Kuba

Buben_2_

Komentář

Radek Buben: Kuba, české „paralely“ a vojáci-podnikatelé v časech ústavních změn

Pro Kubu se v našem prostředí často používají paralely s Husákovým Československem. Toto porovnání však nefunguje, zejména s ohledem na roli ozbrojených sil v tamní politice i ekonomice, pro niž u nás neexistuje ekvivalent.

Image

Zpráva

Kuba má nového prezidenta. Nebude to mít lehké

Miguel Díaz-Canel se stal ve čtvrtek novým kubánským prezidentem. Dosavadní první viceprezident a zkušený stranický funkcionář je znám progresivními společenskými postoji, o budoucím směřování ostrova však nebude rozhodovat sám.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Intervence v Sýrii z pohledu Latinské Ameriky

Státy v Latinské Americe reagují na Trumpův zásah v Sýrii různě. Postoje jednotlivých vlád závisí na současné politické situaci, svou roli však hraje i delší historie a přítomnost syrsko-libanonských komunit po celém regionu.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Volby na Kubě započaly konec jedné epochy

Obvykle nepříliš zajímavé volby do kubánského parlamentu budily tento rok pozornost díky očekávanému odchodu Raúla Castra. Mezi 605 zvolenými poslanci je totiž i člověk, který ho za pár týdnů nahradí.

Jirka

Komentář

Jiří Silný: Zase něco o Kubě

Vnímání i optika, kterou nahlížíme „ostrov svobody“, se různí a v čase mění. Nejnověji se na něj zaměřila světová pozornost v souvislosti s živelnými katastrofami na pobřeží Atlantického oceánu.

Petr_uhl01

Komentář

Petr Uhl: La historia me absolverá – dějiny mě zprostí viny

Dlouhý život kubánského revolucionáře Fidela Castra, který před nedávnem zemřel, je předmětem mnoha různých hodnocení. Jejich shrnutí i svůj osobní pohled přináší Petr Uhl.

Buben_2_

Komentář

Radek Buben: Smrt Fidela Castra: konec poloviny dějin nezávislé Kuby

Radek Buben, spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů, komentuje osobnost a politiku Fidela Castra. Pro některé byl diktátorem, pro jiné vůdcem emancipačního hnutí. Toto dělení ale nepomůže k pochopení Castrova fenoménu. Byl totiž obojím.

Castro

Zpráva

Kuba potvrdila smrt Fidéla Castra, dožil se 90 let

Na rozdíl od mnoha dřívějších falešných zpráv ohlásil Castrův skon tentokrát samotný kubánský režim. Z reakcí zaujala pozorovatele například chvála z úst Roberta Fica či stanovisko Amnesty International připomínající i Castrovy zásluhy.

Jirka

Komentář

Jiří Silný: Obama v Havaně aneb „Hasta la victoria siempre“?

Půl století konfliktních vztahů Kuby a USA končí jinak, než si obě strany představovaly. Spojené státy kapitulovaly, změny režimu nedosáhly. Na Kubě ale jistě není možné mluvit o nějakém triumfu socialismu.

6800473777_003b098bf1_b

Zpráva

Raúl Castro potvrdil odchod do důchodu

Čtyřiaosmdesátiletý kubánský vůdce chce vládnout ještě dva a čtvrt roku. Při návštěvě Mexika uvedl i konkrétní datum, kdy úřad opustí.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Opomíjení kubánští věřící

Na Kubě nežijí pouze katolíci, i když se to mohlo například z pokrytí, jež měla nedávná návštěva papeže, zdát. Zřejmě i větší vliv má dosud náboženství santería. Podobu a principy starého afrokubánského kultu přibližuje František Kalenda.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Papež František na Kubě a ve Spojených státech

Ve znamení „revoluce něhy“ usiluje papež František o oteplení vztahů mezi Kubou a USA a do Spojených států přiváží některá kontroverzní témata. Na setkání s kubánskou opozicí ovšem nedošlo.

16480148673_a6978650c4_o

Zpráva

Nejdříve vězni a rum, teď velvyslanci. USA a Kuba pokračují v normalizaci vztahů

Pondělní otevření americké ambasády v Havaně a kubánské ve Washingtonu je posledním z řady vstřícných kroků podniknutých oběma zeměmi. Úplná normalizace vztahů je ještě daleko, některé změny ale už nesou důsledky.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Návrat ztracené dcery

Stálý spolupracovník DR zaměřený na Latinskou Ameriku se ohlíží za poslední děním okolo Kuby, zvláště pak za znovu-sblížením mezi katolickou církví a castrovským režimem.

