Barma/Myanmar

Vit_janecek

Komentář

Vít Janeček: Lídryně zbožštěná a zavržená Západem otevírá ambasádu

Aun San Su Ťij, symbol nástupu demokracie v Myanmaru, zemi s dlouhou a tuhou vojenskou diktaturou, v poslední době čelí kritice západních lidskoprávních organizací. Jaká geopolitická specifika jsou příčinou nelehké situace, v níž se nachází?

Image

Reportáž

Božena Vašíčková: Myanmarský psí život

Zatímco u nás se psi těší privilegovanému postavení a jako členové rodin jsou dobře opečováváni, v jiných, zejména v rozvojových zemích vedou obvykle krušný život. Miliony toulavých psů představují také riziko pro zdraví místních obyvatel.

Image

Zpráva

Myanmarská armáda opět útočí na civilisty, varuje Amnesty International

Podle Amnesty International se myanmarská armáda při operacích v Rakhinském státě opět dopouští porušování lidských práv. Od loňského prosince bylo vysídleno přes pět tisíc lidí, vojáci také brání dovozu humanitární pomoci.

Image

Zpráva

Vyšetřovatelé OSN obvinili myanmarskou armádu z genocidy. Su Ťij mlčí

Šest myanmarských generálů by mělo stanout před soudem kvůli genocidě muslimských Rohingů. Takový je názor vyšetřovacího týmu OSN, který nashromáždil důkazy o systematicky páchaných zločinech proti lidskosti. Aung Su Ťij obvinil z nečinnosti.

Image

Zpráva

Barmská armáda násilí na Rohinzích systematicky připravovala, tvrdí zpráva

Organizace Fortify Rights v rozsáhlé zprávě dokládá, že barmská armáda systematicky plánovala a připravovala loňské etnické násilí proti muslimským Rohingům. Případ podle ní splňuje znaky záměrné genocidy.

Image

Zpráva

Pomalá genocida křesťanské komunity v Myanmaru

Násilí ze strany myanmarské armády se netýká jen muslimských Rohingů. Cílem útoků se stává také převážně baptistická komunita Kačjinů, jejíž příslušníci před nálety na civilní obyvatelstvo masově prchají do sousední Číny.

A2

Zpráva

Rohingové po čtvrt roce: Barma slíbila možnost návratu, vlastní vinu však odmítá

Čtvrt roku po násilnostech v Rakhinském státě a vyhánění tamních muslimů se věci začínají konečně hýbat k lepšímu. Lidskoprávní organizace ale upozorňují, že mnoho uprchlíků se nemá kam vrátit a že pohled na Rohingy se v Barmě moc nezměnil.

A1

Zpráva

Vyhánění a násilí v Barmě trvá už dva týdny, 340 tisíc uprchlých, mrtvých stovky

Z Barmy utekla už takřka polovina rohingské populace. Podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva jde o „učebnicový příklad etnického čistění“. Na přímou intervenci v oblasti však žádná z velmocí zatím netlačí.

Dr2_cropwb

Komentář

Linn Thant: Násilí na Rohinzích ohrožuje přechod Barmy k demokracii

Neochota držitelky Nobelovy ceny míru Su Ťij odsoudit vyhánění barmských muslimů vyvolala vlnu kritiky a nepochopení. Exilový novinář Linn Thant přibližuje vnímání současné krize i z barmské strany – kontext, z něhož postoj Su Ťij vychází.

E696c0f0507d47cba1e6eafb3eb1411f_6

Komentář

Mehdi Hasan: Nositelka Nobelovy ceny míru obhajuje genocidu muslimů

Aun Schan Su Ťij je vnímána jako ikona boje za lidská práva. V pozici státní poradkyně v Myanmaru ovšem popírá válečné násilí a očerňuje oběti znásilňování.

Image

Zpráva

Výzkum oděvního průmyslu v Barmě: otřesných podmínek využívá i české Hudy

Organizace NaZemi s odvoláním na výzkumnou zprávu renomované nizozemské organizace SOMO upozornila na tristní podmínky zaměstnanců a zaměstnankyň v barmských továrnách, v nichž se vyrábí zboží i pro českou firmu Hudy.

