Ekologické organizace
Komentář
Jan Šícha: Inspirace hravou akcí německých Greenpeace: Pomni, abys klima chránil
Greenpeace ukradli písmeno C z loga před stranickou centrálou CDU v Berlíně. C se pak vydalo na cestu do Lipska a napříč médii.
Zpráva
Emisní výjimka Chvaletic se prozatím ruší. MŽP ji kvůli chybám vrací kraji
Ministerstvo životního prostředí zrušilo emisní výjimku elektrárny Chvaletice. Opatření, jež umožňovalo provozu překračovat budoucí limity o 300 kilogramů rtuti a 330 tun oxidů dusíku, se nyní vrací k projednání Pardubickému kraji.
Zpráva
Těžba na Bílině probíhá v rozporu se zákonem. Překračuje hlukové limity
Měření hluku, které si nechalo zpracovat hnutí Greenpeace, prokázalo, že těžba na Bílině porušuje zákon, neboť překračuje hlukové limity. Ekologové proto vyzývají ministra Richarda Brabce, aby změnil stanovisko k dalšímu rozšiřování těžby.
Zpráva
„Chtěly jsme dodat odvahu lidem.” Blokáda vršanského rypadla skončila
Skupina Against Coal, jež od úterka blokovala rypadlo v hnědouhelném lomu Vršany, protest ukončila. Ministerstvo životního prostředí totiž posunulo termín možného rozřešení jedné z příčin akce, sporné emisní výjimky elektrárny Chvaletice.
Zpráva
Stávka za klima: Studenti požadují uzavření Počerad namísto prodeje Tykačovi
Ve třinácti českých městech proběhla další středoškolská stávka za klima. Studenti tentokrát vznesli konkrétní požadavek. Chtějí po politicích a společnosti ČEZ, aby zabránili prodeji elektrárny Počerady uhlobaronům a raději ji odstavili.
Zpráva
Jedinečné rumunské lesy čelí nájezdům těžařských gangů. Kvůli dřevu se i vraždí
Ilegální těžba dřeva v Rumunsku nejen že ničí rozsáhlé lesy, ale má na svědomí i lidské životy. Zloději za poslední měsíc zavraždili zřejmě dva strážce chráněných oblastí. Ekologové kritizují vládu za to, že není s to účinně zasáhnout.
Sloupek
Radek Kubala: Čí pravdu máme říkat? Několik kritických poznámek k Rebelii
Podzimní vzpoura hnutí Extinction Rebellion znovu otevřela debatu o taktikách a strategiích, které se v rámci klimatického hnutí uplatňují. Problematické přitom nejsou akce rebelů, ale jejich přístup k pravdě a zjednodušování reality.
Zpráva
Spolana obhájila pozici největšího znečišťovatele. Skokanem roku jsou Chvaletice
Největším znečišťovatelem je popáté v řadě chemička Spolana. Meziročně nejvýrazněji zvýšila produkci toxických látek elektrárna Chvaletice uhlobarona Pavla Tykače. Ta navíc žádá o výjimku, jež by jí umožnila vypouštět ještě více škodlivin.
Zpráva
Extinction Rebellion zablokovali pražskou magistrálu. Blokádu ukončila policie
Magistrálu nad Václavským náměstí v Praze zablokovalo asi padesáti lidí požadujících razantní akci na záchranu klimatu a urychlené dosažení uhlíkové neutrality. Blokádou vyvrcholily akční dny Extinction Rebellion.
Zpráva
Světová vlna akcí Extinction Rebellion je v plném proudu. Přidá se i Praha
Probíhají akční týdny ekologického hnutí Extinction Rebellion. V řadě zemí světa v čele s Velkou Británií se protestuje. Stovky lidí se v průběhu týdne zapojily i do blokád dopravy a dalších akcí občanské neposlušnosti.
Zpráva
Tykač chtěl vypouštět více rtuti do Labe. Ministerstvo povolení zrušilo
Ministerstvo životního prostředí zrušilo elektrárně Chvaletice výjimku, která ji měla umožnit vypouštět větší množství rtuti a dalších odpadních látek do Labe. Případem se bude znovu zabývat Krajský úřad Pardubického kraje.
Komentář
Jaromír Bláha: Ano, je nutné být radikální. Nebo spíš důslední. Ale jak z té časové pasti ven?
Odpověd vedoucího programu Lesy v Hnutí Duha a veterána českého ekologického aktivismu na otevřený dopis bývalých kolegů Jana Beránka a Jakuba Patočky rozvíjí diskusi o strategii ekologických hnutí.
