Dálnice

Další témata

Image

Zpráva

Námitky Dětí Země k výstavbě D11 zůstávají i po zákonné lhůtě bez odpovědi

Ekologická organizace Děti Země v červenci napadla stavební povolení pro dálnici D11. Ministr dopravy Dan Ťok ji obratem obvinil z účelového blokování stavby. Sám se však k námitkám ve stanovené lhůtě nevyjádřil.

D11_foto

Zpráva

Děti Země napadly stavební povolení pro úsek D11

Úsek budoucí dálnice mezi Hradcem Králové a Smiřicemi je jednou ze staveb, které Evropská komise udělila výjimku z posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Proti tomu se vymezily Děti Země.

Miloslava_pos_va_r_ova_c_b

Komentář

Miloslava Pošvářová: Hledání viny aneb několik slov o metodice geologických průzkumů dálnic

Snaha Ředitelství silnic a dálnic svést „vinu“ za sesuvy na dálnici D8 na chybějící metodiku je průhledným pokusem svalit odpovědnost ze skutečných viníků. Autorka prokazuje, že metodika existovala, jen se podle ní nepostupovalo.

_lechtov_

Zpráva

Děti Země: Nejlínější jsou ministři za ANO

Ministři z hnutí ANO nedodržují zákony o svobodném přístupu k informacím a upírají veřejnosti právo vyjádřit se k územním řízení, upozorňují Děti Země. Zákonné lhůty překračují o několik měsíců.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Silniční agrese

Úmrtí na dálnicích dosahují hrozivých čísel a je třeba jim aktivně předcházet. Ondřej Vaculík předkládá za přípravný výbor hnutí „Silnice jen odpovědným řidičům“ několik opatření, která mohou zachránit životy.

11041753_783977111672524_6425039407590832726_n

Zpráva

Děti Země: ministři z hnutí ANO opakovaně porušují zákony o právu na informace

Po ministerstvu dopravy Dana Ťoka, které ekologům sedm měsíců nezákonně odmítalo poskytnout studii o příčinách sesuvu na dálnici D8, nyní tají informace také ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce, a to o obchvatu Frýdku-Místku.

D8

Zpráva

V sobotu se otevře dálnice D8. Ekologové: není hotová. Věcně a ani právně

Podle ministra dopravy Dana Ťoka je vůči řidičům férové dálnici otevřít, pokud je bezpečná a může jim už nyní sloužit. Stát si prosadil, sám si schválil a nechal postavit zpackanou stavbu, tvrdí ale ekologická organizace Děti Země.

D8

Zpráva

Děti Země vyhrály další soud, stát přesto tají účelnost výdajů za dálnici D8

Již po šesté vyhrály Děti Země soudní spor s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, které jim odmítá poskytnout přílohy faktur advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek Fráňa a partneři ve sporech o zákonnosti stavebních povolení pro dálnici D8.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Pohybové nadání D8

Stát, kraj i Ředitelství silnic a dálnic se tvrdošíjně drží trasy dálnice D8, která zažila další sesuv a která podle všeho není riziková snad jen v době výstavby. Kdo z toho má prospěch?

Image

Rozhovor

Pošvářová k vyšetřování zvlněné D47: Všichni jsou do toho namočení

Soudní znalkyně a stavební inženýrka Miloslava Pošvářová v rozhovoru pro DR upozorňuje na neochotu státních orgánů vyšetřit kauzu zvlněného povrchu na dálnici D47. Kritizuje i sněmovní vyšetřovací komisi, která vznikla za tímto účelem.

Gazd_k

Zpráva

Hnutí STAN napadlo výběr mýtného u antimonopolního úřadu

Hnutí Starostové a nezávislí považují vládní rozhodnutí nevypisovat řádnou soutěž na výběr mýtného za protiprávní. STAN se proto obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

D4s_8856

Zpráva

Spor o mýto: ČSSD ustoupila, opozice rozhodnutí napadne u soudu

ČSSD nakonec obrátila a navzdory své původní kritice podpořila návrh ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) na prodloužení smlouvy s firmou Kapsch na výběr mýta. Rozhodnutí kritizuje opozice, hnutí Starostové a nezávislí ho napadnou u soudu.

Image

Zpráva

Stát čelí kritice za smrt losice s mládětem. Ochránci volají po změnách

Policie a hasiči s kritikou za akci, při níž zahynula losice s mládětem, nesouhlasí. Odvolávají se na veterináře, který si za zákrokem stojí. Ochránci přírody nesouhlasí a navrhují změny: koridory a manuál, jak postupovat při transportu.

