Černobyl

Karel-polaneck

Komentář

Karel Polanecký: Černobylská katastrofa se i po letech vymyká běžným měřítkům

Přesně před jedenatřiceti lety postihla východní Evropu největší průmyslová katastrofa v dějinách civilizace. Poučili jsme se z této tragické události?

Ivo_bystrican_director_photo

Komentář

Ivo Bystřičan: Zbytečné voyeurství v Černobylu

Průvodce v maskáčovém kompletu vede skupinu západních turistů do budovy někdejší školy v evakuované Pripjati. Návštěvníkům vlhnou oči dojetím při pohledu na dětské učebnice a rychle fotí. Černobylská turistika zakrývá podstatnou věc. Tragédie zdaleka neskončila.

Image

Zpráva

Od havárie jaderné elektrárny v Černobylu uplynulo 25 let

Následky nejhorší jaderné katastrofy v dějinách se projevují dodnes. V postižených částech se zvyšuje četnost výskytu rakoviny, obce zůstávají bez obyvatel a míra radiace klesá jen velmi pomalu. Riziko do budoucna navíc představují požáry místních lesů.

Image

Fotogalerie

Černobyl - duch místa, místo duchů

K pětadvacátému výročí černobylské havárie znovu publikujeme fotogalerii Petra Ovčáčka ze Zakázané oblasti v okolí Černobylu a města Pripjať.

Zz

Zpráva

Vznikne hraný film o černobylské jaderné havárii

Ruský scenárista a režisér Alexander Mindadze natočí hraný film k pětadvacátému výročí jaderné katastrofy v ukrajinském Černobylu. Postavy filmu vytvoří neokoukaní herci, na které černobylská událost hlouběji zapůsobila.

Image

Zpráva

Radioaktivní spad v Černobylu mizí pomaleji, než se čekalo

Nejhorší jaderná havárie v historii vytvořila laboratoř pro studium vlivu záření na životní prostředí. I po více než dvaceti letech vědce okolí jaderné elektrárny překvapuje.

Zobrazeno 6 / 6