Klausův Hrad

Image

Zpráva

Občanská společnost: Volba Koudelky zástupcem ombudsmanky může úřad zničit

Zástupci lidskoprávních organizací vyzvali poslance, aby zástupcem veřejné ochránkyně práv nezvolili kontroverzního právníka Zdeňka Koudelku. Spoluautor amnestie Václava Klause totiž nehájí zájmy občanů, ale zájmy vlivných a mocných.

Image

Recenze

Alena Zemančíková: Čtěte Jamka, tam to všechno je

Alena Zemančíková přibližuje pozoruhodný soubor fejetonů Václava Jamka, psaných pro časopis Listy. Z nich se na pozadí událostí posledních patnácti let dozvídáme mnohé nejen o proměnách světa, ale i autorově životě a světovém názoru.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Pevnost zvaná Pražský hrad

Ivan Štampach komentuje přísné kontroly na Pražském hradě. Místo policistů na každém rohu by bezpečnosti prospěla spíše politika, která neponižuje země třetího světa, odkud teror v poslední době často přichází.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Klausova privatizace příčetnosti

Václav Klaus se vydal do předvolebního Německa podpořit krajní pravici. Jeho dopis je sondou do hlavy člověka, který hledá přátele mezi nepochopenými, neznaje přitom hranic. Možná tak položil základy internacionály nedorozumění.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Klaus se vrací, to je evidentní

Václav Klaus je jiným typem ohrožení než Miloš Zeman - má totiž určitý politický program. Nyní je pro něj tématem číslo jedna petice za referendum o migraci, otázku do něj přitom dosud nemá.

Komentář

Petr Žantovský: Pochybný článek pochybného autora

Je 1. dubna, a tak zveřejňujeme pochybný článek pochybného autora. Prozrazuje, že svou habilitaci „vyjednal“ a také, že není schopen kliknout na zkratku autora (vycházejí tak všechny zprávy v DR), aby zjistil, kdo ji napsal.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Klause nezvat

Zařazením pořadu s Václavem Klausem do novoročního vysílání projevila České televize mimořádně špatný vkus. Je to ostuda, která by se neměla opakovat.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Otec neznámý

Politickou odpovědnost za lednovou amnestii nese Václav Klaus; přesto je dobré vyšetřovat způsob, kterým vznikla, aby si šíbři z kuloárů nezvykali na to, že mohou beztrestně činit cokoliv.

204207_mediafax_jaroslav_svanda

Zpráva

Ústavní soud zastavil řízení o Klausově velezradě

Ústavní soud se nebude zabývat žalobou Senátu na bývalého prezidenta Václava Klause. O tom, že Klaus nebude souzen pro velezradu, rozhodl Ústavní soud na středeční uzavřené poradě pléna.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Klaus odchází v hanbě. Dokážeme toho využít?

Obžalování Klause z velezrady, které formálně vyjadřuje hanbu, v níž opouští Pražský hrad, je největším výkonem české demokratické politiky, kam až paměť sahá. Je to příležitost. Už sjezd ČSSD napoví, nakolik jsme připraveni ji využít.

Klaus

Zpráva

Senát zažaloval Klause z velezrady

Senát v pondělí schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Klaus je tak prvním českým prezidentem, který s tímto obviněním předstoupí před Ústavní soud.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Klaus mezi ideologií a diagnózou

Václav Klaus se pravděpodobně připravuje na další roli ideového či faktického vůdce české pravice. A dělá vše proto, aby byl vidět a slyšet – jen to působí už poněkud patologicky.

211509_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Místopředseda Pirátů zažaloval Klause kvůli amnestii

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek zažaloval Václava Klause. Žalobou se domáhá zrušení rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky, který mu odmítl poskytnout informace o přípravě amnestie a osobách, které o ní věděly předem.

Zaoralek_4

Rozhovor

Lubomír Zaorálek: Na přípravě amnestie se mohl podílet organizovaný zločin

Poslanec Lubomír Zaorálek vystoupil 17. ledna 2013 ve Sněmovně s projevem, který se stal hitem sociálních sítí. Vyslovuje v něm podezření, že na amnestii se podílel organizovaný zločin. V rozhovoru pro DR popisuje vývoj od té doby.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: V čem je Zeman pokračováním Klause

Postoje Miloše Zemana se od Klausových liší v socio-ekonomických otázkách, nikoliv ovšem v otázkách kulturně-společenských a v redukci politiky na technologii moci. Zemanovo prezidentství tak snadno může být pokračováním Klausova.

100_3944

Komentář

Zdeněk Vyšohlíd: Motivace amnestie: kladná nebo záporná?

O pravém důvodu Klausovy amnestie nezbývá než spekulovat a dávat ji do souvislosti s velkou privatizací provedenou mimo dosah práva.