Dr2_cropwb

Komentář

Linn Thant: Barma se připravuje na prezidentskou volbu

Barma se po historických volbách chystá na další zlomový okamžik. Výběr prezidenta bude napínavý: oblíbená politička Su Ťij se musí vypořádat se stále mocnou armádou i s ústavou, která ji kandidaturu zakazuje.

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Kdy nastane mír v Barmě?

Významní političtí představitelé Barmy jednali během lednových setkání o možných cestách k ukončení občanských konfliktů. Nová vláda se bude muset popasovat s vlivem armády, požadavky etnických skupin i nebezpečnou ústavou.

Image

Štěstí z šesti

Rok 2015 pohledem „cizinců“

Přinášíme výběr podnětných textů našich nových autorů-cizinců. Čeština zatím nemá přátelštější výraz pro slovo „cizinci“, ale následující články ukazují jejich sílící hlas ve formování české demokracie.

Dr2_cropwb

Komentář

Linn Thant: Skončí nejdéle trvající občanská válka světa?

Podaří se zastavit rozbroje uvnitř Barmy? Spory mezi etnickými skupinami a vládou způsobují úmrtí lidí i vysídlování občanů. Přinese nová vláda i novou naději?

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Proč se sešla Su Ťij s barmským diktátorem?

Proč se předsedkyně Národní ligy pro demokracii rozhodla vést dialog s představiteli armády, přestože právě oni ji věznili? Linn Thant vysvětluje, proč je smírčí politika nadějí pro Barmu.

Dr2_cropwb

Komentář

Linn Thant: Další kroky Su Ťij a výzvy, které ji čekají

Vítězství Su Ťij v barmských volbách bylo drtivé. O to náročnější úkoly jsou teď před ní. Jaké hlavní změny potřebuje barmská demokracie?

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Nová vláda v Barmě

Linn Thant přibližuje situaci po barmských volbách. Jak bude vypadat vláda Su Ťij? Kdy začne úřadovat Národní liga pro demokracii? A jaké překážky ještě barmský lid čekají?

Image

Fotogalerie

Radost z Barmy

Vítězství opoziční strany NLD uznali v končícím týdnu jak generálové, tak stávající prezident. Stoupenci Aun Schan Su Ťij oslavují. Barmský fotograf zachytil nadšení stoupenců změny, kteří sledovali živě sčítání hlasů na obřích obrazovkách.

Image

Reportáž

Vít Janeček: Noc, kdy barmský režim prohrál volby: nejsledovanější slow TV na světě

Reportážní esej Víta Janečka pro DR přibližuje volební atmosféru v Barmě. Lidé se radují, že mohou volit, ale jejich naděje na konec nenáviděného režimu se mísí s napětím, zda se konečně bude ochoten vzdát moci.

Image

Štěstí z šesti

Zázrak v DR a dalších pár věcí o světě, které se jinde nedovíte

Deník Referendum překonal minulý týden rekord v denní čtenosti. Především díky textu v rubrice Svět, která je často přehlížená, přestože se pod vedením Petra Jedličky stala v mnoha ohledech v českých médiích jedinečným úkazem.

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Kdo zvítězí v barmských volbách?

Tento víkend se v Barmě pořádají parlamentní volby. Existuje šance, že vyhraje jiná než současná vládnoucí strana napojená na armádní složky? Barmský disident žijící v ČR Linn Thant přibližuje celkovou předvolební situaci.

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Výzvy pro Su Ťij před nadcházejícími volbami

V rámci volební kampaně se bude muset barmská politička vypořádat s mnoha nesnadnými otázkami. Má se zastat utlačovaných Rohingů, když jí jejich nepřátelé přislibují podporu? A jak občany povzbudit ke svobodnému hlasování navzdory armádním tlakům?

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Barmská hra s demokracií

Volby v Barmě se blíží a situace je stále komplikovanější. Vládnoucí strana provádí autoritativní změny na vůdčích postech a největší opoziční strana vylučuje muslimské kandidáty. V čem tedy tkví barmská naděje?

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Jak se vyrovnat s klientelismem?

Linn Thant popisuje situaci v barmských médiích, které jsou z velké části vlastněny bohatými miláčky režimu. V mnoha rysech tak připomínají naši současnou situaci. Jaké poučení lze tedy získat pro českou společnost?

