Jihoafrická republika

Další témata

155435985230501167

Komentář

Vilém Řehák: Jak číst výsledky jihoafrických voleb

Ve středu 8. května rozhodlo sedmnáct a půl milionu jihoafrických voličů o tom, že Africký národní kongres zůstane vládnoucí stranou. V sobotu zveřejněné oficiální výsledky přitom do značné míry potvrdily předvolební prognózy.

155435985230501167

Komentář

Vilém Řehák: Jihoafrická republika v napjatém očekávání před parlamentními volbami

Z Johannesburgu pro DR popisuje situaci před tamějšími volbami analytik Asociace pro mezinárodní otázky

Image

Zpráva

Jihoafrická pozemková reforma je terčem rasistické propagandy. Šíří ji také Trump

Americký prezident zaútočil na jihoafrickou vládu kvůli chystané pozemkové reformě, jež má napravit nerovnoměrnou distribuci půdy v zemi. Opakuje přitom mnohokrát vyvrácené konspirace šířené po internetu a v krajně pravicových médiích.

Image

Zpráva

„Na suchu“ není jen Kapské Město. Zásoby vody se tenčí po celém světě

Zatímco Kapskému Městu se prozatím podařilo odvrátit „den nula“, kdy by se zcela ocitlo bez pitné vody, oblasti po celém světě jsou ohroženy podobným scénářem. Jihoafrický příklad ale ukazuje, že plýtvání vodou je možné dramaticky omezit.

A1

Zpráva

První velkoměsto na suchu: v Kapském městě hrozí kolaps dodávek vody

Kapské město trápí následky dlouhodobého sucha zhoršovaného globálním oteplováním. Metropole se tak již v dubnu může stát prvním velkoměstem, kde vlivem změn klimatu přestane téci z kohoutků voda.

Image

Zpráva

Olomoucká zooložka studiem zvuků nosorožců pomáhá k jejich záchraně

Olomoucká univerzita se pochlubila prací své zooložky Ivany Cinkové, jejíž výzkumy přispívají k záchraně kriticky ohrožených nosorožců Cottonových a tuponosých.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Rozvíjajúce sa krajiny bez alternatívy?

Turecko a Jihoafrická republika jsou země, které zvláště silně zasáhly současné finanční problémy. V obou se model růstu v určité míře odvíjel od zahraničních půjček. V důsledku nárůstu úvěrů se v obou výrazně zvýšily i reálné ceny nemovitostí.

Image

Zpráva

Prezident JAR se soudí kvůli údajné pomluvě v kresleném vtipu

Jacob Zuma se pustil do sporu, jakých se u nás konají desítky. Jeho případ má ale v prostředí Jihoafrické republiky značné politické přesahy.

A10

Zpráva

Generální stávka v JAR byla po třech týdnech přerušena

Jihoafričtí státní zaměstnanci se po více než třech týdnech stávky a protestů vrátí do práce. V pondělí je k tomu vyzvaly odborové organizace, které ale zároveň pohrozily, že pokud nebude finální dohoda s vládou uzavřena brzy, stávku obnoví.

Zpráva

Odbory v JARu jednaly s vládou o ukončení stávky, bez výsledku

Odboráři začali jednat s vládou o ukončení protestů. Dohoda zatím uzavřena nebyla. Vláda proti stávkujícím někde opět použila vodní děla.

Image

Zpráva

Jihoafrická republika oslavuje Mandelovu cestu ke svobodě

Jihoafričané si při dvacátém výročí osvobození Nelsona Mandely připomínají naději, již první černošský prezident zemi přinesl. Ze současné vlády jsou znechuceni.

Zobrazeno 11 / 11