Globalizace
Další témata
Dopis ze Slovenska
Bruce Robbins: Ako Orwell vojnovým prídelovým systémom propagoval globálnu spravodlivosť
Z produkce partnerského Poleblogu vybíráme tentokrát překlad věnovaný jednomu z případů, kde se podařilo obyvatele rozvinutých zemí přimět k dobrovolnému uskromění se. Otázkou je, od jaké míry na něj lze navázat.
Zpráva
Lidí vyhnaných z domovů přibývá po milionech, varuje OSN
Počet uprchlíků, žadatelů o azyl a lidí, kteří utekli do jiné části své země, překročil loni 70 milionů. Jedná se o 2,3 milionu více než předchozí rok a o 27 milionů více než před deseti lety. Zemí ochotných přijímat uprchlíky naopak ubývá.
Komentář
Petr Boháček: Žijeme v iluzi demokracie
Demokracii považujeme za základní stavební kámen západního světa, a proto všichni bijí na poplach kvůli jejímu oslabování pod útoky populistů a autoritářských politiků. Pláčou ale na špatném hrobě, myslí si politolog Petr Boháček.
Zpráva
Kde se bere politika strachu? Tři odpovědi z Polska, Německa a Maďarska
Panelová diskuse Friedrich-Ebert-Stiftung a Masarykovy demokratické akademie představila studie zkoumající pravicový populismus a nacionalismus napříč Evropou. Zaměřila se na situaci v Polsku, Německu a Maďarsku.
Sloupek
Daniela Vašátková: Poslední příležitost pro tradiční levici: čelit ekonomické globalizaci
Hnutí ANO i SPD těží svůj politický úspěch z toho, že rezignují na tradiční pravo-levé štěpení stran a zaměřují se spíš na konflikt konzervativních a liberálních hodnot. Budoucnost ČSSD či KSČM však tudy nevede.
Zpráva
„Je to časovaná bomba“. Papež kritizuje finanční trhy i sociální nerovnost
Vatikán zpracoval nový dokument k etickým souvislostem současného ekonomického systému. Ostře kritizuje nerovnost, neregulovaný trh s finančními deriváty i daňové ráje.
Komentář
František Kalenda: Dobytí ostrova Skye
Otevření se dosud vzdálenému světu, ale i sociální nespravedlnost a příval turistů, se kterými si místní obyvatelé neví rady. To vše v sobě obsahuje příběh mostu na ostrov Skye, jenž od svého otevření v roce 1995 vyvolává nadšení i odpor.
Zpráva
Vynálezce internetu: Velké platformy ohrožují svobodu, musíme je zkrotit
Krátce před vypuknutím skandálu kolem Cambridge Analytica sepsal počítačový vědec a jeden z tvůrců internetu Tim Berners-Lee otevřený dopis se souvisejícím varováním. Dominance Facebooku a Googlu je podle něj hrozivá a je třeba ji řešit.
Zpráva
Macron ohlásil plán na znovurozšíření francouzštiny, má být zas světovým jazykem
Většina opatření z plánu francouzského prezidenta cílí na obyvatele rozvojových zemí se strmým populačním růstem. Francii má dle pozorovatelů zvýšit takzvanou měkkou moc. Pomoci může ale i při integraci či rozvoji francouzské kultury.
Zpráva
Trumpa opouští nejvýznamnější zástupce Wall Streetu v jeho kabinetu
Prezidentovi USA dal výpověď ekonomický šéfporadce Gary Cohn, hlavní architekt schválené daňové reformy. Většina pozorovatelů připomíná Cohnův nesouhlas s dovozním tarify. Jiní však mají za to, že za odchodem stojí důvody daleko závažnější.
Zpráva
Současné trendy v ekonomice provází nárůst nerovnosti mezi pohlavími, varuje WEF
Data shromážděná analytiky Světového ekonomického fóra dokládají, že dnes sílícím platově-prestižním odvětvím založeným na práci s technologiemi dominují muži. Ženy naopak převažují na místech, která jsou nejvíce ohrožena automatizací.
Zpráva
Rok 2017 byl druhý nejteplejší v dějinách. Nebýt El Niña, byl by první
I v loňském roce pokračoval rychlý růst průměrné teploty zemské atmosféry. Potvrdila to metaanalýza meteorologických dat z celého světa. Dává tak za pravdu závěrům klimatologů, kteří před změnami klimatu vyvolanými lidskou činností varují.
