství má mnoho lidí velmi podobné představy. Domnívají se, že to bude perfektní, čímž ovšem myslí, že to bude perfektní hlavně pro ně.

Petrpavek

Glosa

Bude Roithová pokračovatelkou hradní homofobie?

V souvislosti s Prague Pride 2011 se Václav Klaus vyjadřoval homofobně, čímž se v očích bojovníků za lidská práva zdiskreditoval. Ti dnes vkládají naději do volby nového prezidenta. V případě zvolení Zuzany Roithové by se však situace v tomto ohledu nezměnila.

A1

Zpráva

Homosexuálové v Dánsku se budou moci brát i v kostelech

Nový zákon se týká jen obřadů státní luteránské církve, k ní se však v Dánsku hlásí přes 80 procent populace. Podobné míry zrovnoprávnění se zatím dostalo pouze homosexuálům v severoskandinávských zemích.

Dsc_0181

Zpráva

Amnesty International: Loňský rok byl v ČR z hlediska lidských práv vyhrocený

Amnesty International zveřejnila výroční zprávu o stavu lidských práv v loňském roce. Českou vládu kritizuje za nedostatečné řešení segregace dětí ve vzdělávání, poukazuje na rostoucí extremismus v ČR a postavení migrantů v zemi.

A1

Zpráva

Znalci v USA poukázali na další spornou popravu. V posledních letech už třetí

Akademikové z Kolumbijské univerzity zdokumentovali nesrovnalosti v případu Carlose DeLuny popraveného na konci 80. let. Po kauzách Camerona Willianghama a Troye Davise jde o další z důvodně zpochybněných výkonů trestu smrti v USA.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Fotbal jedna báseň

Zájem o fotbal elitních redaktorů se stupňuje. Na stadionech účast naopak klesá, asi i proto, že téma fotbalu bylo lidem intelektuály ukradeno. A tak nakonec bude výsledkem fotbalového mistrovství Evropy propuštění Julie Tymošenkové z vězení.

P1000437

Glosa

To jsem v Helsinkách podepsal taky!

Nebyl-li Roman Smetana souzen v politickém procesu, rozsudek je spravedlivý a měl by platit. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se však zřejmě zalekl kritiky ze strany ČHV a předal případ k Nejvyššímu soudu, údajně z důvodu „ustálení judikatury“ do budoucna.

Havrancb

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Nadludské práva

Na Slovensku máme rezervácie tretieho sveta. Misionári v nich trénujú terénne milosrdenstvo predtým, ako odídu šíriť do Afriky myšlienku, že nemocnice a školy majú deti iba vtedy, ak sa stanú kresťanmi.

J_

Sloupek

Saša Uhlová: Svobodní, ale ne všichni stejně

Odebírání dětí je jednou z nejodpudivějších praktik, jimiž stát trestá sociálně slabé za jejich postavení. Fakt, že tato praxe dosud trvá u nás i na Slovensku, není ničím ospravedlnitelný.

A7

Zpráva

Poprav v minulém roce přibylo, AI však poukazuje i na pozitivní trendy

Podle výročního přehledu Amnesty International se loni nejvíce popravovalo na Středním východě. Ve statistikách však chybí čísla z Číny. Zároveň se ovšem snížil počet států, ve kterých soudy trest smrti udílejí.

Ostampach

Sloupek

Ivan Štampach: Humanismus a demokracie, co napřed?

Demokracie jako program a ne jako pouhý prostor předpokládá jisté pojetí člověka. Vyžaduje respekt k lidské důstojnosti. Sotva tedy lze očekávat demokracii tam, kde člověk je chápán jako čistě přírodní, přírodními zákony určená bytost.

Mladek

Komentář

Jan Mládek: Ruské volby: nová výzva

Přestože volby v Rusku nemohly svým výsledkem nikoho překvapit, ruská společnost nastoupila cestu změny po volbách už v roce 2011, kdy ruská opozice vyšla do ulic protestovat proti falšování voleb. Od této chvíle začal boj o občanskou společnost.

Photo_filipoutrata

Komentář

Filip Outrata: Švédská banánová pohádka

Diváckou cenu na letošním ročníku festivalu Jeden svět získal švédský film Banány na pokračování, který zachycuje pracovní podmínky na banánových plantážích firmy Dole. Dokument mimo jiné ukazuje, že svoboda slova není pravicová ani levicová.

A1

Zpráva

V Tibetu se za poslední rok upálilo přes dvacet lidí

Konkrétní počty sebeupalených se liší zdroj od zdroje. Všechny nicméně přiznávají, že jde o závažný problém.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: Běloruský sen

Situace v Bělorusku není srovnatelná s tou před rokem 1989 u nás a strašně těžko se pro ní hledají srozumitelná přirovnání. Nejlepší srovnání možná je, že je to Sovětský svaz light.