Komentář
Jiří Koželouh: Je správné měnit svět k lepšímu. Před třiceti lety i dnes
Odpověd vedoucího klimatického a energetického programu Hnutí Duha na otevřený dopis Jana Beránka a Jakuba Patočky rozvíjí diskusi o strategii ekologického hnutí.
Komentář
Anna Kárníková: Nástroje jako klimatické hnutí máme, potřebujeme novou imaginaci
Odpověd čerstvé ředitelky Hnutí Duha na otevřený dopis Jana Beránka a Jakuba Patočky rozvíjí diskusi o strategii ekologického hnutí.
Zpráva
ČEZ chce odstavit uhelné provozy k roku 2040. Nadále počítá s prodejem Počerad
Polostátní společnost ČEZ chce do roku 2040 zastavit převážnou většinu svých uhelných elektráren. Do té doby ale větší omezení neplánuje. Podnik navíc stále počítá se sporným prodejem elektrárny Počerady uhlobaronům.
Komentář
António Guterres: Změna klimatu: rodí se nepřemožitelné hnutí
Generální tajemník OSN v komentáři napsaném exkluzivně pro síť médií sdružených v platformě Covering Climate Now hodnotí výsledky klimatického summitu v New Yorku.
Zpráva
Místo brexitu Green New Deal? Labouristé chtějí zelenou Británii
Labour Party bude usilovat o to, aby Velká Británie dosáhla nulových emisí skleníkových plynů k roku 2030. Nedávný sjezd strany schválil zestátnění energetických firem i radikální reformy v dopravě.
Zpráva
Uhelná komise staví pracovní skupiny. „Dochází nám čas,“ burcují aktivisté
Zasedání Uhelné komise, která má zpracovat plán na ukončení těžby a spalování uhlí v České republice, provázel protest ekologických aktivistů. Ti s odkazem na nejnovější odborné studie požadují dosažení uhlíkové neutrality již v roce 2025.
Komentář
Jan Beránek: Jak řešit klimatickou krizi a předejít nejhoršímu?
Jaké jsou možnosti řešení klimatické krize? Autor nabízí stručný přehled pěti možných rovin, v nichž má smysl o tématu debatovat: osobní, technologické, adaptační, makroekonomické a globální.
Komentář
Jan Vávra: Česká klimaskepse se stává minulostí
Jak se Česká republika dívá na téma klimatické krize? Sociolog v obsáhlém článku analyzuje několik poznatků týkajících se názorů obyvatel, postojů politiků, chování státu i mediálního pokrytí tématu.
Komentář
Jan Beránek: Bylo správné být radikální před třiceti lety. A je to správné i dnes
Jan Beránek a Jakub Patočka společně před třiceti lety založili Hnutí Duha. U příležitosti tohoto výročí se otevřeným dopisem obracejí na české ekologické hnutí.
Komentář
Shannon Osaka: Snaha odvrátit klimatickou apokalypsu nemá žádný přesný „deadline“
Autorka vede polemiku s hojně diskutovaným textem Johnathana Franzena publikovaným v časopisu The New Yorker. Její argumentace má ale obecnou platnost a je podnětná i pro debatu, která se o změnách klimatu vede u nás.
Zpráva
Počerady mohou vypouštět o třicet procent více emisí, rozhodl Ústecký kraj
Ústecký kraj schválil zvýšení emisních limitů elektrárně Počerady. Ačkoli souběžně snížil limity elektrárně Prunéřov, ekologové varují, že se množství zdraví škodlivých plynů v ovzduší zvýší. Průnéřov totiž nedosahuje svého emisního stropu.
Rozhovor
Rozhovor s Naomi Kleinovou: Hrozí nám éra klimatického barbarství
V rámci spolupráce světových médií v akci Covering Climate Now přinášíme rozhovor deníku The Guardian s kanadskou novinářkou Naomi Kleinovou – o ekologickém hnutí, nové generaci aktivistů, o klimatickém barbarství a o naději.
Zpráva
Sněmovna částečně vylepšila lesní zákon. O další změny se pokusí Senát
Poslanecká sněmovna během projednávání novely lesního zákona podpořila několik důležitých pozměňovacích návrhů, kterou pomohou ozdravit české lesy. Mnohé další však odmítla. Opozice proto avizovala, že se je pokusí prosadit v Senátu.