Dopis ze Slovenska
Michaela Pašteková: Hľadanie ľavicovej alternatívy
Patrnerský Poleblog.sk zaujal v aktuálním týdnu recenzí sborníku Veľký regres – souboru zamyšlení šestnácti levicových intelektuálů nad příčinami hlavních problémů současné společnosti a cestami k jejich nápravě.
Zpráva
Je třeba pomáhat v místě původu. Proto omezíme rozvojovou pomoc, zní z SPD
Hnutí SPD navrhuje snížení rozpočtu na zahraniční rozvojovou spolupráci, ač v souvislosti s migrační krizí samo říkalo, že musíme pomáhat v místě původu. Podle Lubomíra Zaorálka jde o krok špatným směrem. Rozpočet je naopak třeba navyšovat.
Zpráva
Odvrácená tvář kryptoměny: Bitcoin spotřebuje víc elektřiny než Nigérie či Irsko
Důmyslný charakter a decentralizovaný způsob zabezpečení známého digitálního platidla má i své stinné stránky. Dobře patrné je to v posledních týdnech, kdy spolu s hodnotou Bitcoinu narůstá rapidně i jeho energetická náročnost.
Komentář
George Monbiot: Všechno musí pryč! Bezuzdná spotřeba ničí svět
Ekonomika musí růst, na tom se shodnou všechny vlády světa, a právě to ničí naši planetu. A odpovědná spotřeba i udržitelný růst jsou iluze. Potřebujeme spravedlivější a rozumnější ekonomický model.
Zpráva
Klimasummit 2017 souhrnně: splněné formality, nadějné bloky, kritika za pomalost
Letošní klimakonference proběhla dle plánu a přinesla dílčí pokroky. Důležitou novinkou je vznik koalice států za výstup z uhlí v čele s Británií. Pozorovatelé přitom upozorňují na rýsující se konflikt, který propukne naplno zřejmě za rok.
Zpráva
Zákazníci Zary našli v oblečení přišité stížnosti od dělníků
Nakupující v istanbulské pobočce obchodního řetězce našli v oblečení vzkazy od šiček a krejčích se stížnostmi na nezaplacené mzdy, náhlé uzavření továrny a špatné pracovní podmínky. Komentáři upozorňují i na další problémy odvětví.
Zpráva
Paradise Papers: světová média rozkrývají další únik z daňových rájů
Na sto vybraných titulů začalo v neděli zveřejňovat informace získané analýzou úniku z bermudské právně-poradenské firmy Appelby. Dle prvních odhalení využívali ráje i správci majetku britské královské rodiny.
Zpráva
Palmový olej: Nestlé a další korporace neplní sliby, pralesy se pořád kácejí
Velké potravinářské firmy jako Nestlé či Mars slíbily před několika lety skončit s odběrem palmového oleje z plantáží vzniklých dalším kácením indonéského pralesa. Podle zjištění ochránců přírody ze sítě RAN tak ale učinily jen polovičatě.
Zpráva
Kritizovala korupci, zabila ji bomba. Malta oplakává investigativní novinářku
Daphne Caruana Galizia kritizovala maltézskou vládu za údajný podíl na mezinárodních daňových únicích a praní špinavých peněz odhalených dokumenty Panama Papers. Nejspíše za to zaplatila v pondělí životem.
Zpráva
Množství plastového odpadu ve světě by už vydalo na menší pohoří
Podle zjištění amerických vědců se lidstvu zdařilo recyklovat zatím jen devět procent plastového odpadu. Dalších dvanáct procent pak spálilo. Zbylých 79 procent tak zůstává na skládkách a v oceánech. Produkce plastu přitom stále narůstá.
Zpráva
Rozmach masného průmyslu v Asii zadělává na globální problém, varuje studie
Britská média upozornila na studii poradenské firmy Coller Capital, která zkoumala důsledky rostoucího počtu asijských velkochovů, masných velkovýroben a spotřeby masa celkově. Závěry dokumentu mluví o mutaci bakterií i skoku v produkci CO2.
Zpráva
Letošní Earth Overshoot Day je 2. srpen. Lidstvo „vyjedlo“ Zemi za sedm měsíců
Patrně nejznámější z ukazatelů poměru mezi možnostmi přírody a tím, jak ji lidstvo zatěžuje, se opět posunul. Ekologické organizace vyzývají k omezení spotřeby masa, individuální autodopravy a plýtvání potravinami.
Sloupek
Zuzana Vlasatá: Mrtví ochránci přírody jsou umlčenými svědky přespříliš volného obchodu
Deník The Guardian zahájil úctyhodný projekt: začal mapovat všechny případy hrubého násilí proti ochráncům přírody. Z unikátní studie plyne, že případů zabití ochránců přírody po celém světě rapidně přibývá. Vloni se jednalo v průměru o čtyři týdně.
