Barack Obama

Další témata

A1

Dopis ze Slovenska

Peter Takáč: Trump je výsledkom Obamovej nečinnosti

Do debaty o Obamově dědictví a příčinách úspěchu Donalda Trumpa přispěl komentářem s několika důležitými postřehy i jednen z autorů Poleblogu.sk, partnerského média DR na Slovensku.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Rekviem za smělou naději

Barack Obama se před osmi lety stal prezidentem ve znamení smělé naděje. Je čas podívat se, co z ní zbylo, a jaký je vlastně vztah naděje a politiky.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Propuštění Maninngové je skvělá zpráva, zaslouží si je

Barack Obama se na odchodu rozhodl prominout 28 let vězení whistleblowerce, jež stála za největšími odhaleními WikiLeaks do letošního roku. Řada lidí považuje Manningovou stále za zrádkyni. Petr Jedlička argumentuje, proč je tomu naopak.

A1

Zpráva

Obamovým dědictvím budou chráněné oblasti, vyhlásil jich celkem 28

Dosluhující prezident USA využíval rekordně svého práva vyhlásit určitou přírodní nebo kulturní lokalitu za national monument – oblast s podobným režimem ochrany jako národní park. Poslední dva monumenty vyhlásil Obama před několika dny.

A111

Zpráva

Vláda USA se rozhodla přestat s využíváním soukromých věznic

Koncepčně je krok součástí snahy Baracka Obamy o reformu amerického vězeňství. Fakticky vychází z ministerské zprávy, dle níž jsou soukromé věznice dražší, násilnější a z hlediska prevence recidivy méně efektivní.

Jirka

Komentář

Jiří Silný: Obama v Havaně aneb „Hasta la victoria siempre“?

Půl století konfliktních vztahů Kuby a USA končí jinak, než si obě strany představovaly. Spojené státy kapitulovaly, změny režimu nedosáhly. Na Kubě ale jistě není možné mluvit o nějakém triumfu socialismu.

A1

Zpráva

Obama zvolil v otázce regulace zbraní novou strategii, shodují se pozorovatelé

Opatření představená prezidentem USA minulý týden jsou podle znalců mírná, přesto by stávajícím Kongresem neprošla. Obama je proto chce prosadit formou nařízení a zároveň připravit půdu, aby mohl zásadnější reformu provést jeho nástupce.

Radek2

Komentář

Radek Kubala: Konec ropovodu Keystone XL jako předvoj nové klimatické politiky?

Minulý pátek americký prezident Obama podlehl tlaku veřejnosti a odmítl stavbu páteřního ropovodu Keystone XL, který měl spojovat Kanadu a Spojené státy. Je toto průlomové rozhodnutí předvojem nové klimatické politiky?

A1

Zpráva

Američané mění názor na George W. Bushe, má opět podporu

Pověstně neoblíbeného exprezidenta vnímá dle aktuálního průzkumu kladně 52 procent dotázaných. Výkon Baracka Obamy ve funkci jich přitom schvaluje jen 45 procent. Znalci si na číslech všímají zejména posunu v postojích nevyhraněných voličů.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Bibi v americkém Kongresu

Ve své úterní velké řeči v americkém Kongresu izraelský premiér Netanjahu zopakoval řadu standardních argumentů, obsahujících tradiční klišé militantních izraelských politiků ve vztahu k Íránu.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Dozvuky mučení

Spolupracovník DR sledující dění ve Spojených státech se měsíc po zveřejnění zprávy o mučení ve vyšetřovnách CIA ohlíží za debatou, které se v USA k příslušnému tématu vedla.

A2_m

Dopis ze Slovenska

Juraj Mesík: Obamova porážka a jej medzinárodné dôsledky

Podle stálého přispěvatele JeToTaku existují pro prezidenta USA po úterních volbách jenom dvě cesty: buďto zákopová válka s Kongresem, nebo politika kompromisů. Volba jednoho nebo druhého přístupu se přitom odrazí i v americké zahraniční politice.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Konec „války proti teroru“?