Zpráva
Brabec povolil uhelným elektrárnám vypouštět o čtyřicet procent více rtuti
Ministerstvo životního prostředí umožnilo uhelným elektrárnám vypouštět vyšší množství rtuti ve snaze vyřešit odchylky v průběžném měření emisí. Ekologové opatření kritizují a požadují, aby rezort neuděloval elektrárnám další výjimky.
Zpráva
Zachraňte lesy, Tomanova novela jim nepomůže, vyzývají tisíce lidí poslance
Bezmála šedesát tisíc lidí vyzvalo zákonodárce, aby podpořili pozměňovací návrhy k novele lesního zákona, které mají pomoci ozdravit zdejší lesy. Společně s odborníky se totiž obávají, že předložený zákon stávající krizi nevyřeší.
Zpráva
Hlasy ANO vyslaly do Uhelné komise popírače změn klimatu Zahradníka z ODS
Do poradního orgánu vlády, který má načrtnout způsob opuštění uhelné energetiky, míří Jan Zahradník zpochybňující lidský vliv na klima. Ekologové se obávají, že bude narušovat snahy o seriózní řešení problému.
Zpráva
Potřebujeme sedm miliard, říkají lesníci. Trh se dřevem směřuje ke krizi
Dřevařský průmysl se ocitá v krizi a soukromí vlastníci lesů žádají stát, aby jim poskytl miliardy korun na zalesňování a obnovu oblastí zdevastovaných suchem a kůrovcovou kalamitou. Varují, že se jinak o lesy nebudou s to starat.
Zpráva
V Javorníkách se daří šelmám. Množí se rysi, vůbec poprvé se narodila vlčata
V Beskydech se vůbec poprvé po desítkách let narodila vlčata. Vyvedla je vlčice, jež do oblasti přišla vloni. Ochránci přírody potvrdili, že se v regionu daří i rysům, což z něj činí místo s nejpestřejší skladbou velkých šelem v zemi.
Rozhovor
Rozhovor s Jaromírem Bláhou: Vinu za rozvrat lesů nese ministerstvo zemědělství
Ekologické organizace a experti už čtvrt století předvídali současný rozvrat smrkových monokultur. Ministerstvo zemědělství odmítlo potřebné změny. Nejhorší ovšem je, že je odmítá i dál tváří v tvář současné kalamitě.
Zpráva
Plošné hubení hrabošů Toman pozastavil. Spor o jed na polích ovšem trvá
Ministerstvo zemědělství pozastavilo platnost povolení k plošnému trávení přemnoženého hraboše polního. Podle ekologů je hromadné užívání jedu nebezpečné, neboť ohrožuje i další živočichy. Část zemědělců by jej navzdory tomu uvítala.
Zpráva
Ekologové zablokovali MŽP. Protestovali proti rozšíření těžby na Bílině
Ministerstvo životního prostředí v čele s Richardem Brabcem před týdnem schválilo prodloužení těžby uhlí na dole Bílina. Ekologičtí aktivisté chtějí, aby rozhodnutí změnilo. V opačném případě se bude jednat o Brabcovo životní selhání, varují.
Zpráva
Ministerstvo životního prostředí schválilo rozšíření těžby uhlí na dole Bílina
Bílina, jeden z největších hnědouhlených dolů, zůstane v provozu až do roku 2035, rozhodlo ministerstvo životního prostředí v čele s Richardem Brabcem. Ekologové hovoří o skandálu a upozorňují, že stát selhává v řešení klimatické krize.
Zpráva
Nepřestaneme, dokud uhlí neskončí. Ekologové blokovali elektrárnu Chvaletice
Osmačtyřicet hodin blokovali ochránci klimatu vjezdy do elektrárny Chvaletice. Požadovali co nejrychlejší odklon české energeticky od těžby a spalování uhlí. Akce občanské neposlušnosti se odehrála v rámci třetího ročníku Klimakempu.
Zpráva
Valnou hromadu ČEZ přerušili ochránci klimatu. Chtějí zavřít elektrárnu Počerady
Jednání valné hromady největší české energetické společnosti přerušili ochránci klimatu z hnutí Greenpeace. Žádají uzavření nejšpinavější české uhelné elektrárny Počerady a důslednější snižování emisí skleníkových plynů.
Dopis ze Slovenska
Tomáš Profant: Priama akcia ako emócia
Autor slovenského Poleblogu o tématu, které nedávno rezonovalo i v naší debatě: jakou roli hraje v občanském aktivismu radikalita a zda může přežít smysluplně i bez ní.
