Kolumbie

Ivan-pilip

Komentář

Ivan Pilip: Mírové dohody v Kolumbii platí, ale terorismus stále hrozí

Kolumbii znala velká část veřejnosti dlouhou dobu hlavně jako zemi pod vlivem drogových kartelů a ultralevicových guerill. Za poslední léta však prošla zásadní změnou a stává se jednou ze stabilnějších a rychle rostoucích zemí v oblasti.

Image

Zpráva

Jako ve Středozemním moři: Latinská Amerika řeší, co s miliony utečenců

Peru zpřísňuje hraniční kontroly, Brazílie po nepokojích povolala armádu. I takové jsou reakce latinskoamerických zemí, které se musí potýkat s rekordním počtem uprchlíků ze zbídačené Venezuely.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Věčný prezident se vrací

Do čela Kolumbie byl sice formálně zvolen neznámý senátor Iván Duque, na výsluní se s ním ale vrací muž, kterého Kolumbijci znají velmi dobře. Exprezident Álvaro Uribe má temnou minulost, přesto zůstává nejpopulárnějším politikem v zemi.

Image

Zpráva

V kolumbijských volbách zvítězila pravice

Kolumbijské volby dle očekávání ovládla pravice. Novým prezidentem se stane Iván Duque, vybraný kandidát kontroverzního exprezidenta Uribeho a odpůrce mírové dohody s povstalci FARC.

Radovan_foto_cb

Komentář

Radovan Dluhy-Smith: Jak liberální média ustrnula v čase: případ časopisu Respekt

Pokud liberální média podávají zkreslený obrázek o mezinárodním dění, podkopávají tím nejen svou vlastní věrohodnost, ale především ženou vodu na mlýn populistům jako Zeman a Trump. V Respektu by o tom měli přemýšlet.

Veronikabacova_cb

Komentář

Veronika Bačová: Pomalé květiny do každé rodiny

Je to paradox. Květiny slouží jako dar, jímž děláme radost, nejčastěji ženám. Pěstují je také zejména ženy. Obvykle v hrozných podmínkách.

A1

Zpráva

Nobelovu cenu míru pro rok 2016 dostane kolumbijský prezident Santos

Nobelův výbor se letos rozhodl ocenit úsilí Juana Manuela Santose o ukončení kolumbijské občanské války. Podle pozorovatelů má cena Santosovi zároveň pomoci v řešení situace, jež vznikla po odmítnutí mírové dohody ve víkendovém referendu.

Vf

Komentář

Vendula Filipová: Referendum jako zrádný nástroj vůle lidu

Nedělní referendum v Kolumbii dle Venduly Filipové ukazuje, jak nebezpečné může být využívat nástroj přímé demokracie v podobných případech. Touha po mstě totiž může snadno zvítězit nad pudem sebezáchovy a vidinou míru.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Venezuela: Puč nebo další politický vězeň?

Režim prezidenta Madura zmařil dle vlastních vyjádření další pokus o puč, který osnovala opozice spolu s americkými a kolumbijskými agenty. Zatčena byla řada lidí, mezi nimi i starosta Caracasu Antonio Ledezma. Mohl skutečně plánovat státní převrat?

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Mohlo být hůř

Vítěz kolumbijských prezidentských voleb – od roku 2010 vládnoucí Juan Manuel Santos – je sice konzervativec a patricij, jeho letošní konkurent byl ale ve všech ohledech horší. Pravičáka Santose tak nakonec podpořila i velká část levice.

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: Kolumbijští (ne)vítězové

Víkendové volby v Kolumbii nabídly zajímavý střet mezi tábory kolem dvou prezidentů – současného konzervativního Santose a bývalého ještě konzervativnějšího Uribeho. Zdaleka přitom nešlo jen o zisk co největšího počtu křesel.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Jak pokračují protesty v Kolumbii?

Stalý spolupracovník DR zaměřený na Latinskou Ameriku zde na začátku měsíce upozornil na vnitrokolumbijský sociální konflikt, jenž se připomněl velkými farmářskými protesty. Nyní se k tématu vrací.

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: V Kolumbii to vře

Na severu Jižní Ameriky vygradovaly v závěru minulého týdne protesty drobných zemědělců. Do demonstrací se zapojuje čím dál víc lidí, prezident povolal do ulic armádu. O situaci referuje nás stálý spolupracovník zabývající se latinskoamerickými tématy.

