Dění na Šluknovsku

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Nová lokální měna na Šluknovsku

Plán na zavedení regionální doplňkové měny je projekt, který je pro Šluknovsko vhodný. Bylo by dobře, aby se zdejší experiment s lokální měnou vydařil a aby se podařilo překonat potíže, na něž téměř všichni tvůrci podobných projektů naráží.

Mira_profil

Komentář

Míra Brož: Smutná zpráva

V rámci činnosti Agentury pro sociální začleňování vznikla zpráva o bezpečnostních rizicích v sociálně vyloučených lokalitách. Mimo jiné z ní vyplývá, že se Agentura snaží postupovat proti občanské aktivizaci sociálně vyloučených Romů.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Poziční válka mezi slušnými a slušnějšími

Ve snaze potírat rasismus a xenofobii dochází někdy k tomu, že obhájci lidských práv vylučují své názorové oponenty ze slušné společnosti. Z dlouhodobého hlediska to není životný přístup.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Slyšeli jste to? Bohatí Romové berou dávky. Psali to v Právu!

Deník Právo zveřejnil článek, který je založený na polopravdách, legendách a manipulacích. Článku chybí zdroje, podklady i fakta, se kterými by bylo možné polemizovat. Cílem hanopisu jsou jako obvykle Romové.

Kostl_n

Komentář

František Kostlán: Lidé v ghettech často žijí v depresi, populistické návrhy na nápravu věcí jim nepomohou

Některá navrhovaná řešení problémů Romů v ČR jsou velmi povrchní až populistická. Toho je nedobrým příkladem vystoupení Patrika Bangy, administrátora blogů iDnes.cz a spolupracovníka serveru Romea.cz, v televizním Hyde Parku .

Image

Esej

Martin Škabraha: Fašistou proti své vůli?

Obecně sdílený náhled na Romy je tvořen řadou mýtů. Často jde fantazmatickou projekci, blížící se klasickým konspiračním teoriím. Přirovnání k antisemitským bludům je v této souvislosti zcela na místě.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Manuál k rozhovoru s rasistou

Protiromský rasismus v České republice vzrůstá a nemá smysl proti němu bojovat. Argumentace přichází vniveč a nekonečné diskuze roztrpčují všechny diskutující. Je třeba zamýšlet se spíše nad příčinami těchto nálad.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Většinová společnost je nepřizpůsobivá

Zdá se, že za všechno zlo kolem nás mohou ti, kteří se nechtějí přizpůsobit. Máme na to kouzelné slovo: Nepřizpůsobiví. Vedle rasistů je používají i ti, kteří se chtějí za každou cenu přizpůsobit tomu, co je právě v módě.

Image

Analýza

František Kostlán: Uhl a Šabatová kritizují výraz nepřizpůsobiví. Právník České televize oponuje: V ČT pracují cikáni

Petr Uhl a Anna Šabatová se obrátili na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s tím, že by se měla zabývat výrazem nepřizpůsobiví. Odpověď právníka České televize je ohromující.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Pan primátor, rada a potulné krysy

Provincialismus, podporován představiteli maloměšťáctví na nejvyšších místech ve státě, se v současnosti opět upevňuje a zhoršuje pocit velkolepé lži, který člověka přepadá navzdory výběru donedávna nepoznaného množství informací a podnětů. Je to pocit, že žijeme v něčem, co není pravda, co se jako lež musí už přece brzy provalit, jen to zachytit, pojmenovat, vytáhnout na světlo.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Radikálnost odsuzujeme, rasismus nikoliv

Neuvěřitelné rady, které dává Tomio Okamura Romům, svědčí o jeho maximální snaze asimilovat se v českém prostředí. Rasismus není totiž problémem neonacistů.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Vozová hradba českých nacionalistů

Od novodobých nacionalistů se dozvídáme pouze to, co se jim na současném stavu nelíbí, ale nikdo z nich přesně nedokáže vysvětlit, jak by renacionalizovaná Česká republika v současném globálním kontextu fungovala.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Kampaně proti Romům mají za cíl zastírat skutečné problémy

Česká republika se potýká s řadou problémů. Kampaně proti Romům příhodně od těchto problémů pozornost odvrací.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Slepí a hluší nebezpečí nevnímají, což je nebezpečné

Zajímá dnes vůbec ještě někoho prorůstání rasistických postojů společností? Mohou ti, kteří v rámci údajného boje proti politické korektnosti konečně dosáhli toho, že rasismus, xenofobie a anticiganismus se stávají běžně přijatelnou společenskou normou, dnes ještě vůbec někomu vadit?