Sabata_jan

Komentář

Jan Šabata: Klaus odchází

S amnestií souhlasím, okolnosti nezkoumám, ale stydět se za Václava Klause už nepřestanu.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Podpálí Klaus Hrad?

S blížícím se koncem Klausova funkčního období znatelně roste nevybíravost jeho kroků a agresivita jeho výroků. Bylo by možné zhodnotit jeho činnost jako velezradu?

176815_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Kontroloři NKÚ: Kancelář prezidenta republiky pochybila v hospodaření

Podle zjištění Nejvyššího kontrolního chybovala v hospodaření Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány. Příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky měly nesrovnalosti v oblasti veřejných zakázek či v inventarizaci majetku.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Lži či hloupost soudce Balíka

Ústavní soudce s výstižným jménem Balík nedokáže zpracovat historická fakta. Přesto ho Václav Klaus pověřil výkladem ústavy.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Několik poznámek ke Klausovu projevu

Václav Klaus v prezidentském projevu k 94. výročí vzniku Československa obviňuje kdekoho z věcí, za něž nese na prvním místě odpovědnost on sám.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Kandidát s kosočtvercem na zádech

Ladislav Jakl, nejvíce hradní kandidát na prezidenta republiky, je odvážný muž; přesto ve volbách neuspěje a v české politice toho po něm nezůstane mnoho.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Miloš Zeman – překvapení, křivda, zklamání?

Nová kniha rozhovorů s Milošem Zemanem ukazuje, jakým asi by byl prezidentem: mimořádně aktivním a hnaným pocitem křivdy.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Nedotknutelní

Václav Klaus nemá být fyzicky napadán; místo toho mají být analyzovány a pojmenovávány jeho jednotlivé činy a slova. Příležitostí k tomu je i jeho sobotní rozhovor v Lidových novinách.

Image

Rozhovor

Klaus se chce zalíbit sám sobě, to se mu daří

Rozhovor s organizátorem chrastavského happeningu Pavlem Vondroušem vedl Philip Janýr: „Potřebujeme novou sametovou revoluci, která prosadí poctivou demokracii."

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Nelitovat Klause

Je možné litovat Pavla Vondrouše, je také možné litovat Romana Jocha, ale není žádný kloudný důvod litovat Václava Klause. Nikdo tu po roce 1989 neškodil tak jako on a jeho zhoubné dědictví přitom zdaleka není překonané.

Ivan-stampach-profil-foto

Komentář

Ivan Štampach: Bratrovražedný boj na pravici

Současná vládní moc a kleptokratický systém vedou k symbolickému násilí – usilujme o to, aby nepřerostlo v násilí reálné.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Rozeštvávači

Václav Klaus vyložil střelbu po sobě jako důsledek činnosti „rozeštvávačů“. Měl by se ovšem zamyslet nad tím, zda největším rozeštvávačem není on sám.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Konec demokracie a národního státu podle Klause

Demokracie i národní stát jsou nepochybně ohroženy – ovšem právě tou ideologií i parxí, kterou zastává prezident Klaus. Záchrana demokracie a do jisté míry i funkčnosti státu je dnes možná pouze přechodem demokratické politiky na nadnárodní úroveň.

Jiri_vyletal_29-7-2012

Komentář

Jiří Vyleťal: České východní blouznění a Pussy Riot

Autor klade postoj premiéra Nečase a kardinála Duky vůči Pussy Riot, kopírující postoj ruské moci, do tradice českého rusofilství; sbližování katolické církve a české pravice je potom též nápodobou ruského vzoru.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Konec českého pokusu o konzervativní revoluci

Slovo „dalajlámismus“, které katolík Petr Nečas s úctou k lidem jiného náboženského vyznání použil zřejmě podle vzoru „papežismus“, si zapamatujme: končí jím český pokus o konzervativní revoluci. Co se ale změní?

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Prezidentský portrét

Autor se pokouší bilancovat politickou kariéru Václava Klause, asi nejvýraznějšího a nejrozporuplnějšího aktéra polistopadového společenského vývoje.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Ve skutečnosti je pořádná zima

Teplotní rekordy nemění nic na tom, že v našich duších řádí zima. A mráz tentokrát nepřichází ani tak z Kremlu...

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Dukova církev jako politická síla?

Duka levici poskytnul politickou munici k tomu, aby příští volby vyhrála ještě větším rozdílem, než se očekávalo. Více než 80 procent lidí zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi odmítá.

Miessler_foto3

Komentář

Jan Miessler: Koňskou dřinu zprivatizovat

Ke zbohatnutí nestačí jen talent a papír z vysoké školy, musí být i píle. Jakl s Hájkem ale vzhledem k výši svých platů tu pilnost poněkud přehánějí.