28797_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Ťok chce zrychlené řízení pro jedenáct staveb. Návrh kritizují ekologové

Vláda projedná návrh na zrychlenou proceduru pro jedenáct dopravních staveb, u kterých tak nebude třeba opakovat celý proces posuzování vlivu na životní prostředí. Podle ekologů je v rozporu s evropskou legislativou, popírá její smysl i cíl.

_ok

Zpráva

Miloslava Pošvářová: Ministr dopravy Ťok Ředitelství silnic a dálnic neřídí

Zástupci občanských organizací vyzvali ministra dopravy Ťoka, aby se zabýval problémy, které provází přípravu a realizaci dopravních staveb v České republice. Zadávací dokumentace jsou často nekvalitní, stavby se protahují a prodražují.

28797_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Stavbě nového úseku D1 hrozí předražení, stavební problémy a nízká kvalita

Stavbu dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou kritizuje Oživení. Tvrdí, že stavbě hrozí obrovské riziko jejího prodražení a vleklých sporů kvůli její špatné přípravě. Organizace upozorňuje také na dozor stavby, který je ve střetu zájmů.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Zabij ekoteroristu

Dramaturgové detektivek vědí, že lidé potřebují vzory a touží po spravedlnosti, proto stojí na straně slabých, a spravedlnost třebaže vždycky nezvítězí, je pojmenována. V českém seriálu Vraždy v kruhu to neplatí.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Na silnicích zabíjí i falešný pocit bezpečí

Jedním z důležitých faktorů, který zvyšuje riziko nehody na silnicích, je příliš velký pocit bezpečí. Za dobrého stavu vozovky a pěkného počasí, ostražitost řidiče klesá, ne vždy však oprávněně.

Ljelinek

Sloupek

Lukáš Jelínek: Éra polepšených pytláků

ANO navrhuje, aby se ministrem dopravy stal dosavadní generální ředitel společnosti Skanska ČR. Andrej Babiš za ministry a poslance přednostně vybírá jedince, co mu odečítají ze rtů. Ministři by přitom měli být schopni chovat se veskrze politicky.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Kamionový maglev, dražší mýto a dražší housky

Velkodopravci se brání zdražování mýtného. Jedním z argumentů je, že se nezlepšuje zvalita dálnic, takže není důvod mýtné zvyšovat. Jsou to přitom kamiony, díky kterým se vynakládají velké prostředky na opravdu silnic.

D8

Zpráva

Ekologové nesouhlasí se sanací sesuvu půdy na dálnici D8 bez výběrového řízení

Tvrdit, že je okamžitě nutné provést sanaci sesuvu půdy a obejít přitom zákony a veřejné výběrové řízení, je podle ekologů ze strany státu účelovým alibismem. K sesuvu totiž došlo před šestnácti měsíci.

D8

Zpráva

Děti Země: Dostavba dálnice D8 se vleče

V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury se uvádí, že dálnice D8 přes České středohoří má být hotová v prosinci příštího roku. Ředitelství silnic a dálnic ČR přitom nemá stále stavební povolení pro deset objektů.

28797_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Poslanci navrhují zřízení vyšetřovací komise kvůli dálnici D47

Zřízení sněmovní vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při realizaci stavby dálnice D47, navrhují poslanci Úsvitu, TOP 09, KDU-ČSL a KSČM. Kilometr této dálnice vyšel na miliardu korun.

Silnice

Zpráva

Ředitelství silnic a dálnic opakovaně porušovalo zákon

Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu Ředitelství silnic a dálnic opakovaně porušovalo zákon, takřka třetinu zakázek z let 2010 až 2013 zadalo bez otevřené soutěže, dělilo je na menší a diskriminovalo uchazeče.

28797_mediafax_irena_frolova

Zpráva

Modernizace dálnice D1 je zbytečně drahá a komplikovaná, tvrdí Děti Země

Ekologická organizace Děti Země upozorňuje na závažné nedostatky obrovské investice: chybí posouzení vlivů modernizace na životní prostředí a územní rozhodnutí, za nutné považuje také upřesnění podmínek na ochranu životního prostředí.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Ještě trochu jinak k modernizaci D1

Jiří Paroubek popisuje problematiku modernice dálnice D1. Jedná se o předražený projekt, jehož jediným cílem je čerpat peníze z evropských fondů v situaci, kdy nejsou připraveny žádné nové projekty například na výstavbu dalších dálničních úseků.