110627_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Přes čtyři sta radnic vyvěsilo vlajky na podporu Tibetu

Radnice, magistráty a krajské úřady po celé České republice v pátek vyvěsily tibetskou vlajku jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

Kobovaluba_2010_12_02s

Komentář

Ľuba Kobová: Jedna podmienka

Mezinárodní den žen je dnes pro mnoho párů svátkem na úrovni svatého Valentýna. Pro média a občanské organizace, které se zabývají právy žen, představuje povinnou zastávku. Především by však měl být okamžikem zamyšlení.

Image

Zpráva

Týcovi příznivci se snaží vrátit jeho semafory do pražských ulic

Po petici na podporu Romana Týce se jeho příznivci rozhodli instalovat i jeho Semafory. Chtějí tak vyjádřit nesouhlas s tím, že na umělcův počin stát reagoval jako na poškození majetku, aniž by přihlédl k rozměru uměleckému a politickému.

A3_m_ris_rieksti_

Zpráva

Státy EU se rozhodly stáhnout velvyslance z Běloruska

Vývoj poslední diplomatické rozepře mezi Evropskou unií a zemí Alexandra Lukašenka nabral neobvyklý spád. Takzvaně na konzultace by měli odcestovat ambasadoři všech zemí Unie, jež mají v Minsku svá velvyslanectví.

A3

Zpráva

Nobelův výbor bude tento rok vybírat z 231 nominantů

Nominací na Nobelovu cenu za mír je letos o deset méně než loni, nabídka ale zůstává pestrá. Média zaujal bývalý prezident Clinton, kancléř Kohl nebo televize Al-Džazíra. Navržena byla ale i řada obhájců lidských práv.

A3

Zpráva

Partyzáni z FARC končí s únosy civilistů

Proslulá kolumbijská guerilla oznámila změnu taktiky. Některé komentáře mluví o předstupni k dialogu s vládou, jiné o důsledku občanské kampaně.

Image

Zpráva

Heger chce více pravomocí pro porodní asistentky

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by měly v budoucnu porodní asistentky pečovat o zdravé ženy v době těhotenství i po porodu. Psycholožka Michaela Mrowetz jeho iniciativu vítá a věří, že prolomí dosavadní většinový odpor k porodním asisitentkám.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Nebesky klidná budoucnost

Ze svobodného internetového oceánu se postupně vynořují útesy státně-korporátní regulace a všude čím dál víc zaclánějí policajti. A nejenom ti v čínské uniformě.

Image

Zpráva

Aféra členů exvymahačského komanda ČEZ putuje k Nejvyššímu soudu

Aféra třinácti pracovníků speciální skupiny společnosti ČEZ, obžaovaných za brutální metody při vymáhání dluhů za neoprávněný odběr elektřiny, bude mít pokračování u Nejvyššího soudu. K tomu podalo dovolání Nejvyšší státní zastupitelství.

Image

Fotogalerie

Svátek zamilovaných a lidská práva

Brněnská skupina Amnesty International oslavila tento týden svátek zamilovaných netradičně: lidskoprávní aktivisté uspořádali v úterý na brněnském Náměstí Svobody happening na podporu čínské vězenkyně Chen Zhenping.

Photo

Komentář

Zdeněk Koudelka: Přímá volba je posilování práv občanů

Autor reaguje na výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který v Otázkách Václava Motavce v neděli uvedl, že by pro Senátem a Sněmovnou přijatou podobu přímé volby prezidenta v žádném případě nehlasoval.

Image

Zpráva

Protesty proti ACTA zapůsobily, ratifikace zpomalí

Po sobotní sérii protestů pozastavili ratifikaci další čtyři země. V Evropském parlamentu jsou proti sociální demokraté, zelení, poslanci levice a část konzervativců. Lidovci začínají pomalu váhat.

A2

Zpráva

Vojín Manning byl navržen na Nobelovu cenu míru, v USA ho čeká soud

Skupina islandských poslanců prosadila nejspíše hlavního informátora WikiLeaks mezi nominanty prestižní ceny. Sám Manning se nyní připravuje na vojenský soud, který ho může potrestat i doživotním vězením.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Trochu po chartisticku

Charta 77 se opřela o státem garantovaná práva a začala je na státu vymáhat. Něco z chartistického legalismu bychom si mohli osvojit i dnes. Mohli bychom třeba na státu vymáhat základní práva a svobody garantovaná Listinou. A než s tím začneme, můžeme si je připomenout.

J_

Sloupek

Saša Uhlová: Jsi-li konformní, jsi náš

Diskuze o domácích porodech vyvolávají velké vášně. Odpůrci argumentují ochranou života dítěte a bezpečím, které nabízí prostředí porodnice. Bezpečí však není jednoznačná kategorie. Každý je totiž vnímá jinak.

Zobrazeno 50 / 294