A1

Zpráva

Kolumbijská vláda a FARC dospěly k první významné dohodě, má jich být ještě pět

Shodou na parametrech pozemkové reformy byla odstraněna jedna z hlavních překážek ukončení téměř padesátiletého konfliktu. Teď čeká vládu a partyzány jednání o odzbrojení, politické budoucnosti povstalců a odškodnění jejich obětí.

A1

Zpráva

Kolumbijské FARC začínají jednat s vládou, od roku 2002 poprvé

Zástupci nejstarší a nejpočetnější guerilly v Jižní Americe zahajují rozhovory s vyjednavači prezidenta Santose. Podle většiny pozorovatelů jde o úspěch armádní ofenzívy a tvrdého přístupu. Menšina připomíná ukončení únosů partyzány a celkovou únavu konfliktem.

A3

Zpráva

Partyzáni z FARC končí s únosy civilistů

Proslulá kolumbijská guerilla oznámila změnu taktiky. Některé komentáře mluví o předstupni k dialogu s vládou, jiné o důsledku občanské kampaně.

Image

Zpráva

FARC si zvolily nového vůdce, bojovat chtějí dál

Vedení nejpočetnější kolumbijské guerilly vybralo do svého čela Timoleóna Jiméneze, známého též jako Timochenko. Jeho předchůdce Alfonsa Cana zabili vojáci na začátku listopadu.

Image

Zpráva

Venezuela zakázala posměšnou kolumbijskou telenovelu

Venezuelský regulační orgán donutil jednu ze soukromých stanic zastavit vysílání telenovely Chepe Fortuna. Pod jménem dotyčného státu v ní totiž vystupuje postava tlusté zlomyslné pletichářky, jež místy karikuje chování prezidenta Cháveze.

Image

Zpráva

Kolumbijští vojáci zabili Mona Jojoye, druhého muže FARC

Velitel bojových operací kolumbijského povstaleckého hnutí FARC Víctor Suárez byl zabit při leteckém útoku na tréninkový tábor. Prezident Santos prohlásil, že jde o největší zásah proti povstalcům v historii a vyzval vůdce povstání, aby se vzdali.

Image

Zpráva

Kolumbijský soud označil smlouvu s USA o základnách za neústavní

Kolumbijský ústavní soud v úterý rozhodl, že smlouva se Spojenými státy rozšiřující přístup americké armády k dalším kolumbijským vojenským základnám nebyla správně schválena, a je tudíž neústavní. Vláda ji nyní musí dát nově projednat parlamentu.

Image

Zpráva

Kolumbie a Venezuela obnovily vztahy, sporné otázky ale trvají

Prezidenti Kolumbie a Venezuely se na úterním setkání dohodli na obnovení diplomatických vztahů a spolupráci při řešení problémů na společné hranici. Podle komentátorů však nejdůležitější otázky sporu zůstávají nezodpovězeny.

Image

Zpráva

Chávez pohrozil Spojeným státům zastavením dodávek ropy

Venezuelský prezident Hugo Chávez v neděli pohrozil Washingtonu, že pokud se bude vměšovat do kolumbijsko-venezuelské krize, zastaví veškeré dodávky ropy do USA.

Image

Zpráva

Chávez přerušil vztahy s Kolumbií

Venezuelský prezident ve čtvrtek oznámil přerušení vztahů s Kolumbií kvůli obvinění z krytí kolumbijských ozbrojenců, utábořených na venezuelské straně hranice. Chávez odvolal diplomaty, vyhlásil stav bojové pohotovosti a uzavřel hranice.

Image

Zpráva

Prezidentské volby v Kolumbii vyhrál proamerický patricij Santos

Druhé kolo prezidentských voleb v Kolumbii vyhrál kandidát vládní strany Juan Miguel Santos. Svého rivala Antanase Mockuse ze Strany zelených porazil o více než čtyřicet procent. Ve funkci hodlá pokračovat v boji proti povstalcům i ve sbližování s USA.

Image

Zpráva

Kolumbijci půjdou volit prezidenta: patricije, nebo filosofa

Očekávaný nástupce prezidenta Uribeho Juan Santos získal ve volbách nečekaně silného vyzyvatele - Antanase Mockuse z Kolumbijské strany zelených. Do kampaně zasahuje i prezident sousední Venezuely Hugo Chávez, a dokonce hrozí válkou.

Image

Zpráva

Kolumbie: Volby do Kongresu vyhrála koalice prezidenta Uribeho

Většina Kolumbijců se v parlamentních volbách vyslovila pro pokračování stávajícího režimu. Důležitější bude však výběr prezidenta, který proběhne za dva měsíce.

Zobrazeno 26 / 26