D8

Zpráva

Do kin míří film o nedokončitelné dálnici Dál nic

Dokumentární snímek Dál nic se na pozadí stavby nechvalně proslulého úseku D8 zabývá tím, jak bizarně vznikající dálnice obnažuje komunikační rozkol ve společnosti a zablokované vztahy mezi skupinami lidí. Jeho premiéra se uskuteční v polovině února.

D8

Zpráva

Stát má potíže získat tři stavební povolení pro dálnici D8

Dálnici D8 přes České středohoří již rok chybějí nová stavební povolení. Navíc ji čeká odborně obtížná a finančně náročná sanace obrovského sesuvu půdy. Původní měla být dálnice hotová do konce roku 2010.

Rys_-_stanislav_n_mec

Zpráva

Na dálnici D1 uhynul migrující rys

Na dálnici D1 na Pelhřimovsku byl nalezen mrtvý rys. Případ otevírá otázku, jak při stavbě silnic pamatovat na zvířata, která potřebují procházet volnou krajinou. Nešetrně postavené dálnice jsou totiž pro velké savce často nepřekonatelnou bariéru.

A1_-_balko

Dopis ze Slovenska

Peter W. Balko: Krížová cesta

Z produkce partnerského média na Slovensku tentokrát vybíráme lehčí zážitkový text o večerní cestě z Bratislavy do Lučence, z části po slavné dálnici, jež nemá odstavný pruh.

D8

Zpráva

Jihlavský festival zahájí dokument o nekonečné stavbě dálnice D8

V rámci 17. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava se ve čtvrtek uskuteční premiéra dokumentárního filmu Dál nic režiséra Ivo Bystřičana. Film je věnován skandálnímu úseku dálnice D8 přes České středohoří.

28797_mediafax_irena_frolova

Zpráva

NKÚ: výstavba českých dálnic by mohla být o pětinu levnější

Jeden kilometr české dálnice stojí podle zjištění NKÚ 416 milionů korun, u rychlostní komunikace to je 378 milionů korun za kilometr. Podle zjištění NKÚ přitom existuje prostor pro snížení nákladů o dvanáct až dvacet procent.

A2_m

Dopis ze Slovenska

Juraj Mesík: Druhý najhorší rok, ale stále je z čoho... budovať

Vládám Roberta Fica je vytýkána řada věcí, ty nejpodstatnější ale ne nejvíce. Jednou z takových je i představa rozvoje pomocí výstavby dálnic. Příslušné plány dnešního kabinetu přibližuje autor serveru JeToTak v kontextu aktuálního vývoje ekonomiky.

Guth

Komentář

Jiří Guth: Proč raději nechystáte obchvaty?

Ve zlínském kraji se má stavět naddimenzovaná rychlostní silnice, proti vůli místních obcí a proti vší logice. Přinášíme vystoupení z veřejného projednání dokumentace a posudku hodnocení vlivů na životní prostředí rychlostní silnice R49.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Strať mládeže

Do Banskej Štiavnice sa dá dostať autom z viacerých smerov: cez Hodrušu a Hámre, po rozbitých cestách, cez Vyhne, po rozbitých cestách, cez Sklené Teplice, po rozbitých cestách, cez Kozelník, po rozbitých cestách, a cez Pukanec, po rozbitých cestách.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Peticí proti rozhodnutí soudu?

Výzva Ústeckého kraje, aby občané podporovali urychlenou dostavbu dálnice D8 navzdory rozhodnutí soudu, budí rozpaky. Bylo by lepší dohlédnout na úředníky, aby pro kraj lépe připravovali podklady.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Vezměme si ze stavby D8 poučení

Řada jiných staveb se nepostavila a svět se také nezbořil. U soudu neplatí žádné „pí ár“, ale paragrafy a fakta.

Mirek-patrik2

Komentář

Miroslav Patrik: Dálnice D8 je potřetí bez územního rozhodnutí. Co z toho plyne?

Ačkoli je stát znovu a znovu soudy usvědčován z porušování zákonů, stavbu dálnice nakonec nejspíše dokončí podle svých plánů, i když mnohem později a s mnohem většími náklady, než by bylo bývalo nutné.

