Dánsko

Martinaschepelern_cb

Komentář

Martina Schepelernová-Putíková: Karikatura čínské vlajky rozhněvala Číňany. Dánové: Máme tu svobodu slova...

Dánský deník Jyllands-Posten se po dvanácti letech opět ocitl v ohnisku mezinárodního konfliktu. Tentokrát karikatura rozzlobila Číňany. Ale ani tentokrát se omluva nechystá.

Milionar

Komentář

Djaffar Shalchi: Za*rané Dánsko!

Zveřejňujeme překlad otevřeného dopisu dánského milionáře íránského původu a zastánce zdanění bohatých. Je adresován častému hostu amerických médií Dannymu Deutchovi, který nedávno varoval před tzv. za*raným Dánskem.

A1

Komentář

Britta Thomsenová: Jak se v Dánsku podařilo vyhrát levici

Výklad, že poslední volby v Dánsku vyhrála sociální demokracie díky protimigrační rétorice, není přesný. Sama soc. dem. nezískala větší podporu než minule. Výrazně posílily ale jiné levicové strany, které protimigrační rétoriku odmítly.

_mg_4850

Komentář

Žaneta Gregorová: Velrybí maso na japonský způsob

Japonsko se minulý týden pokusilo na zasedání Mezinárodní velrybářské komise prolobbovat zrušení dlouholetého moratoria na komerční lov velryb. Pro mořský svět to znamená zatím jen dílčí vítězství.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Zase téma zahalování

Dánsko zavedlo zákaz zahalování tváře. Je to dobře, či nikoli? Máme jeho příkladu následovat? Podle Levinase je setkání s tváří druhého člověka poslední událost bytí, základní situace lidství, původnější než zkušenost světa.

Martinaschepelern_cb

Komentář

Martina Schepelernová-Putíková: Když dva dělají totéž, není to totéž

Srovnání zpráv v české ČT 24 a v dánské veřejnoprávní televizi Tv Nyheder na o vnitropolitické krizi v Německu ve dnech 18. a 19. června 2018 odhaluje, že nazíráme a vyhodnocujeme stejné události odlišně.

Image

Zpráva

Dánsko zakázalo burky a nikáby. Za jejich nošení bude pokuta

Dánsko se připojilo k rostoucímu množství zemí v Evropě i mimo ni, které zakázaly kompletní zahalení obličeje. Vztahuje se to zejména na burky a nikáby, přestože je v zemi téměř nikdo nepoužívá. Návrh podpořili i místní sociální demokraté.

Image

Recenze

Alena Zemančíková: Vláda skončila

Dánský televizní seriál o mladé Birgite, která se stane premiérkou, představuje to nejlepší ze svého žánru: informuje, vychovává i baví. Proč se u nás těšil tak malému zájmu?

Uber

Zpráva

Uber končí v další zemi, tentokrát nestačil na pravidla v Dánsku

Firma fungující jako síť občasných taxikářů naráží na pracovní právo ve stále větším počtu států. V EU jako celku se čeká na verdikt ECJ, který má rozhodnout, zda je firma z pohledu evropského práva přepravcem nebo jen informační službou.

A111

Zpráva

V Severním moři má vzniknout větrný ostrov, vyrobí elektřinu pro 80 milionů lidí

Vznikající konsorcium energetických korporací z Dánska, Nizozemska a Německa se chystá vystavět kolosální soustavu mořských větrných elektráren. Zaopatřována má být z centrálního ostrova vytvořeného taktéž lidskou rukou.

A222

Zpráva

Dánové odpověděli na protiuprchlické inzeráty své vlády: zaplatili si konkurenční

Kabinet Larse Rasmussena zaplatil inzerci v libanonském tisku, jež má oficiálně podat informace o azylových podmínkách v zemi. Podle kritiků však vyjadřuje jediné: Uprchlíci, v Dánsku vás nechceme. Občané s jiným názorem tak přišli s odpovědí.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Žít v Evropě, zemřít v Africe

V Brně byl v pondělí zahájen dokumentární festival Jeden svět 2015. Jeho letošním tématem je praskání bublin. Na úvod se zde promítal snímek „Bojovníci ze severu“.

Mn

Komentář

Marta Nachtmannová: Střelba v našem kulturáku

Marta Nachtmannová žijící v Kodani popisuje, jaké to je, „když na obrazovce vidíte vlastní ulici a rozstřílenou budovou je kulturák, kam chodí syn do hudebky.“ Jak událost ovlivní letošní dánské volby, zatím nelze odhadnout.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Co s vlnou násilí?

Nemá-li se mezináboženské a protináboženské násilí rozmoct, měl by stát vystupovat jako rázný ochránce svobody a bezpečí všech občanů bez ohledu na příslušnost. Připojit by se měly také náboženské autority, křesťanské, židovské a islámské.

Hudec

Komentář

Ondřej Hudec: Úspěch nacionalistů v Dánsku

Evropské volby v Dánsku vyhrála populistická Dánská lidová strana, která svou kampaň postavila na rétorice znovuzavedení hraničních kontrol a omezení výhod pro ostatní občany. Jak tento výsledek interpretovat?

Mn

Komentář

Marta Nachtmannová: Politika v rozporu

Dánskou politikou dnes hýbe nanejvýš sporná privatizace části energetické společnosti DONG investorům z GoldmanSachs. Zvláště udivující přitom je, že na ni tlačila zejména sociální demokracie, a to i za cenu ztráty sněmovní většiny.