A1

Zpráva

Hollande nebyl na Kubě poslední, začíná závod o tamní trh

Pondělní návštěva francouzského prezidenta na Kubě se ukázala být především obchodní mísí. Ekonomické otevření ostrova je po dohodě s USA jen otázkou času. Politicky se ale castrovský režim otevírá zatím jen pomalu.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2014

Stálý spolupracovník DR připomíná nejdůležitější události, jež loni zažil pomyslný kontinent, a upozorňuje i na ty, kterým se v ČR nedostalo přiměřené pozornosti – například na zrušení státního monopolu na těžbu ropy a plynu v Mexiku.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Rok sporů o kubánské doktory

V reakci na loňské protesty začala brazilská vláda zvát do země lékaře zahraničí. Většina jich přijela z Kuby. Dosud odvádějí znamenitou práci zvláště ve vyloučených lokalitách. Jejích působení ale vzbuzuje i jisté kontroverze.

Image

Recenze

Eva Kantůrková: Lamentace podle básníka Karla Sýse

„Není jasné, co předcházelo čemu, jestli různé jevy skutečnosti, podle básníka dosti hnusné, vyvolaly nutnost zpodobit je podobně hnusně, anebo jestli prvotní záměr byl vybrat ze skutečnosti jen to hnusné, aby hnusná řeč nestála.“

Daniel_skobla-15

Komentář

Daniel Škobla: Valtr a „Che“

Valtr Komárek byl v 60. letech ekonomickým poradcem a přítelem Ernesta Guevary, jejich názory na řízení ekonomiky se ovšem ve skutečnosti zásadně rozcházely.

A1

Zpráva

Raúl Castro se chystá do penze, nahradit by ho měl Díaz-Canel

Kubánský prezident se nechal po nedělním znovuzvolení slyšet, že jde o jeho poslední funkční obodobí. Do čela Kuby tak nastoupí nejpozději v roce 2018 nový člověk, jímž bude dle znalců nejspíše nynější první viceprezident.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Kuba není rájem na zemi

Kuba jako laboratoř pro nebe na zemi prokazatelně selhala. Obviňovat americké embargo z toho, že je Kuba chudá, je čirou propagandou. Kubánský režim selhal jako systém, lidé v něm nemohou rozhodovat sami za sebe.

Image

Zpráva

Kuba pokračuje v reformách, nově má jít koupit i auto

Režim Raúla Castra pokračuje v deregulaci kubánského hospodářství. Nově umožnil volný nákup a prodej vozů. Dozor nad produkcí cukru současně svěřil skupině podniků. Podle agentur jde ale stále jen o kvazi-liberální opatření.

Image

Zpráva

Hugo Chávez se vrátil z léčení, chemoterapie prý zabrala

Venezuelský prezident dokončil na Kubě další fázi pooperační léčby. Zhoubné buňky v těle už údajně nemá, jeho boj s nemocí prý ale doposud pokračuje. Podle analytiků je Chávezův zdravotní stav důležitý i politicky, a to pro celý region.

Image

Zpráva

Počet podnikatelů na Kubě rychle stoupá

Od vyhlášení reformního programu loni v říjnu přibylo na ostrově celkem 222 tisíc soukromníků. To odpovídá nárůstu o 152 procent. Největší zájem je o práci ve výrobě a prodeji potravin a také o dopravu, zejména provoz vlastního taxi.

Image

Zpráva

Na Kubě skončil velký sjezd strany, schválil Castrovy reformy

Delegáti VI. kongresu Komunistické strany Kuby (KSK) odsouhlasili liberalizační reformy a potvrdili Raúla Castra v nejvyšší stranické funkci. V užším vedení KSK se udrželi Castrovi spolupracovníci.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Castro odchází, ať žije Castro!

V čem je vlastně rozdíl mezi systémem na Kubě a těmi, které se rozpadají v arabském světě? Copak v obou případech nejsou u moci jedni a ti samí po několik desetiletí, vládnoucí pevnou rukou? Není snad v obou případech cenzura a potlačování opozice?

