Egypt po převratu (2013)
Další témata
Komentář
Tereza Jermanová: Mursího smrt vypovídá o autoritářském směřování současného Egypta
Jeden z nejznámějších představitelů Muslimského bratrstva a dosud jediný demokraticky zvolený prezident Egypta Muhammad Mursí zemřel po šestiletém věznění režimem svého nástupce. Jaký je současný Egypt a jeho vláda?
Komentář
Fatima Rahimi: Egyptský diktátor míří k dalšímu zaručenému vítězství
Prezidentské volby v Egyptě sice teprve započaly, přesto je jejich vítěz předem známý. Jak vypadalo uplynulých pět let s brzy znovuzvoleným diktátorem Sísím, nastiňuje ve svém textu Fatima Rahimi.
Zpráva
Egypt volí. Mezi současným prezidentem a jeho obdivovatelem
26.-28. března se v největší arabské zemi uskuteční prezidentské volby. Přestože se v nich formálně střetnou dva kandidáti, stávající prezident si předem zajistil vítězství eliminací konkurence a dlouhodobými represivními opatřeními.
Zpráva
Vliv Saúdské Arábie na Egypt narůstá, země spojí i přesmořský most
Saúdský král přivezl na aktuální návštěvu do Káhiry balík dohod, jež podle pozorovatelů sice uchrání Egypt před hospodářským kolapsem, ale současně jej ještě více svážou se saúdskou zahraniční politikou.
Komentář
Peter Tkáč: Zaorálkova cesta do Egypta byla ostuda
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pomáhá organizovat obchod českých zbrojovek s Egyptem. Vzhledem k charakteru tamního režimu pak znějí jeho slova o etice v byznysu značně pokrytecky.
Esej
Zora Hesová: Ohlédnutí za transformačními nadějemi arabského jara
Jedním z nástrojů lidskoprávní dimenze české zahraniční politiky je podpora tzv. transformačních projektů. Poslední z transformací se přitom až ukázkově nepovedla. Analytička AMO a koordinátorka projektů v Egyptě Zora Hesová se zamýšlí nad tím proč.
Zpráva
Česká republika vyvezla vloni zbraně za více než sedm miliard
Občanské sdružení Nesehnutí kritizuje zprávu o vývozu zbraní z České republiky v loňském roce, jak ji schválila vláda. Většina vývozu totiž směřovala do rukou režimů pošlapávajících lidská práva.
Komentář
Peter Tkáč: Havlovský? Pragmatický? Český přístup k lidským právům je především zbrojařský
Zatímco diskutujeme o tom, zda je lepší v zahraniční politice navazovat nebo nenavazovat na Havla, český vývoz se zbraněmi se řídí Klausovou doktrínou maximalizace zisku bez ohledu na to, kdo je právě u moci.
Zpráva
Egypt bude mít opět prezidenta z armádních řad, čekají ho jen těžkosti
Prozatímní hlavu státu vládnoucí téměř rok nahradí konečně nová, zvolená – maršál Sísí. Nový prezident má ovšem důvěru méně než poloviny Egypťanů a ke správě zemi se stále vážnějšími problémy.
Komentář
Petr Jedlička: Egyptská řezničina?
Zpráva o odsouzení 529 muslimských bratrů k smrti působí děsivě. Existují ale nejméně čtyři důvody, proč se domnívat, že trest nakonec vykonán nebude.
Analýza
Zora Hesová: Arabské ústavy: krok vpřed či dozadu?
V Egyptě schválili již druhou porevoluční ústavu, v Tunisku zatím jen debatují nad návrhem. Přesto je menší z obou zemí v mnohém dále. Cesty Egypta a Tuniska od revoluce srovnává arabistka Zora Hesová v analytickém komentáři.
Dopis ze Slovenska
Jaroslav Drobný: Ústavu prijali, nepokoje pokračujú
Rozbor slovenského arabisty z JeToTaku doplňuje text Zory Hesové podrobnějším představením změn, které zavádí nová egyptská ústava, a nástinem očekávaní dalšího vývoje v zemi.
Dopis ze Slovenska
Jaroslav Drobný: Čelom vzad, pochodom vchod!
Ke stálým přispěvatelům slovenského JeToTaku patří i arabista Jaroslav Drobný, jenž se aktuálně věnuje zejména situaci v Egyptě. Ve svém nejnovějším textu komentuje poslední vývoj v zemi, jeho mediální reflexi i širší kontext, v němž se vše odehrává.
Zpráva
Situace v Egyptě: Co zatím víme
Z Egypta přicházejí stále nové informace, výklady poměrů i proběhnuvších událostí se mění. Zde proto bodový souhrn podstatného, jež bude průběžně aktualizován.
Zpráva
Egyptská policie vtrhla do táborů Muslimského bratrstva, platí výjimečný stav
Egyptská vláda splnila dva týdny starou hrozbu a dala policii pokyn k akci. Zemí se od rána šíří nepokoje, přibývá střetů i obětí. Armáda se do razií zatím přímo nezapojila.
Zpráva
Situace v Egyptě zůstává zablokovaná
Vláda a armáda nabízejí Bratrstvu posty a zároveň vyhrožují, bratři však protestují dále. Angažmá západních diplomatů přineslo zatím jen dílčí výsledky.
Zpráva
Nový egyptský režim se konsoliduje, bratři protestují dále
V Egyptě začala pracovat nová vláda a panel připravující ústavní změny. Stoupenci Muslimského bratrstva se ale odmítají vzdát. Stále se protestuje za návrat staré garnitury a předpřevratového režimu. Počet obětí pomalu, avšak soustavně vzrůstá.
Zpráva
V Egyptě začalo vyšetřování předních muslimských bratrů, někteří jsou už i ve vazbě
Státní orgány údajně prověřují různá podezření, zvláště pak z podněcování k násilí. Vyšetřován je i sesazený prezident Mursí. Stále jasnější je zároveň složení nové vlády. Spravovat zemi by měla nejméně do zimy.
Zpráva
Egyptské Muslimské bratrstvo vyzvalo k povstání, krize se prohlubuje
Pět dní po svržení prezidenta Mursího došlo k incidentu, který situaci dále vyhrotil. Během poslední vlny razií a násilných střetů zemřelo již více než sto lidí. Přes tisíc dalších bylo zraněno.
Komentář
Zora Hesová: Převrat na lidovou objednávku
Středeční zásah egyptské armády se od předchozích liší jak charakterem, tak kontextem. Svou vinu na něm má i sesazený prezident Mursí. Převrat však nutně neznamená konec demoktratického experimentu, jako spíš jeho fázi.
Zpráva
Egyptská armáda sesadila prezidenta, o puč se ale prý nejedná
Generálové slíbili reformu ústavy a včasné volby. Do nich má zemi spravovat úřednická vláda a předseda ústavního soudu – prozatímní prezident. Postup armády de facto podpořily opoziční strany i islamisté mimo Muslimské bratrstvo.
Zpráva
Protesty v Egyptě propukly s novou intenzitou, armáda dala ultimatum
Na první výročí nástupu prezidenta Mursího do funkce vyšlo do ulic až 17 milionů lidí. Zdá se, že nyní převažují odpůrci režimu. Armáda vyzvala všechny strany, aby nalezly východisko do 48 hodin. Jinak prý představí vlastní.
Zobrazeno 22 / 22