Stálý spolupracovník DR sledující dění ve Spojených státech poukazuje na úřední pokyn, jímž bylo nedávno zaměstnancům americké vlády doporučeno, aby začali v souvislosti s vojenskými operacemi užívat nový slovník.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Zlomový rok?

Podle slov prezidenta Spojených států zaznělých ve zprávě o stavu Unie bude tento rok „zlomový“ a „rokem činu“. Konkrétních plánů však Obama mnoho nepředstavil. K letošním záměrům hlavy USA a tradičnímu programovému projevu se vrací Štěpán Steiger.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Prezidentova víra

Velká část Američanů věnuje mimořádnou pozornost religiozitě hlavy státu. Odpověď na otázku, jak nábožensky žije a cítí ta současná, přitom není jednoduchá.

A2

Zpráva

Obama představil další plány

Prezident USA pojal tento rok Zprávu o stavu Unie daleko naléhavěji než v předchozích letech. Pokud prý nedospějí republikáni a demokraté k dohodě, bude prosazovat reformy pomocí vlastních pravomocí.

B1

Zpráva

Obama mění nejdůležitější ministry

Prezident Spojených států oznámil jména osob, jež mají v příštích letech vést ministerstva zahraničí, obrany, financí a zpravodajskou službu CIA. Zvláště pokrokářští autoři však nejsou z nominací zrovna nadšeni.

Obama_car

Zpráva

Obama obhájil prezidentský úřad, Kongres si strany rozdělí

Prezidentský nominant Demokratické strany dokázal zvítězit ve všech státech, kde byly jeho šance větší než konkurenta, a ještě ve třech nerozhodnutých. Demokraté si upevnili většinu v Senátu. Sněmovna reprezentantů však zůstává v rukou republikánů.

A1

Zpráva

Američané hlasují ve velkých volbách, o prezidentovi rozhodne Ohio

Občané USA volí krom prezidenta i třetinu Senátu, celou Sněmovnu, jedenáct guvernérů a stovky zákonodárců v jednotlivých státech. V hlavní volbě má větší šance Obama.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Obama už zvítězil

Barack Obama možná nezvolil nejlépe pořadí priorit svého prvního prezidentského období, ale prosazení zdravotnické reformy a zabránění možnému kolapsu globálního finančního systému jsou i tak velkými úspěchy.

Roman

Komentář

Roman Bureš: Demokracie Emerikn stajl

Ve volebním klání o prezidentský úřad v USA se republikáni pokoušejí ztížit potenciálním Obamovým voličům možnost hlasovat.

Obama

Zpráva

Obama představil vizi své nové Ameriky: cestu ke znovuzvolení

Prezident USA se letos v tradiční Zprávě o stavu Unie vyjádřil nejen k dosavadnímu vývoji a svým plánům, ale i k námitkám oponentů. Podle komentátorů tak zahájil další fázi své předvolební kampaně. Projev nicméně vyvolal i četnou kritiku.

Image

Zpráva

Téměř polovina Američanů má potíž vydělat na základní životní potřeby

Sekundární analýza dostupných dat, kterou provedla známá nevládní organizace WOW, odhalila další pesimistické skutečnosti. Zpráv o negativních důsledcích hospodářské krize pro kdysi nejbohatší společnost světa v poslední době přibývá.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Proč volby nejspíš vyhraje Obama

Z optiky českých médií se zdá, že Barack Obama nemá při příštích volbách šanci. Pohled z USA však nabízí méně jednoznačné závěry.

Image

Zpráva

Američtí vojáci se stáhnou z Iráku, v regionu jich ale přibude

Newyorkské Timesy upozornily na opatření, jimiž chce Pentagon kompenzovat blížící se odchod vojsk z Iráku. Konkrétně má jít o posílení kuvajtského kontingentu, vyslání dalších lodí a uzavření bezpečnostního paktu s ostatními státy Zálivu.

