Bilance roku 2009

Image

Rozhovor

Švihlíková: Řešení krize je v rámci daného systému nemožné

S ekonomkou Ilonou Švihlíkovou o tématech její nové knihy Globalizace a krize. „V systémové teorii se systém v určité fázi zastabilizovat nedá – zvyšuje se chaos, a já se domnívám, že právě v současné době jsme v této fázi," říká.

Image

Zpráva

Klesl počet pracovních neschopností, lidé pracují nemocní

Lidé se bojí být nemocní, protože by mohli přijít o práci. Raději nakazí kolegy. Statistické údaje dokládají na jedné straně pokles pracovních neschopností, na druhé ale nárůst déletrvajících onemocnění.

Bonbon

Analýza

Redakce DR: Nejvýraznější umělecké počiny roku 2009

Poslední týden v roce vybírali redaktoři rubriky Umění nejvýraznějí díla ve svých oborech za uplynulý rok. Podívejte se, co nejvíce stálo za přečtení, návštěvu, zhlédnutí, vidění a slyšení - a proč.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Rady z Hradu

Po ceremoniálních fanfárách zaznělo z hradu trochu líbivé naděje a něco banalit. Prezident se mimoděk snažil přesvědčit občany, že spoléhání na politiky jeho typu je zbytečné a marné.

800px-film_strip

Štěstí z šesti

Šest nejvýraznějších filmů roku 2009

Poslední týden v roce vybírají redaktoři rubriky Umění počiny roku ve svém oboru. Cyklus končíme filmem. Ivo Bystřičan vybírá šest - v tom lepším smyslu slova nejvýraznějších - filmů roku 2009.

Black_lips_lrg

Analýza

Zuzana Přikrylová: TOP 6 hudebních alb za rok 2009

Poslední týden v roce vybírají redaktoři rubriky Umění počiny roku ve svém oboru. Pokračujeme hudbou. Zuzana Přikrylová vybírá šest nejvýraznějších alb roku 2009.

Kopie_-_mediafax_ales_kartal

Štěstí z šesti

Šest nejvýraznějších knih roku 2009

Poslední týden v roce vybírají redaktoři rubriky Umění počiny roku ve svém oboru. Pokračujeme literaturou. Jakub Vaníček vybírá šest nejvýraznějších knih roku 2009.

Slerkanew

Sloupek

Josef Šlerka: Do nového roku s Klausem i s Obamou

Václav Klaus musí, jistě ke své lítosti, v soutěži tvorby novotvarů ustoupit zanedbatelnému konkurentovi Baracku Obamovi. Nicméně, když si Klause z novoroční atmosféry šťastně odmyslíme, v politice by slovo „unfriend“ nemělo převládat. Alespoň v té zodpovědné.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Otázka optiky

U příležitosti oslav Nového roku se snad můžu zcela nevýchovně svěřit, jak moc mi pomáhá alkohol.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: Co Čech, to elektrikář

Shrnutí, v čem jsme zas jako národ obstáli a komu zase co dokázali, nechejme raději panu prezidentovi.

Zbarta

Sloupek

Zdeněk Bárta: Havel, Čecháčci a dva citáty do příštího roku

Vítězství pravdy a lásky není právě na dosah ruky. Brání jim malost velké části Čechů. Věčný zápas mezi dvěma přístupy k životu můžeme ale ovlivnit. Pojďme se nad ním nejprve zamyslet.

Rut

Sloupek

Rut Kolínská: Velký úklid?

Síť mateřských center přihlásila Idu Kelarovou na cenu Gypsy Spirit. Administrativním nedopatřením však přihláška nebyla doručena. Má smysl domáhat se spravedlnosti?

Image

Štěstí z šesti

Šest nejvýraznějších divadelních inscenací za rok 2009

Poslední týden v roce vybírají redaktoři rubriky Umění počiny roku ve svém oboru. Pokračujeme divadlem. Roman Sikora vybírá šest nejvýraznějších inscenací roku 2009.

Bat-for-lashes-two-suns

Analýza

Zuzana Přikrylová: TOP 20 nejhorších přebalů alb roku 2009 + bonus: TOP duhové přebaly

Když jsem celý letošní rok kontrolovala hudební novinky, často jsem se zadrhla na jejich přebalech s větou „Myslí to grafici vážně?“. Pitchfork.com mě s tímto žebříčkem předběhl, ale nápad vznikl nezávisle. Navíc máme očividně jiný (ne)vkus.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Mystika mezi alkoholem a předsevzetími

Alkohol tupí smysly a tak nemůžeme přestat pít. Opilá je i naše civilizace svým nezřízeným konzumem. Co nám brání s ním skoncovat?

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Několik facek

Přelom roku je příležitost k bilancování. Zamysleme se nad tím, co jsme nuceni trpělivě snášet a co naopak můžeme měnit. Třeba je toho dost a chce to jen odvahu.

Cerny_fotka_vyrez_dr

Sloupek

Jan Černý: Slovácký dobrý rok

Zda je kyselina v Rulandském bílém pikantní či ostrá a kdo nasadí výše při zpěvu písně – kladení podobně rozšafných otázek určuje v některých krajích intenzitu života.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Nezajímá, nenapadá

Živá společnost je s to významně ovlivňovat dění v zemi i její směřování. Princip oživování společnosti je důležitou inspirací z let pražského jara.

Efl2a06cf_70_cm_vladimir_skrepl_foto_jiri_thyn

Analýza

Věra Jirousová: Deset nejvýraznějších výtvarných výstav roku 2009

Poslední týden v roce vybíráme v rubrice Umění nejzajímavější, nejpodnětnější či dokonce nejlepší díla ve výtvarném umění, filmu, literatuře, divadle a hudbě. Začínáme výtvarným uměním. Vybrali jsme deset nejvýraznějších výstav roku 2009.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Mezinárodní horor 2009: Jak to Češi osladili Evropě

Evropská unie si bude v souvislosti s rokem 2009 nejspíš připomínat dvě kalamity: globální hospodářskou krizi a české účinkování v rámci EU.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Časové zlomy

Nový rok je jen symbolem časového předělu, který jsme si sami formálně určili. Nemusí nás svazovat, ale zároveň nám nebrání jednat svobodně a tvořivě se snahou překračovat danosti statu quo.

Ivo_bystrican_director_photo

Sloupek

Ivo Bystřičan: Zapadákov Praha

Praha zažívá vytrvalý pokles zájmu turistů a svádí jej na globální ekonomickou krizi. To je ale velký omyl a milosrdný sebeklam. Ten bude mít ještě další zničující důsledky.

Zobrazeno 22 / 22