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Bolívarští piráti Karibiku na zadním dvorku Ameriky

Latinská Amerika poskytuje dostatek námětů k přemýšlení o postkapitalistických alternativách. K tomu, abychom tamní situaci lépe pochopili, je třeba o ní něco vědět. I k tomu mohou sloužit velmi zajímavé knihy, které k danému tématu vyšly.

Image

Zpráva

Raúl Castro představil stranickém sjezdu další chystané reformy

Kubánský prezident podpořil na velkém stranickém kongresu soubor 311 hospodářských změn, jakož i takzvanou strategii systematického omlazování politiky. Obojí má být zaváděno postupně, aby posílilo, a ne zničilo socialistický charakter státu.

Image

Zpráva

Kuba propustí poslední politické vězně ze skupiny 2003

Podle kubánských katolických hodnostářů mají být vbrzku propuštěni poslední z 52členné skupiny disidentů zatčených v roce 2003. Stav lidských práv v zemi ale zůstává i nadále špatný. Vláda teď nově útočí na obhájce svobody slova, naposledy na známou bloggerku.

Image

Zpráva

Kuba reviduje hospodářské reformy, propouštět se má pozvolněji

Raúl Castro poprvé připustil, že v září avizované propuštění desetiny státních zaměstnanců nepokračuje podle plánu. Původně mělo půl milionu lidí přijít o místo do začátku dubna. Nyní se má proces protáhnout.

Image

Zpráva

Na Kubě začala další fáze hospodářské reformy: masivní propouštění

Z kubánských státních podniků má být oficiálně propuštěno na 500 tisíc lidí, neoficiálně až 1,3 milionu. Jedná se o největší přesun pracovní síly na ostrově od roku 1968 a podle ekonomů by se zaň nemusel stydět ani Mezinárodní měnový fond.

Image

Zpráva

Kubánští úředníci mají nový stejnokroj, tradiční košili guayabera

Kubánští úředníci musejí z nařízení ministerstva zahraničí od čtvrtka nosit do práce košile guayabera. Tento tradiční kubánský oděv je vyroben z bavlny nebo lnu, je lehký, volný a má čtyři velké kapsy, které používali místní zemědělci na nošení doutníků.

Image

Zpráva

Kubánské podniky čeká modernizace, propustí statisíce lidí

Castrova vláda připravuje sérii hospodářských reforem, v jejímž důsledku přijde o místo značný počet lidí. Zdroje z kubánské strany a vlády mluví až o milionu.

Image

Zpráva

Castro propustí třetinu politických vězňů do nuceného exilu

Režim Raúla Castra se dohodl se španělským ministrem zahraničí a kubánským biskupem na propuštění dvaapadesáti politických vězňů. Disidenti však budou muset okamžitě Kubu opustit a zůstat v exilu ve Španělsku.

Image

Zpráva

Kuba odstátňuje první živnosti: holiče a salóny krásy

Po farmářích a taxikářích bude na Kubě dovoleno podnikat i drobným lazebníkům. Někteří pozorovatelé mluví o počátku liberalizační vlny. Raúl Castro však změny charakterizuje jako „pozvolné a opatrné".

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Jak je to s tou Kubou?

Je Kuba rájem na zemi, nebo tvrdou a nelítostnou diktaturou? Vzdálená země, o které se vypráví tolik různorodých mýtů a skazek, se nakonec všem klišé vymyká.

Image

Zpráva

Kubánský plaváček z roku 1999 je stále politickým symbolem

Roku 1999 přežil nehodu lodi, na které se jeho matka snažila uprchnout z Kuby na Floridu. Dnes mu je šestnáct let. I po deseti letech ho Kuba považuje téměř za národního hrdinu.

Image

Zpráva

Kubánská policie rozehnala pochod Dam v bílém

Týden protestů známé organizace manželek, matek a sester kubánských disidentů byl ve středu narušen policejním zásahem.

Image

Zpráva

Kubánské Dámy v bílém zahájily týden protestů

Manželky a matky vězněných disidentů na Kubě v pondělí zahájily sedmidenní prostestní kampaň, která má upozornit na přetrvávající bezpráví. V minulém týdnu je otevřeně podpořil Evropský parlament. Reakce kubánského tisku přišla záhy.

Zobrazeno 39 / 39