Image

Zpráva

V USA přibylo 2,6 milionu chudých, mladí se vracejí k rodičům

Výroční zpráva amerického statistického úřadu přinesla údaje, které zaskočily i odborníky. Příjmy domácností v USA klesají soustavně od roku 1999, nejvíce přitom nejchudším. V odhadu politických důsledků jevu se znalci rozcházejí.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Profil Obamova soupeře se vyjasňuje

Z poslední republikánské debaty vzešli nejenom dva jednoznační favorité, ale i nová témata a návrhy, na nichž se všichni uchazeči shodli. To umožňuje pokročit v poznání budoucího vyvolence americké pravice dále.

Image

Zpráva

Obamovu dohodu o dluhu schválil i Senát, akutní fáze krize je zažehnána

Vůdčí postavy Demokratické a Republikánské strany se po mnohatýdenním jednání shodly na podmínkách, za kterých povolí vládě další zadlužování. Agentury dohodu hodnotí jako kompromisní. Ne všechny frakce a vlivové skupiny však musely ustoupit stejně.

Image

Zpráva

Obama vybral na kampaň už 86 milionů, republikáni o řád méně

Týmu, jenž usiluje o znovuzvolení současného prezidenta USA, se podařilo v prvních měsících kampaně shromáždit více peněz, než si předsevzal. Republikánští donátoři naopak stále řeší, které z uchazečů podpořit jako nejnadějnější.

Image

Zpráva

Obama oznámil odchod z Afghánistánu, bude však velmi pozvolný

Navýšení počtu vojáků o 33 tisíc před dvěma lety splnilo podle amerického prezidenta svůj účel. USA a jejich spojenci se tak mohou začít stahovat. Podle pozorovatelů je ale harmonogram odchodu velmi pružný a nelze vyloučit jeho přehodnocení.

Image

Zpráva

Zastavte financování válek, vyzvali starostové v USA kongresmany

Hlavy 1300 amerických měst vyzvaly na výroční schůzi zákonodárce, aby přestali v období krize schvalovat výdaje na vojenské operace. Obamova vláda chce za války v příštím roce utratit dalších 112 až 126 miliard dolarů.

Image

Zpráva

Před bahrajnskými tribunály stanuli lékaři, svět se dívá

V zemi spojence Západu začal nanejvýš kontroverzní proces se zdravotníky, kteří ošetřovali raněné při jarních protestech. Podle komentátorů je nejen důležitým svědectvím o přístupu bahrajnského režimu k lidským právům, ale i zkouškou nové Obamovy politiky.

Image

Zpráva

Střelec z Tucsonu unikl popravě, podle soudu je nesvéprávný

Jared Lee Loughner, jenž v lednu zastřelil šest lidí a dalších třináct zranil, trpí dle soudu schizofrenií. Namísto nejvyššího trestu jej tak čeká ústavní léčba. Nejznámější z jeho obětí - poslankyně Giffordsová - se mezitím pomalu zotavuje.

Image

Zpráva

Oprah Winfreyová uvede poslední díl své proslulé talk show

Zřejmě nejvýraznější postava svého žánru a moderátorka, která se výrazně zasloužila o rozšíření obamovského kultu, vystoupí ve středu naposledy. ČTK v této souvislosti připomíná nejenom její životní úspěchy.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Může se politika USA na Blízkém východě ještě změnit?

Prezident Spojených států nastínil novou koncepci zahraniční politiky v nejsledovanější oblasti světa. Komentátoři však v její úspěch nevěří. Mají Obamovy plány alespoň nějakou naději? A jak ověřit, zda jsou míněny opravdově?

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Bin Ládin a cigaretka na dva ťahy...

Zo všetkých verzií, ktorými spin doctors Bieleho domu kŕmia celý svet o zabití Usámu bin Ládina, sa mi najviac pozdáva tá o cigarete, píše Michal Havran v pravidelné víkendové rubrice Dopis ze Slovenska.

Image

Zpráva

USA snímky bin Ládina nezveřejní, po internetu už kolují jiné

Podle Baracka Obamy by snímky mrtvého teroristy mohly působit jako trofeje, a podnítit tak násilnou odplatu. Zůstanou proto v utajení. Pracovníci pákistánské rozvědky si ovšem prodejem fotek z místa západním agenturám již přivydělávají.

