Dánsko

Ostampach

Sloupek

Ivan Štampach: Zase téma zahalování

Dánsko zavedlo zákaz zahalování tváře. Je to dobře, či nikoli? Máme jeho příkladu následovat? Podle Levinase je setkání s tváří druhého člověka poslední událost bytí, základní situace lidství, původnější než zkušenost světa.

Martinaschepelern_cb

Komentář

Martina Schepelernová-Putíková: Když dva dělají totéž, není to totéž

Srovnání zpráv v české ČT 24 a v dánské veřejnoprávní televizi Tv Nyheder na o vnitropolitické krizi v Německu ve dnech 18. a 19. června 2018 odhaluje, že nazíráme a vyhodnocujeme stejné události odlišně.

Image

Zpráva

Dánsko zakázalo burky a nikáby. Za jejich nošení bude pokuta

Dánsko se připojilo k rostoucímu množství zemí v Evropě i mimo ni, které zakázaly kompletní zahalení obličeje. Vztahuje se to zejména na burky a nikáby, přestože je v zemi téměř nikdo nepoužívá. Návrh podpořili i místní sociální demokraté.

Image

Recenze

Alena Zemančíková: Vláda skončila

Dánský televizní seriál o mladé Birgite, která se stane premiérkou, představuje to nejlepší ze svého žánru: informuje, vychovává i baví. Proč se u nás těšil tak malému zájmu?

Uber

Zpráva

Uber končí v další zemi, tentokrát nestačil na pravidla v Dánsku

Firma fungující jako síť občasných taxikářů naráží na pracovní právo ve stále větším počtu států. V EU jako celku se čeká na verdikt ECJ, který má rozhodnout, zda je firma z pohledu evropského práva přepravcem nebo jen informační službou.

A111

Zpráva

V Severním moři má vzniknout větrný ostrov, vyrobí elektřinu pro 80 milionů lidí

Vznikající konsorcium energetických korporací z Dánska, Nizozemska a Německa se chystá vystavět kolosální soustavu mořských větrných elektráren. Zaopatřována má být z centrálního ostrova vytvořeného taktéž lidskou rukou.

A222

Zpráva

Dánové odpověděli na protiuprchlické inzeráty své vlády: zaplatili si konkurenční

Kabinet Larse Rasmussena zaplatil inzerci v libanonském tisku, jež má oficiálně podat informace o azylových podmínkách v zemi. Podle kritiků však vyjadřuje jediné: Uprchlíci, v Dánsku vás nechceme. Občané s jiným názorem tak přišli s odpovědí.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Žít v Evropě, zemřít v Africe

V Brně byl v pondělí zahájen dokumentární festival Jeden svět 2015. Jeho letošním tématem je praskání bublin. Na úvod se zde promítal snímek „Bojovníci ze severu“.

Mn

Komentář

Marta Nachtmannová: Střelba v našem kulturáku

Marta Nachtmannová žijící v Kodani popisuje, jaké to je, „když na obrazovce vidíte vlastní ulici a rozstřílenou budovou je kulturák, kam chodí syn do hudebky.“ Jak událost ovlivní letošní dánské volby, zatím nelze odhadnout.

Ostampach

Sloupek

Ivan Štampach: Co s vlnou násilí?

Nemá-li se mezináboženské a protináboženské násilí rozmoct, měl by stát vystupovat jako rázný ochránce svobody a bezpečí všech občanů bez ohledu na příslušnost. Připojit by se měly také náboženské autority, křesťanské, židovské a islámské.

Hudec

Komentář

Ondřej Hudec: Úspěch nacionalistů v Dánsku

Evropské volby v Dánsku vyhrála populistická Dánská lidová strana, která svou kampaň postavila na rétorice znovuzavedení hraničních kontrol a omezení výhod pro ostatní občany. Jak tento výsledek interpretovat?

Mn

Komentář

Marta Nachtmannová: Politika v rozporu

Dánskou politikou dnes hýbe nanejvýš sporná privatizace části energetické společnosti DONG investorům z GoldmanSachs. Zvláště udivující přitom je, že na ni tlačila zejména sociální demokracie, a to i za cenu ztráty sněmovní většiny.

A1

Zpráva

Dánsko zažívá nezvyklou učitelskou "stávku"

Dánské učitelské odbory odmítly podepsat novou kolektivní smlouvu, jež by v důsledku zvýšila pracovní zátěž padegogů. 69 tisíc učitelů tak formálně ztratilo přístup do zaměstnání. Většina škol nižších stupňů je od pondělka zavřená.

A1

Zpráva

Volby v Grónsku vyhrála sociální demokracie, změnit chce přístup k těžařům

Výběr poslanců do ostrovního parlamentu zaujal především hlavním tématem kampaně – přístupem ke korporacím, jež vábí do Grónska rudy a minerály pod odtávajícím ledem.