Roithova

Komentář

Zuzana Roithová: Nejsem jako Klaus

Europoslankyně a kandidátka na prezidenta odpovídá na glosu Petra Pávka Bude Roithová pokračovatelkou hradní homofobie?

Esej

Bohumil Trávníček: Svoboda a ismy

Ohrožují-li svobodu různé „ismy“, je dobré zamyslet se, co je to vlastně svoboda a které ideologie ji mohou ohrožovat.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Marasmus české politiky a jeho výzvy

Českou politiku ovládají neformální sítě a penězovody, cynismus a pragmatismus. Nespokojenost dokazuje vznik hned několika iniciativ, které si daly do programu tak radikální požadavky jako destrukci systému politických stran.

4911053

Sloupek

Oto Novotný: Sociální inženýr Václav Klaus

Podle Václava Klause se musíme osvobodit od doktríny sociálně-tržní a ekologicky orientované ekonomiky a nechat trhy přirozeně pracovat. Jen tak prý zachráníme demokracii.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Když Slovensko kritizuje Klause

Ve slovenském deníku SME psali, že se v České republice nezačne se skutečným bojem proti korupci, dokud z politiky neodejde Václav Klaus. Výrok je to přilehavý, neboť dokud si neuvědomíme kořeny naší korupce, nikdy je neodstraníme.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Buď milost pro Janouška, anebo systémovou změnu

Demokracie v České republice je ve fázi klinické smrti a jen málokdo pochybuje o tom, zda stávajícím směrem lze ještě pokračovat. Jaké jsou ale možné scénáře?

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Prezident Klaus a kauza Janoušek-Bém

Václav Klaus má pravdu v tom, že zveřejňování odposlechů není nic pěkného, ba že jejich zneužívání může za určitých okolností ničit demokracii. Tu ale mohou ničit, ba dokonce zničit i jevy, na které uniklé odposlechy poukazují.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Další Klausův soudce

Václav Klaus navrhuje na ústavního soudce Zdeňka Koudelku, který rozhodně není jednorozměrnou osobností. Jeho životní dráha však jasně ukazuje, že právě na tuto funkci se zoufale nehodí.

Klaus

Zpráva

Klaus kompetenční spor nepřipustil, dodatek k sociální chartě podepsal

Prezident podepsal na výzvu Senátu dodatek k Evropské sociální chartě o kolektivních stížnostech. Ve středu to oznámil předseda horní komory Milan Štěch. Pokud by tak Klaus neučinil, hodlali sociální demokraté věc předat Ústavnímu soudu.

Pavel_kopeck_-_fotografie

Glosa

Trhat ruku spravedlnosti

Václav Klaus už několikrát napadl soudní moc, ignoroval verdikt Nejvyššího správního soudu a Ústavní soud České republiky rovnou hanlivě prohlásil třetí komorou parlamentu. Jeho vztah k soudní moci určuje i jeho další konání.

Semafor

Zpráva

Klaus Týcovi milost neudělí. Neshledal k ní dostatečné důvody

Prezident neudělí milost výtvarníkovi Romanu Týcovi. Podle prezidentova kancléře Jiřího Weigla k ní Václav Klaus neshledal dostatečné důvody. Týc je už druhý týden ve vězení za výměnu skel na pražských semaforech.

Klaus_mediafax_mikulas_krepelka

Analýza

Vratislav Dostál: Prezident nestojí nad ústavou, přestože se tak Klaus mnohdy chová

V úterý uplynulo devět let od doby, kdy se Václav Klaus stal prezidentem. Podle expertů se jeho výkon funkce vyznačuje zneužíváním litery ústavy. Senát by proto měl vyvolat kompetenční spor u Ústavního soudu.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Přišel čas pokusit se přimět Klause k rezignaci

Sešly se dva děje: společnost procitá k vědomí, že v dosavadním směřování nechce pokračovat, Klausova bezostyšnost, se kterou současné směřování k úpadku ztělesňuje, už jen těžko může dosáhnout ještě hlubšího dna.

4911053

Sloupek

Oto Novotný: Kdo miluje Václava Klause?

Čeští maloměšťáci nemilují přirozený svobodný volnotržní svět, protože ten ve skutečnosti neexistuje. Milují iluzi kapitalismu, a proto mají rádi Václava Klause

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Armáda plná sabotérů

Hrst myšlenek nad setkáním s Petrem Hájkem v kostele: konzervativní křesťanské hodnoty kacířskou českou kulturu neopanují, protože mezi těmi, kteří by za ně měli bojovat, je spousta těch, kdo sami konají pravě to, proti čemu slovy bojují.

Zobrazeno 50 / 166