A1

Zpráva

Dánsko zažívá nezvyklou učitelskou "stávku"

Dánské učitelské odbory odmítly podepsat novou kolektivní smlouvu, jež by v důsledku zvýšila pracovní zátěž padegogů. 69 tisíc učitelů tak formálně ztratilo přístup do zaměstnání. Většina škol nižších stupňů je od pondělka zavřená.

A1

Zpráva

Volby v Grónsku vyhrála sociální demokracie, změnit chce přístup k těžařům

Výběr poslanců do ostrovního parlamentu zaujal především hlavním tématem kampaně – přístupem ke korporacím, jež vábí do Grónska rudy a minerály pod odtávajícím ledem.

Sandra_silna

Komentář

Sandra Silná: Studenti, co pijí jako Dánové

Případy dánských pubescentů, které vozí dánská a česká agentura do Prahy za levným alkoholem, ukazují odvrácenou stranu podnikání některých českých podnikavců.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Energetika po Fukušimě III: Úspěch obnovitelných zdrojů v Německu, Dánsku a Španělsku

Seriál Jana Beránka o globálních výhledech energetiky pokračuje třetím dílem – dnes o Německu, Španělsku a Dánsku: v těchto zemích představují obnovitelné zdroje až třetinu celkového energetického mixu a jejich podíl bude dále růst.

A1

Zpráva

Homosexuálové v Dánsku se budou moci brát i v kostelech

Nový zákon se týká jen obřadů státní luteránské církve, k ní se však v Dánsku hlásí přes 80 procent populace. Podobné míry zrovnoprávnění se zatím dostalo pouze homosexuálům v severoskandinávských zemích.

Image

Zpráva

V Dánsku povládne po 10 letech opět levice

Nejvíce hlasů ve čtvrtečních volbách dostali pravicoví a dosud vládnoucí liberálové, v součtu však podpořilo víc lidí strany levice. Vládu sestaví předsedkyně sociálních demokratů – první premiérka v dějinách země.

Image

Zpráva

Kodaňská Christianie zůstane stát. Usedlíci se dohodli se státem

Bezmála tisícovce obyvatel neznámějšího squattu v Evropě se po sedmiletém úsilí podařilo zachránit jejich Svobodné město. Část pozemků si dle víkendové dohody s vládou odkoupí. Část dostanou do pronájmu za fixní cenu.

Image

Zpráva

Strůjce útoku na Jyllands-Posten půjde do vězení na 12 let

Dánský soud usvědčil invalidního Čečence Lorse Dukajeva z pokusu o bombový útok na redakci listu, jenž proslul zveřejněním karikatur proroka Mohameda. De jure půjde do vězení za terorismus a nedovolené vyzbrojování.

Image

Zpráva

V Dánsku začal soud s údajným strůjcem atentátu na Jyllands-Posten

Bývalý čečenský boxer čelí obvinění, že se pokusil vyrobit dopisní bombu. Měla být určena redakci listu, jež v roce 2005 zveřejnila sérii karikatur proroka Mohameda.

Image

Zpráva

Evropská unie zvažuje obnovu hraničních kontrol

Unijní ministři vnitra se na poslední schůzce vyslovili pro zásadní revizi schengenských pravidel, možná i znovuzavedení pasových kontrol. Oficiálně jde o reakci na uprchlické vlny ze severu Afriky. Podle komentátorů však svou roli sehrává i posilování krajní pravice.

Image

Zpráva

Od protestů vůči karikaturám proroka Mohameda uplynulo pět let

Právě 1. února 2006 zveřejnily desítky deníků v celé EU sadu proslulých karikatur, jež nechal zhotovit dánský list Jyllands-Posten. Akt vyvolal mohutné protesty, ale i debatu, zda je narušování náboženských dogmat a tradic projevem svobody slova, či nikoliv.

Mn

Komentář

Marta Nachtmannová: Královna Markéta II. a šifra profesora Klause

Dánské království a Česká republika jsou dva malé státy na jednom kontinentu. Srovnání novoročních projevů jejich čelních představitelů působí jako by se jednalo o dva různé světy.

Image

Zpráva

Média zveřejnila totožnost údajných teroristů z Kodaně

Skandinávská média přinesla o víkendu jména a profily pěti zadržených, jež měli plánovat útok na deník Jyllands-Posten. Výklad, že k zadržení jednoho z nich – šestadvacetiletého uprchlíka z Iráku – došlo nejspíše omylem, stále platí.

Image

Zpráva

Jeden z údajných teroristů z Kodaně byl možná zatčen omylem

Den po hojně medializovaném zátahu dánské a švédské rozvědky na pětici údajných teroristů byla uvalena vazba jen na čtyři zadržené. Propuštěný muž je uprchlík z Iráku a dle jeho známých neměl s domnělým útokem na deník Jyllands-Posten nic společného.

Image

Zpráva

Dánská rozvědka údajně zmařila bombový útok na Jyllands-Posten

Kvůli přípravě teroristického útoku bylo ve středu zadrženo pět lidí. Cílem se měl stát známý kodaňský deník, jenž v roce 2005 otiskl provokativní karikatury proroka Mohameda.

Image

Zpráva

Mladí nezaměstnaní Dánové získavají komplexní péči

Dánové dlouhodobě investují do vzdělání nezaměstnaných a pomáhají jim řešit jejich osobní problémy. Rovněž stimulují soukromé firmy, aby mladé lidi zaměstnávaly.

Zobrazeno 32 / 32