Hluk

Image

Zpráva

Opatření proti hluku nepřitvrdí. Ústavní soud odmítl přepisovat vládní nařízení

Ústavní soud zamítl návrh senátorů na zrušení několika ustanovení nařízení vlády na ochranu zdraví před hlukem. Soud připustil, že lidé nejsou proti hluku zcela chráněni. Dodal však, že není povolán k přezkumu konkrétních parametrů nařízení.

432229_mediafax_david_polivka

Zpráva

Odpor veřejnosti proti zvýšení limitů hluku byl úspěšný

Novela zákona počítající se zvýšením hlukových limitů o deset decibelů v noci a pět ve dne byla stažena z jednání vlády. Občanské iniciativy bojující proti zvýšení hluku tak slaví úspěch.

Zpráva

Vláda pro hluk? Hluk proti vládě

Téměř patnáct set podpisů předali odpoledne iniciátoři petice proti zvýšení hlukových limitů na ministerstvo zdravotnictví, které mírnější regulaci paradoxně navrhuje. Iniciativa ProAlt zároveň před úřadem uspořádala protestní hlučení.

Dokument

Petice proti zvyšování hlukových limitů

Plné znění petice proti zvyšování hlukových limitů a za snížení aktuálního hlukového zatížení v obcích Modletice, Dobřejovice, Herink, Dolní Břežany, Jesenice, MČ Praha-Libuš a MČ Praha 12.

Hantychcb

Komentář

Petr Hantych: Sto deset tisíc havranů proti Pentě

Mezinárodní letiště ve Vodochodech, které by na životech a zdraví bezprostředně ohrožovalo desetitisíce lidí, se má stavět pouze v zájmu firmy Penta. Lidé ale získali nečekaného spojence: sto deset tisíc havranů.

Image

Zpráva

Verdikt soudu nad magistrálou je příležitost pro její zrušení

Nejvyšší soud nařídil zklidnit pražskou magistrálu do roka. Rozhodnutí soudu je konečné. Pražský magistrát zvažuje, jak ji odhlučnit, sdružení Auto*Mat ale Praze doporučuje ji rovnou zrušit.

Jan-prokes

Glosa

Dopravní hluk v bludném kruhu

Doprava a jí působený hluk se zvyšuje a vymahatelnost už beztak nedostatečných zákonů je minimální. Dlouhodobé výjimky jsou standardem a zdraví lidí, kteří bydlí v blízkosti komunikací, je nadále ohrožováno v souladu se zákonem.

Image

Zpráva

Kvůli stavbám chce ministerstvo zvýšit limity hluku

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit hygienické limity pro hluk a vibrace. V noci dokonce o deset decibelů oproti současnému stavu. Důvod? Zlevnění výstavby silnic a umožnění jejich stavby v některých dosud zapovězených místech.

Image

Zpráva

Ministerstvo zdravotnictví prosazuje vyšší toleranci hluku

Ze současných šedesáti decibelů ve dne a padesáti v noci navrhuje ministerstvo zdravotnictví zvýšit limity pro hluk paušálně o pět decibelů. Úlohou úřadu je ale chránit zdraví obyvatel, oponuje Martin Fadrný z Ekologického právního servisu.

Image

Zpráva

Hlavní hygienik nesouhlasí s pražským okruhem přes Suchdol

Odpůrci výstavby Pražského silničního okruhu v trase přes Suchdol se mohou radovat. Jejich výhrady k nadměrnému hluku z dálnice uznal hlavní hygienik ČR Michael Vít, a zrušil dřívější souhlasná stanoviska krajských hygienických pracovišť.

258015_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Limity hlučnosti se nezvyší. Ekologové: měly by se snížit

Ministryně Jurásková návrh na zvýšení limitů hluku vládě předložit nestačí. Občanský sektor zdůrazňuje, že ministerstvo by se mělo naopak vydat cestou jejich snižování a brát v potaz především vážné dopady hluku na lidské zdraví.

Zobrazeno 11 / 11