Ha_ek

Zpráva

Hašek: Zvážíme ústavní stížnost kvůli zrušení Zásad územního rozvoje

Jihomoravský kraj zváží ústavní stížnost na čtvrteční rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, kterým zrušil Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek současně uvedl, že rozhodnutí soudců plně respektuje.

Image

Esej

Miroslav Patrik: Oni mají dálnici, my zase pravdu

Ostudné peripetie selhání demokratického režimu při schvalování dálnice D8 upadají v zapomnění. A nakonec jsou paradoxně jakoby všichni spokojeni: jedni mají svou dálnici a druzí zase pravdu.

Dalnice_by_jan_van_ura_flickr

Zpráva

V Senátu se uskuteční seminář o prostupnosti dálnic pro živočichy

Intenzivní budování dálnic, především po roce 1990, kombinované se živelným rozvojem sídel, má na velké živočichy dopady, s nimiž se nedokáží vyrovnávat. Právě toto téma je předmětem semináře, který proběhne ve čtvrtek v Praze v Senátu.

Image

Zpráva

Od příštího roku zdraží mýto a dálniční známky

Ministr dopravy Pavel Dobeš plánuje od 1. ledna 2012 zdražit mýtné o čtvrtinu a více. Od příštího roku navíc podraží i dálniční známky, a to až na 1500 korun za kus. Záměr kritizuje opoziční sociální demokracie.

Image

Zpráva

Obyvatelé Vaňova zablokovali silnici, vadí jim kamiony

Půlhodinovým protestem v podobě neustálého přecházení zablokovali obyvatelé jedné z ústeckých čtvrtí silnici na Lovosice. Chtěli tak upozornit na stále nevyřešený problém s intenzitou provozu, který přičítají nedostavěné dálnici přes České středohoří.

461481_mediafax_jakub_polacek

Zpráva

ŘSD nesmí instalovat cedule informující o špatné práci Skansky

Na návrh ministra dopravy Víta Bárty začalo Ředitelství silnic a dálnic v březnu instalovat u silnic cedule, upozorňující na nekvalitní práci firmy Skanska. Ta se brání žalobou, na základě které soud vyslovil předběžné opatření, bránící jejich další instalaci.

398695_mediafax_david_polivka

Zpráva

Jihomoravský kraj navrhl omezení přístupu k informacím

Poslanci budou projednávat návrh novely Jihomoravského kraje, která výrazně omezuje možnosti veřejnosti dozvědět se více o záměrech politiků. Novelu kritizuje spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek i předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Image

Zpráva

Skanska zvažuje žalobu na Ředitelství silnic a dálnic

Společnost Skanska nevylučuje, že se bude soudit s Ředitelstvím silnic a dálnic kvůli poškozování dobrého jména firmy poté, co úřad reklamoval její dopravní stavby pohybující se v řádu stovek milionů korun. Skanska tato čísla považuje za nesmysl.

Zpráva

Mýtné státu vynáší, v Praze ho ale magistrát nechystá

Mýtné pro kamiony vynáší ročně přes pět miliard korun. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) chce víc, a tak vyzval firmu Kapsch, aby snížila náklady na provoz. V Praze se zatím mýtné nechystá, i když by zklidnilo magistrálu a pomohlo rozpočtu.

Image

Zpráva

Polsko si nechá postavit dálnici od Číňanů

Dle informací deníku Rzeczpospolita by mělo konsorcium v čele s China Overseas Engineering Group zajistit výstavbu asi padesáti kilometrů dálnic. Číňané údajně nabídli cenu, jíž polské firmy nemohly konkurovat.

377897_mediafax_vladimir_stehlik

Zpráva

NSS zrušil návrh trasy obchvatu Prahy přes Běchovice

Část zásad územního rozvoje Prahy, která počítala se stavbou okruhu kolem Běchovic, zrušil Nejvyšší správní soud jako nezákonnou. Plán totiž nebere v úvahu vliv na životní prostředí a zhoršení životních podmínek místních obyvatel.

249369_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Stavební firmy se státu vnucují s dálnicemi na dluh

Velké stavební firmy, Skanska, Eurovia a zřejmě i Strabag, které přicházejí kvůli vládním úsporám o zakázky, mají podle Hospodářských novin pro stát plán: postavíme dálnice na úvěr. Vlastně tak navrhují státu, aby se dál zadlužoval. Ministr Vít Bárta (VV) možnost zvažuje.

Zobrazeno 50 / 126