Dsc_0319

Zpráva

Vláda odmítla návrhy Ústeckého kraje reagující na situaci v severních Čechách

Kabinet Petra Nečase ve Sněmovně nepodpoří návrhy Ústackého kraje, které reagují na napjatou situaci na Šluknovsku. Definitivně o návrzích bez ohledu na stanovisko vlády rozhodne parlament.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Média a protest: Ve jménu „běžného občana“

Komerční charakter mediálního prostoru a prostupování logiky ekonomického pole do pole žurnalistiky má za následek zjednodušování mediálního obsahu a jeho přizpůsobování vkusu publika i ve vztahu k političnu.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Jak dlouho ještě nebudou součástí?

Setkání bývalých romských poslanců, které se uskutečnilo minulou neděli, by mohlo přinést impuls pro následující setkání romské komunity.

Image

Zpráva

Drábek a Kubice neplní sliby, zlobí se starostové ze Šluknovska

Starostové severočeských měst se pustili do kritiky ministrů Nečasovy vlády. Vnitro podle nich neplní sliby a opatření ministerstva práce jsou údajně neúčinná. Kritika míří i na policejního prezidenta. Prý v regionu totiž klesají počty policistů.

Image

Zpráva

Některé severočeské radnice zpřísňují kontroly lidí pobírajících dávky

Radnice některých měst ve Šluknovském výběžku prověřují majetkové poměry občanů, kteří pobírají sociální dávky. Za vzor jim slouží Chomutov nebo Litvínov, kde prověřují například to, zda vlastní příjemce dávek auto.

Image

Dokument

Šok z nerovnosti

Jak spolu souvisí polistopadový vývoj a současné protesty v severních Čechách, rasismus a sociální nerovnost? Může se levice něčemu přiučit u neonacistů z DSSS? Společný text Martiny Poliakové a Ondřeje Slačálka se snaží ukázat, že odpověď na tyto otázky zní: Víc, než si myslíte.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Z veřejnoprávní televize se stává médium veřejného populismu

Česká televize legitimizuje rasistické, xenofobní a nesnášenlivé politiky a jejich názory tím, že si je zve do publicistických pořadů.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Když není krádež jako krádež

Protiromský rasismus je založený na závisti těch, kteří nemají dostatek odvahy porušovat pravidla. Kdyby byly české děti vedeny více demokraticky, vyrůstalo by z nich méně rasistů.

Image

Zpráva

V sobotu se bude na Šluknovsku opět demonstrovat

Zatímco vládní politici navštěvují severočeský region, aby se obeznámili s vypjatou situací, místní na sobotu svolali několikakilometrový pochod Varnsdorfem. Na stejný den je pak nahlášený mítink i v Rumburku. Svolal ho místní spolek Občanský odpor.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Nepřizpůsobiví a přizpůsobiví

Kdyby byla pouhá polovina z více než tisíce miliard korun, které se kvůli korupci poztrácely jen v posledním desetiletí, investována do komplexní sociální politiky, včetně politiky zaměstnanosti, nemusely by problémy s „nepřizpůsobivými“ existovat.

Image

Zpráva

Nečas ztratil kontakt s realitou, myslí si Sobotka

Zatímco premiér Petr Nečas míní, že jednou z příčin sociálních nepokojů na severu Čech je příliš štědrá sociální politika, dle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky přispívá naopak právě politika současné vlády k sociálnímu napětí, namísto aby ho řešila.