Sandra_silna

Komentář

Sandra Silná: Studenti, co pijí jako Dánové

Případy dánských pubescentů, které vozí dánská a česká agentura do Prahy za levným alkoholem, ukazují odvrácenou stranu podnikání některých českých podnikavců.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Energetika po Fukušimě III: Úspěch obnovitelných zdrojů v Německu, Dánsku a Španělsku

Seriál Jana Beránka o globálních výhledech energetiky pokračuje třetím dílem – dnes o Německu, Španělsku a Dánsku: v těchto zemích představují obnovitelné zdroje až třetinu celkového energetického mixu a jejich podíl bude dále růst.

A1

Zpráva

Homosexuálové v Dánsku se budou moci brát i v kostelech

Nový zákon se týká jen obřadů státní luteránské církve, k ní se však v Dánsku hlásí přes 80 procent populace. Podobné míry zrovnoprávnění se zatím dostalo pouze homosexuálům v severoskandinávských zemích.

Image

Zpráva

V Dánsku povládne po 10 letech opět levice

Nejvíce hlasů ve čtvrtečních volbách dostali pravicoví a dosud vládnoucí liberálové, v součtu však podpořilo víc lidí strany levice. Vládu sestaví předsedkyně sociálních demokratů – první premiérka v dějinách země.

Image

Zpráva

Kodaňská Christianie zůstane stát. Usedlíci se dohodli se státem

Bezmála tisícovce obyvatel neznámějšího squattu v Evropě se po sedmiletém úsilí podařilo zachránit jejich Svobodné město. Část pozemků si dle víkendové dohody s vládou odkoupí. Část dostanou do pronájmu za fixní cenu.

Image

Zpráva

Strůjce útoku na Jyllands-Posten půjde do vězení na 12 let

Dánský soud usvědčil invalidního Čečence Lorse Dukajeva z pokusu o bombový útok na redakci listu, jenž proslul zveřejněním karikatur proroka Mohameda. De jure půjde do vězení za terorismus a nedovolené vyzbrojování.

Image

Zpráva

V Dánsku začal soud s údajným strůjcem atentátu na Jyllands-Posten

Bývalý čečenský boxer čelí obvinění, že se pokusil vyrobit dopisní bombu. Měla být určena redakci listu, jež v roce 2005 zveřejnila sérii karikatur proroka Mohameda.

Image

Zpráva

Evropská unie zvažuje obnovu hraničních kontrol

Unijní ministři vnitra se na poslední schůzce vyslovili pro zásadní revizi schengenských pravidel, možná i znovuzavedení pasových kontrol. Oficiálně jde o reakci na uprchlické vlny ze severu Afriky. Podle komentátorů však svou roli sehrává i posilování krajní pravice.

Image

Zpráva

Od protestů vůči karikaturám proroka Mohameda uplynulo pět let

Právě 1. února 2006 zveřejnily desítky deníků v celé EU sadu proslulých karikatur, jež nechal zhotovit dánský list Jyllands-Posten. Akt vyvolal mohutné protesty, ale i debatu, zda je narušování náboženských dogmat a tradic projevem svobody slova, či nikoliv.

Mn

Komentář

Marta Nachtmannová: Královna Markéta II. a šifra profesora Klause

Dánské království a Česká republika jsou dva malé státy na jednom kontinentu. Srovnání novoročních projevů jejich čelních představitelů působí jako by se jednalo o dva různé světy.

Image

Zpráva

Média zveřejnila totožnost údajných teroristů z Kodaně

Skandinávská média přinesla o víkendu jména a profily pěti zadržených, jež měli plánovat útok na deník Jyllands-Posten. Výklad, že k zadržení jednoho z nich – šestadvacetiletého uprchlíka z Iráku – došlo nejspíše omylem, stále platí.

Image

Zpráva

Jeden z údajných teroristů z Kodaně byl možná zatčen omylem

Den po hojně medializovaném zátahu dánské a švédské rozvědky na pětici údajných teroristů byla uvalena vazba jen na čtyři zadržené. Propuštěný muž je uprchlík z Iráku a dle jeho známých neměl s domnělým útokem na deník Jyllands-Posten nic společného.

Image

Zpráva

Dánská rozvědka údajně zmařila bombový útok na Jyllands-Posten

Kvůli přípravě teroristického útoku bylo ve středu zadrženo pět lidí. Cílem se měl stát známý kodaňský deník, jenž v roce 2005 otiskl provokativní karikatury proroka Mohameda.

Image

Zpráva

Mladí nezaměstnaní Dánové získavají komplexní péči

Dánové dlouhodobě investují do vzdělání nezaměstnaných a pomáhají jim řešit jejich osobní problémy. Rovněž stimulují soukromé firmy, aby mladé lidi zaměstnávaly.

Zobrazeno 28 / 28