Zpráva
Šesté velké vymírání už začalo a není moc času jej zastavit, varují vědci
Čerstvě vydaná studie vědců ze Stanfordovy a Mexické národní autonomní univerzity dokládá, že svět v současnosti prodělává neokázalou, avšak mimořádně rozsáhlou „biologickou devastaci“. Na vině je dle autorů především lidská činnost.
Zpráva
Hrůzné podmínky ve výrobnách značkových oděvů v Kambodži přetrvávají
Dánští a britší investigativci zkoumali příčiny enormního počtu kolapsů dělnic, jež šijí oděvy značky Nike, Puma nebo Asics. Kvůli kombinaci horka, dlouhé pracovní doby a podvýživy skončilo jen loni v nemocnici přes 500 pracovnic.
Zpráva
Výprav „do Anglie na jahody“ citelně ubylo, část úrody letos nejspíše shnije
Do Británie letos nepřijela pětina obvyklých sezónních pracovníků z východní části EU, na jejichž práci stojí část britského zemědělství. Hlavním důvodem je dle pozorovatelů zhoustnutí xenofobní atmosféry v souvislosti s Brexitem.
Zpráva
Účinná regulace emisí? Přední ekonomové navrhují daň jako ve Švédsku
Podle expertního panelu Světové banky, v němž zasedají i Joseph Stiglitz či Nicholas Stern, musejí státy začít své uhlíkové emise danit, a to nejméně sazbou obvyklou dnes ve Skandinávii. Jinak se prý katastrofálnímu oteplení neubráníme.
Zpráva
Prezidentské volby ve Francii podrobně: Macron zvítězil rozdílem třídy
Podle výstupních dat ministerstva vnitra porazil Macron Le Penovou o 10,1 milionu hlasů. Obvyklý rozdíl pro druhé kolo jsou přitom dva miliony. Podle analytiků zůstává pro rozhodující část Francouzů národovcký prezident zjevně stále tabu.
Komentář
Harrison Stetler: Melénchonův vzestup a francouzská post-demokracie
Strmý nárůst podpory důsledně levicového kandidáta na francouzského prezidenta překvapil většinu pozorovatelů. Harrison Stetler přibližuje jeho kořeny, politicko-kulturní změnu, z níž vychází, i vizi, která tak přitahuje mnoho Francouzů.
Analýza
Jan Gruber: Česká republika 2030: Zpráva o stavu zaostalé země
Bohuslav Sobotka předložil vládě strategický materiál, který podává zprávu o tristním stavu země a hledá cesty, jak jej zvrátit. Ambiciózní dokument načrtává vizi České republiky v roce 2030. Její naplnění je však odvislé od politické vůle.
Zpráva
Evropský parlament schválil kritizovanou dohodu CETA, boj se přesouvá do států
V mnoha ohledech problematická úmluva o ochraně investic mezi EU a Kanadou začne fungovat v omezeném režimu, bez nejkontroverznějších bodů. K plné účinnosti jí musí schválit ještě osmatřicet národních a regionálních parlamentů.
Zpráva
Z chudého Jihu na bohatý Sever teče daleko více peněz než opačně, dokládá studie
Norským a americkým analytikům se podařilo doložit, že součet úroků z půjček chudým zemím, zisků zahraničních firem odváděných do jejich domovských států a úniků do daňových rájů z Jihu převyšuje sumu rozvojové pomoci až dvacetinásobně.
Dopis ze Slovenska
Tomáš Profant: Tri dni s Baumanom
Tomáš Profant shrnul na Polebloku.sk vzpomínky na dny strávené se Zygmuntem Baumanem, nedávno zesnulým sociologem, o něhož se staral během Středoevropského fóra 2010 v Bratislavě. Mluvili spolu i o rozdílech mezi kapitalismem a nacismem.
Zpráva
V Austrálii začíná hlavní fáze boje s projektem Carmichael, děsem všech ekologů
V rámci projektu má být vybudováno jedenáct dolů, rozšířen přístav Abbot Point a uhlí vyváženo přes korálové útesy do Indie. Chystané akce odpůrců budou dle řady pozorovatelů hlavní protestní události v ekologickém hnutí roku 2017.
Zpráva
Lagardeová v kauze Tapieho arbitráže pochybila, v čele MMF však zůstává
Dvojakým verdiktem skončilo pro kdysi nejvýznamnější francouzskou ministryni pětileté dokazování, že v roce 2008 nepomohla pochybnému podnikateli v arbitráži proti státu. Soud její argumenty neuznal, nedoporučil však ani trest.