Image

Zpráva

VV představily návod na zklidnění situace na Šluknovsku

Nejmenší koaliční strana požádá předsedu vlády Petra Nečase, aby se situace na Šluknovsku stala pravidelným bodem jednání Bezpečnostní rady státu. Současně požaduje vznik jednotného registru přestupků a metodu nulové tolerance.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Klausismus a severočeský papiňák

Vyjádření Václava Klause k situaci na severu působí, jakoby se prezident schválně držel co nejdál od polemik s těmi, co by mu mohli za spíše sociální než rasové nepokoje přiřknout díl odpovědnosti. A tu skutečně na svých bedrech nese.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Komu se hodí nepokoje na severu Čech? A proč?

Pokud všechny pravicové extremisty po ukončení svého aktivistického prezidentování zaštítí Václav Klaus, asi nejlepší český politický stratég, rozjede se fašizace české společnosti naplno.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Výsledek neutuchající dobré vůle

Starostka si klade otázky, které by si měla položit celá společnost. Jak je možné, že Romové platí vysoké částky za nevyhovující bydlení? Proč jsou ve speciálních školách bystré romské děti? Nesnaží se na tom všem přiživit i ziskuchtiví podnikatelé?

Image

Zpráva

ČSSD: Nečasova vláda musí krizovým regionům věnovat komplexní pozornost

Sociální demokraté jsou znepokojeni posledními událostmi na severu Čech. Podle Sobotky nesmí být tamní situace – navzdory tomu, že je pro místní obyvatele složitá – v žádném případě záminkou pro legitimizaci a akceptaci aktivit krajní pravice.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Chci být nepřizpůsobivý

Média informují o Romech jako o nepřizpůsobivých a na situaci se přiživují i sociálnědemokratičtí politici. Hněv lidí se nenapíná tím správným směrem, je ovlivněn mediální masáží a nemíří k původcům problémů.

Image

Zpráva

Zelení: Nespokojenost nepatří Romům, ale vládě, krajům a obcím

Zelení podpořili občanskou iniciativu Nenávist není řešení, která na sobotu svolala pokojná shromáždění v Novém Boru a v Rumburku. Akce, kterých zelení zúčastní, chtějí být projevem nesouhlasu se šířením rasismu a solidarizací s místními Romy.

Kostl_n

Komentář

František Kostlán: Jsou česká média rasistická, nebo vyvolávají vášně, aby více vydělala?

Se zprávami o rvačkách, ve kterých figurují Romové, jakoby se roztrhl pytel. Noviny o nich referují s velkým gustem, informace posouvají a nafukují, aby zvyšovaly svou čtenost. Nebo se možná takto projevuje nevědomý rasismus novinářů.

Ja

Komentář

Robert Bartoš: Fraška, neonáckové a Hooverovy vesničky

Učitelé na ekonomkách učí mládež o nutnosti škrtat jen na výdajové stránce, o nutnosti snižovat daně firmám, aby neutekly, o nutnosti reformy důchodového pojištění vytvořením privatizace pojištění, o tom, že stát je největší zlo a daně, že jsou trest pro pilné.

Image

Zpráva

Sobotní pochod DSSS v Novém Boru vyhodnotila policie jako rizikový

Při ohlašeném pochodu krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti v Novém Boru budou na bezpečnost dohlížet pořádkové jednotky, policisté z antikonfliktního týmu, kriminalisté a psovodi. Policie očekává účast několika stovek lidí.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Naučný slovník: etnický Čech; knedlíci; stejný metr; majitelé území; většinová společnost

Některé výrazy, které se objevují v českém tisku, jsou přinejmenším pozoruhodné. Co vlastně znamená etnický Čech, většinová společnost nebo stejný metr?

Jan_

Komentář

Jan Kubíček: Česko má talent. A problém

Diváci se během soutěže Česko Slovensko má talent zmítají v euforii nadšení nebo nenávisti. Míra kýčovitosti a vyprázdněnosti televizních soutěží přesahuje veškeré dosavadní rekordy nikoliv náhodou ve stejné době, kdy eskaluje sociální napětí.