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Sametový převrat v barmské vládnoucí straně

Linn Thant popisuje nenásilný převrat v barmském parlamentu. Proběhl tento měsíc – tedy krátce před očekávanými listopadovými volbami. Co to znamená pro místní politickou situaci?

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Co se stane v Barmě po listopadových volbách?

Výsledky podzimních voleb budou pro Barmu klíčové. Mohou vést ke zlepšení místní ekonomiky i stavu občanské společnosti. Situaci analyzuje náš sloupkař, barmský novinář Linn Thant.

Vojtech_srnka

Komentář

Vojtěch Srnka: Rohingya: nechtění, neviditelní, mrtví

Muslimský kmen Rohingyů je jedním z nejutlačovanějších etnik současnosti. Na Barmě čelí genocidě. Role Západu je trestuhodná. Komentář Vojtěcha Srnky.

A1

Analýza

Jan Miessler: Dialektika čínského vzestupu

Čínský plán mocenské expanze v asijsko-pacifickém regionu počítá s dlouhodobým zápasem se Spojenými státy, obě velmoci se ale vzájemně potřebují. Peking i proto neusiluje o hegemonii. Stačí mu rozhodující slovo v multi-polárním uspořádání.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Těžká volba paní Aun Schan Su Ťij

Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij je uznávanou osobností. Poté, kdy ji junta propustila z dlouholetého domácího vězení, možná znovu přímo promluví do politického dění ve své zemi.

Image

Video

Aun Schan Su Ťij uctila videopozdravem památku Václava Havla

Legendární vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su Ťij obdržela po smrti Václava Havla dopis, který ji odeslal vloni v listopadu, několik týdnů před svou smrtí. Z dopisu Su Ťij cituje ve své videozdravici.

Image

Zpráva

Barmští generálové chtějí zprivatizovat 90 procent podniků

Podle zjištění barmských novinářů se v zemi chystá rozsáhlá privatizace státního majetku. Část pozorovatelů za tím vidí posilování pozice nové elity, jiná snahu o odměny pro tu odcházející. Možný je i zájem Číny.

Image

Zpráva

Su Ťij je na svobodě, chce jednat přímo s Than Šweiem

Nejznámější barmská disidentka se v prvním projevu po sedmi letech domácho vězení přihlásila k ideji národního usmíření. Uvedla zároveň, že vyzve svět ke stažení mezinárodních sankcí, jestliže junta propustí přes dva tisíce současných politických vězňů.

Image

Zpráva

Barmská armáda bude mít ještě větší moc, než se čekalo

Podle předběžných výsledků parlamentních voleb získá armáda Myanmarského svazu společně s největší prorežimní stranou devadesát procent mandátů. S výsledky nesouhlasí opozice, menší proarmádní strany, ani etnické menšiny, které hrozí otevřeným konfliktem.

Image

Zpráva

Vítězem voleb v Barmě se prohlásila strana vysvlečených generálů

Zástupci strany USDP, podporované vládnoucím armádním režimem, se v úterý označili za vítěze parlamentních voleb. Údajně získali osmdesát procent mandátů. Průběh voleb provázely podvody a zastrašování, které odsoudila opozice, Obama i Pan Ki-mun.

Aung_san_suu_kyi

Zpráva

Barma: první volby po dvaceti letech vyhraje nejspíše prorežimní strana

Obyvatelé Barmy se připravují na nedělní parlamentní volby, první od roku 1990. Opozice je v přístupu k nim rozdělená, jedna část vyzvala k jejich bojkotu, druhá se snaží postavit prorežimním stranám, které si podle opozičních médií zařídí vítězství.

Image

Zpráva

K myanmarským volbám nesmějí ani pozorovatelé, ani novináři

Poslední zprávy z příprav na listopadové volby potvrzují předpoklad, že první, ústavou zaručený výběr zákonodárců od přejmenování Barmy na Myanmarský svaz rozhodně demokratický nebude.

Vit_janecek

Sloupek

Vít Janeček: Barmské volby

Na pozadí požárů, záplav a dalších událostí světa této chvíle vypadají barmské volby, které se připravují na listopad, jako nicotná událost. Pro tuto zemi však budou mít dlouhodobé důsledky.