Zpráva
Brabcem schválenou těžbu dřeva v rezervaci Břehyně vyšetří inspekce
Ministr Richard Brabec povolil masivní kácení v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala. Po nátlaku ekologů je přislíbil zastavit. Případ nyní vyšetří Česká inspekce životního prostředí.
Sloupek
Radek Kubala: Pozor na ekofašisty. Protože bez spravedlnosti není klimatické nouze
Klimatické hnutí začíná stále více používat pojmy jako nouze nebo pohotovost. Ačkoliv popisují skutečnou realitu, ve které se planeta nachází, nabízí také nebezpečné autoritářské a fašistické interpretace. Proti nim je potřeba bojovat.
Zpráva
Velké klimaprotesty studentů v Německu pokračují, nově i s konkrétními požadavky
Německá města plní teď každý pátek už desetitisíce středoškoláků. Organizátoři protestů zároveň představili soupis opatření, která od politiků žádají. Je mezi nimi třeba i odstavení čtvrtiny uhelné kapacity do konce roku nebo uhlíková daň.
Zpráva
Ekologové žalují Shell kvůli klimatu. Vědomě porušuje lidská práva, říkají
Zvláštní žaloba podaná koalicí ekologických a lidskoprávních sdružení v čele s nizozemskými Přáteli Země Milieudefensie má firmu donutit snížit budoucí emise skleníkových plynů.
Komentář
Otevřený dopis: Nechme přírodu odvrátit klimatickou katastrofu
Skupina osobností se obrací na vlády světa s žádostí, aby spojily ochranu klimatu s ochranou divočiny: zasazujeme se za přitažlivý, ale opomíjený přístup, který by mohl vést k odvrácení klimatického chaosu a současně ochránit život na Zemi.
Anketa
Nevyžádané rady středoškolákům. Anketa DR: Beránek, Kubíčková, Piňos a spol.
Třicet let od revoluce, v níž se v tehdejším Československu o slovo silně přihlásilo i radikální ekologické hnutí, se u nás dnes studentskými stávkami nahlas ozývá nová „zelená generace“. Co na to říkají její předchůdci?
Zpráva
Stávka zůstala bez odpovědi. Debatu o klimatu sněmovna odložila na duben
Debata o změnách klimatu ve sněmovně trvala sotva půldruhé hodiny. Požadavky studentů tak zřejmě zůstanou prozatím bez reakce. Opozice kritizovala klimatickou politiku vlády a upozorňovala na narůstající těžbu uhlí.
Zpráva
Vyhraďme divočině polovinu Šumavy, žádají ekologové spolu s vědci
Hnutí DUHA spolu s vědci a místními ochranáři představilo návrh zonace národního parku Šumava, který by ponechal divočině polovinu jeho území. Ministerstvo životního prostředí a správa parku přitom počítají jen se sedmadvaceti procenty.
Analýza
Delphine Reuterová: Společná zemědělská politika Evropské unie aneb když se znečišťovatelům platí
Investigace zpracovaná mezinárodním týmem nezávislých novinářů pro Greenpeace dokazuje, že zemědělské dotace Evropské unie i nadále pomáhají financovat ty nejšpinavější a nejškodlivější velkochovy.
Sloupek
Jakub Patočka: Green New Deal v éře absence české levice
Tak zvaný Green New Deal je nejpronikavější levicovou politikou dneška. U nás odezvu zatím nenajde, protože ve vládě Andreje Babiše nemohou být žádní sociální demokraté, ve Sněmovně nejsou žádní komunisté a zelení už ani nekandidují.
Štěstí z šesti
České osobnosti roku 2018
Českou osobností roku pro rok 2018 vyhlašujeme Petra Fischera. Společnost mu tvoří Elena Gorolová, Daniel Hůle, Ivo Bystřičan, Libor Rouček a Aneta Petani.
Komentář
Josef Patočka: Sea Shepherd: hrdinové ochrany oceánů, nebo kontraproduktivní radikálové?
O účinnosti strategie kapitána Paula Watsona a jeho „pastýřů moře“ lze mít oprávněné pochybnosti. Přesto jeho zásadovost a energie působí tváří v tvář hrozbě ekologického kolapsu a pasivitě většiny společnosti především jako inspirace.
Zpráva
Japonsko obnoví komerční lov velryb. Sea Shepherd rozhodnutí vítá
Japonsko vypoví mezinárodní dohody o ochraně velryb. Přestane tak pod záminkou „výzkumu“ pořádat každoroční hony na tato zvířata v antarktickém oceánu. Lovit bude ve vlastních vodách. Ochranářská organizace Sea Shepherd krok vítá.