Imunita politiků

A1

Zpráva

Wagnerová: Rozhodnutí ÚS neumožní obnovit stíhání exposlanců ODS

Nový nález Ústavního soudu mění pohled na kauzu exposlanců ODS Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, kteří v roce 2013 unikli stíhání za korupci. Podle bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové však nový nález nevyvolá zpětné účinky.

Andreas

Komentář

Petr Andreas: Co je a co nemůže být projev

Rozhodnutí Nevyššího soudu ohledně tří exposlanců můžeme chápat buď tak, že NS se věnoval pouze projevu exposlanců a nikoli celému jejich činu, nebo soud vyhodnotil, že jejich jednání nemá trestnou povahu. Zdá se, že platí spíše to druhé.

_t_tina_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Senátoři zrušili doživotní imunitu. Proti byli zástupci ODS a Štětina z TOP 09

Senátoři ve středu schválili ústavní novelu, která ruší doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců. Nově jim imunita skončí společně se zánikem mandátu. Policie je tudíž poté bude moci trestně stíhat. Novelu nemůže vetovat prezident.

323429

Zpráva

Kalousek chtěl zablokovat omezení imunity

Zrušit doživotní trestně právní imunitu zákonodárců a ústavních soudců doporučil Sněmovně její ústavně právní výbor. Neuspěl naopak Miroslav Kalousek, který předložil pozměňovací návrh, aby se imunita vztahovala výhradně na parlamentní projevy.

A3_presstv

Zpráva

Slovenští poslanci nechtějí zůstat u imunity, očistných návrhů přibývá

Výrazné omezení poslanecké imunity z minulého čtvrtka následuje hned několik návrhů, jež mají zprůhlednit stát a zbavit politiky dalších výsad. Slovenští publicisté vidí za novým trendem dvojí příčinu: politickou konstelaci a důsledky dění okolo kauzy Gorila.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: Dvě zprávy ze Senátu

Dobrá zpráva ze Senátu, že Zdeněk Koudelka nebude ústavním soudcem, je vyvážena zprávou špatnou. Návrh na omezení doživotní imunity neprošel.

Kudrna-foto-tisk

Komentář

Jan Kudrna: Kdo chce vlastně omezit doživotní imunitu?

Pokud se něco nezmění, bude senátorský klub koulí na noze ČSSD. Nakonec už dnes jsou některé výsledky spíše přítěží. Co na tom, že v desítkách drobných věcí odvádí skvělou práci, když vidět jsou právě ta šlápnutí vedle.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Co smrdí márami

Sociální demokracie podle internetových Novinek v pátek „pohřbila“ zrušení doživotní imunity zákonodárců. Márami ale na poslední sněmovní schůzi zaváněly docela jiné návrhy.

Image

Zpráva

Poslanci neschválili omezení imunity

Poslanecká sněmovna v pátek neschválila zrušení možnosti doživotní trestní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců. Novelu ústavy podpořilo jen 89 ze 124 přítomných poslanců. Podle politologa Lukáše Jelínka neexistuje napříč stranami vůle imunitu zrušit.

Image

Zpráva

Omezení imunity podpořili všichni poslanci

Návrh vládní koalice na omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců schválili na jednání ústavně-právního výboru všichni přítomní poslanci včetně opozice. Podle Lukáše Jelínka to však nemusí nic znamenat, neboť je tři dny před volbami.

Zobrazeno 10 / 10