Esej
Jiří Pehe: Manifest inovativního státu
Jiří Pehe a Jan Štern sepsali program pro novodobý stát v éře globálního světa. Jeho klíčovými pilíři jsou inovace, soudržnost a identita.
Zpráva
Donald Trump potvrdil odstoupení od TTP, o NATFA a TTIP zatím nemluví
Nově zvolený prezident USA chce místo již podepsané, ale ještě ne ratifikované, transpacificské obchodní dohody vyjednat bilaterální smlouvy s každou zemí zvlášť. Trumpovy pozice by nyní ráda využila Čína.
Zpráva
Rok 2016 bude nejteplejší v historii, změny zasáhly již všechny ekosystémy
Poslední výsledky měření zveřejněné na klimakonferencí v Marrákéši potvrdily celkový letošní trend. Oteplení způsobuje extrémní projevy počasí, které se projevují takřka všude. Například Čína přitom aktuálně emise CO2 snižuje.
Zpráva
Pařížská dohoda o klimatu vstoupila v platnost, sama však stačit nebude
Velkou kllimadohodu o snižování emisí ratifikoval konečně dostatečný počet států. Plně nahradit omezený Kjótský protokol má ale až po roce 2020 a podle nejnovějších propočtů OSN je třeba změnit emisní trendy nejpozději do tří let.
Sloupek
Jiří Dolejš: Futurologie je pozadu za budoucností
Svět je nejen multipolární, ale míří do fáze multimoderní. Bez koexistence různých řešení se nerovnoměrnost objektivně globálního vývoje bude dál prohlubovat. Jak to udělat? Futurologie musí dohnat budoucnost, která se před námi rýsuje.
Zpráva
Dohoda CETA nakonec podepsána, ještě však musí projít ratifikací všemi státy
Odpor valonského parlamentu proti rámcové obchodně-investiční dohodě mezi EU a Kanadou byl v závěru minulého týdne prolomen. Odpůrci dohody, jež kromě liberalizace obchodu posiluje i velké korporace, budou teď bránit její ratifikaci.
Zpráva
Do čela OSN nastupuje nový generální tajemník – zastánce uprchlíků Guterres
Valné shromáždění OSN vyslyšelo doporučení Rady bezpečnosti a jako novou hlavu organizace potvrdilo Antónia Guterrese – bývalého portugalského premiéra a vysokého komisaře pro uprchlíky. Pozorovatelé si s ním spojují četné naděje.
Zpráva
Obří korporace jsou bohatší než většina států a bohatnou dále, upozorňuje studie
Podle letošního žebříčku GJN je mezi stovkou nejbohatších entit světa aktuálně už jen 31 států. Zbytek představují nadnárodní korporace. Deset největších firem přitom kontroluje bohatství vyšší hodnoty než 180 ze 193 zemí současného světa.
Komentář
Eva Hájková: Hledání smyslu
Eva Hájková nabízí specifický pohled na dobu globalizace. Díky setkáváním s odlišnými kulturami bude růst i potřeba hledat sdílené významy světa a také způsob, jak si porozumět.
Zpráva
Počty válečných uprchlíků překonávají opět rekordy
Dle čerstvých statistik OSN utíká před válkami aktuálně až pětašedesát milionů lidí. Většina z nich se přesouvá na jiné místo v zemi původu, případně zůstává v sousedním státě. Evropské země poskytují útočiště jen malému procentu.
Komentář
Olga Lomová: Čína versus USA v Chang-čou
Olga Lomová se ohlíží za víkendovým summitem G20 v Číně se zvláštním zřetelem na jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s americkým Barackem Obamou. Srovnává také reflexi schůzky v čínských a světových médiích.
Zpráva
S velkými obchodními dohodami TTIP a TTP se letos už zřejmě nepohne
U transatlantické dohody mezi EU a USA potvrdil skepsi pozorovatelů v neděli německý vicekancléř Gabriel. U transpacifické dohody mezi západem Ameriky, Austálií a východoasijskými zeměmi paralyzují schvalování americké volby.
Zpráva
Letošní červenec byl vůbec nejteplejším měsícem za dobu měření
Čerstvá měření NASA a NOAA potvrzují trend čím dál rychlejšího postupu globálního oteplování. Podle vědců jsou výsledky alarmující. Způsobují je zejména změny klimatu a v malé míře i projevy letošního El Niňo.