5vmy8en34

Zpráva

Strana disidentky Su Ťij zanikla, barmská opozice se štěpí

Barmská Národní liga pro demokracii byla se čtvrteční půlnocí rozpuštěna. Část jejích členů zakládá nové konformně-opoziční uskupení, které se nejspíše zúčastní podzimních voleb.

Image

Zpráva

Volby v Myanmaru proběhnou navzdory bojkotu opozice

Dvacet dva ministrů, předseda vlády a další prominenti myanmarské junty vystoupili z armády, aby se mohli účastnit podzimních voleb. Podle pozorovatelů jde o jasný důkaz toho, že se generálové rozhodli ignorovat opoziční bojkot.

Zz

Dokument

Joshuův úkol

Mezi zásadní snímky světové dokumentární kinematografie patří loňská syrová anatomie situace v Barmě s názvem Barmský VJ. Jeho spoluautor Jan Krogsgaard poskytl Deníku Referendum příběh jedné z postav filmu nominovaného na Oscara.

Image

Zpráva

Strana Su Ťij odmítla účast ve volbách, odchází do ilegality

Sto čelních představitelů nejsilnějšího opozičního uskupení v Barmě se rozhodlo, že se Národní liga pro demokracii nezaregistruje k podzimním parlamentním volbám. NDL tím jako strana pozbývá právo na legální politickou činnost.

Image

Zpráva

Barma: junta se naoko loučí s mocí, vládnout bude ale i po volbách

Každoroční oslavy Dne armády tentokrát myanmarská junta pojala jako rozlučku s politickou nadvládou. Po podzimních volbách by moc v zemi měla převzít civilní vláda, demokratická však zdaleka nebude.

Image

Zpráva

Aun Schan Su Ťij doporučila opozici bojkotovat volby

Hlavní představitelka barmské opozice uvedla, že by se nikdy nezaregistrovala do voleb, které proběhnou podle nespravedlivých zákonů. Svůj názor ale nepovažuje za příkaz vlastní straně, ta se má sama rozhodnout do konce března.

Image

Zpráva

Barma: Su Ťij nemůže do voleb, OSN chce prošetřit krutosti

Myanmarská junta schválila zákony, které nejvýznamnějším opozičním představitelům znemožňují kandidovat v podzimních volbách. Zvláštní zpravodaj OSN chce nyní nechat zřídit mezinárodní komisi, která by hrubé porušování lidských práv v Barmě vyšetřila.

Image

Zpráva

Volby v Barmě spravedlivé nebudou. Už kvůli ústavě

Myanmarská junta schválila zákony o nových volbách, státní média je postupně představují veřejnosti. Podle jejich přesné podoby se hlavní opoziční strana rozhodne, zda se voleb zúčastní. První známý návrh zákona posiluje pozici junty.

Image

Zpráva

Barma propustila sedm let vězněného vůdce opozice

Osvobození náměstka předsedkyně Národní ligy pro demokracii Tina Ua vzbuzuje naděje, že propuštěna z domácího vězení by mohla být rovněž spoluzakladatelka strany a prodemokratická aktivistka Aun Schan Su Ťij.

Image

Zpráva

Ženy závislých na opiu v Barmě odhalily, že ho pěstuje junta

Skupina žen z národnostní menšiny Palaungů představila zprávu o opiových polích na severovýchodě Barmy. Během příprav dokumentu o produkci heroinu ve vojensky spravované zemi ženy riskovaly život.

Image

Zpráva

Su Ťij bude osvobozena, podle opozice barmské junty pozdě

Ministr vnitra barmské vojenské junty oznámil, že propustí Su Ťij v listopadu. Podle opozice je to ale pozdě, měsíc předtím by se měly konat volby.

Image

Zpráva

Za kritické reportáže o juntě dávají nově v Barmě dvacet let

Vláda podle nového zákona o elektrotechnice trestá velké množství reportérů, kteří pro zahraniční média dokumentují její násilné činy. Zákon omezuje také činnost organizace Demokratický hlas Barmy.

Zobrazeno 50 / 51