Image

Zpráva

V sobotu na severu Čech nezazní jen hlas rasistů, upozorňují aktivisté

Občanská iniciativa Nenávist není řešení svolala na tuto sobotu pokojná shromáždění v Novém Boru a v Rumburku. Akce, které podporuje i iniciativa ProAlt, chtějí být projevem nesouhlasu se šířením rasismu a solidarizací s místními Romy.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Až začnou Romové využívat Twitter…

Selhání skutečné sociální politiky je nakonec vždy kompenzováno represí. Více vězení, policistů a speciálních jednotek je v konečném výsledku ovšem nejen stejně drahé jako aktivní sociální politika, ale navíc problém neřeší, jen ho zatlačuje pod povrch.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Obrana proti štěpení hlav a davů

Nemáme žádné právo v demokratické společnosti hnát kohokoli do situace, v níž se cítí bezmocný. Autor připomíná bezmoci dvě: ztrátu respektu vůči skupině obyvatel, která se ničím neprovinila, a tíhu za viny, za něž z obtěžkaných nikdo nemůže.

Image

Zpráva

Varnsdorfem pochodovaly stovky lidí včetně desítek neonacistů

Po sobotním pochodu Varnsdorfem policie předvedla 14 lidí. Čtyři jsou podezřelí ze spáchání trestného činu. Jedna žena je podezřelá z popírání genocidy. Na tento víkend pak v regionu chystá krajně pravicová DSSS další čtyři demonstrace.

Image

Zpráva

Neonacisté svolali na příští sobotu na sever Čech tři demonstrace

Krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) přidala k již ohlášenému pochodu v Novém Boru také demonstrace ve Varnsdorfu a Rumburku. Tvrdé jádro má podle předsedy severočeské DSSS Petra Kotába čítat přes 200 účastníků.

Mira_profil

Komentář

Míra Brož: Rumburk, demonstrace za kolektivní vinu

Autor se zúčastnil páteční demonstrace v Rumburku proti zvyšující se kriminalitě ve Šluknovském výběžku. Průběh byl natolik šokující, že je skutečně na čase položit si otázku, co bude dál a jaké jsou pravé příčiny davové nenávisti.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Pokus o lynč je hanebný zločin

Během rasistického pochodu v Rumburku vykřikovali někteří tato hesla: Cikáni do plynu! Černý do plynu! Černý svině! Upálíme vás! Zaživa pohřbít! Kudlu do zad! A policie? Nikde na dohled ani noha v uniformě.

Image

Zpráva

Starosta Nového Boru napsal otevřený dopis Nečasovi

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák napsal otevřený dopis premiérovi, ve kterém ho žádá o trvalé zajištění bezpečnosti v ulicích měst. Dvořák volá po větších pravomocích pro policisty či po zpřísnění podmínek pro poskytování sociálních dávek.

Image

Zpráva

Policie vyslala na svolané demonstrace do severních Čech posily

Páteční demonstrace proti násilí místní radnice zakázaly. Přesto se tam podle policistů chystají příznivci krajně pravicové DSSS. Romové přitom nárust kriminality odsuzují a současně se obávají vzestupu extremistických projevů.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Vinni jsou útočníci, nikoli všichni Romové

Ti, jež zneužívají trestných činů spáchaných Romy k paušálnímu odsudku všech, ani v nejmenším nepřispívají k vzájemnému dobrému soužití menšiny s majoritní společností, i když se jím často ohánějí.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Napadení mačetami nelze omluvit ničím. Jaké jsou příčiny vzrůstu násilí?

Novoborští romští útočníci během chvíle výrazně poškodili neúnavnou práci mnoha lidí, kteří dělají proti extremistům a proti paušalizování vše, co je v jejich silách. Protože jejich činu rádi zneužijí všichni rasisté ke své propagandě.

141955_mediafax_tomas_nalevka

Zpráva

Romům chtějí pomáhat další obce

Vládní agentura pro začleňování Romů vybere další obce, do kterých vyšle odborné poradce. Do výběrového řízení se jich přihlásilo devatenáct. Poradci obcím pomáhají sestavit plán na zlepšení situace tamních Romů.

Zobrazeno 49 / 49