Image

Zpráva

Obama bavil v show Oprah Winfreyové, první v nové kampani

Americký prezident s chotí zavítal do populární americké talkshow, jejíž moderátorka mu v roce 2008 vydatně pomohla ke zvolení. Pořad byl ale o několik dní předtočen, a tak se místo dopadení bin Ládina mluvilo o Obamových strastech, radostech a snech.

A1

Zpráva

Usáma bin Ládin je po smrti, USA oslavují

Zvláštní americké komando zabilo v pákistánském Abbottabádu zakladatele Al-Káidy a nejhledanějšího teroristu světa. Bin Ládinovu smrt již potvrdil i afghánský Tálibán.

Image

Zpráva

První republikánští kandidáti zahájili prezidentské kampaně

Američtí republikáni nemají pro příští rok jasného prezidentského kandidáta. Uchazeči tak musí napřed zvítězit v primárkách. Úmysl čelit Obamovi již oznámili Ron Paul, Tim Pawlenty, Mitt Romney a Newt Gingrich. O řadě dalších se diskutuje.

Image

Zpráva

Barack Obama zahájil oficiálně kampaň za znovuzvolení

Americký prezident se již oficiálně pustil do shromažďování finančních prostředků a aktivizace dobrovolníků. Tématy první fáze jeho letošní kampaně budou nejspíše ekonomika, zásah v Libyi, vzdělání a výzkum a ekologie.

Image

Zpráva

Obama představil vizi pro další rok, chce spolupráci a inovace

V letošní Zprávě o stavu unie varoval americký prezident před zaostáváním USA za rychleji se vyvíjejícími státy. Základem budoucího úspěchu země má být podle něj výzkum a spolupráce obou politických stran. Nový kurz politiky též ihned potvrdil slibem škrtů.

Image

Zpráva

V USA budou obnoveny vojenské tribunály pro vězně z Guantánama

Vláda Spojených států zřejmě už definitivně rezignovala na jeden z předvolebních slibů Baracka Obamy – uzavření internačního tábora na Guantánamu. Podle newyorských Timesů plánuje Pentagon obnovit vojenské tribunály, které Obama dříve zakázal.

Image

Zpráva

Čínský prezident v USA: o lidských právech, ekonomice i KLDR

Čínský prezident Chu Ťin-tchao musel ve středu v Bílém domě nečekaně odpovídat i na otázky ohledně lidských práv jak od Baracka Obamy, tak od novinářů. Dále se oba prezidenti zabývali klasickými tématy jako podhodnocení juanu či budoucnost KLDR.

Image

Zpráva

Tucsonský atentát může vést k omezení zbraní, nebo i naopak

Mnozí Američané doufají, že sobotní atentát na arizonskou poslankyni pomůže k prosazení vyšší kontroly zbraní. K reálné změně ale dle odborníků nejspíš nedojde. Barack Obama mezitím sklidil úspěch za projev k uctění památky obětí atentátu.

Image

Zpráva

Novým šéfem Obamových poradců se stal zástupce velkého byznysu

Barack Obama jmenoval do prestižní funkce šéfa kanceláře známého podnikatele, bankéře a umírněného demokrata Williama Daleyho. Podle pozorovatelů má krok sblížit Bílý dům s byznysem. Zástupci progresivního křídla strany jej striktně odsuzují.

Image

Zpráva

V USA musí nakonec škrtat i Pentagon, i tak ale dostane opět víc

Americký ministr obrany zveřejnil plány rozsáhlých škrtů. Za pět let se má ušetřit osmasedmdesát miliard dolarů. Výdaje USA na obranu a zbrojení však porostou dále.

Image

Zpráva

V Kongresu USA začíná období republikánské ofenzívy

Americký parlament začíná úřadovat s opoziční většinou. Podle analytiků se bude snažit zejména o rozklad Obamovy zdravotní reformy, sociální škrty, blokaci zelených zákonů a zpřísnění imigrační politiky.

Image

Zpráva

Tábor na Guantánamu bude fungovat dál

Američtí senátoři připojili k zákonu o obranném rozpočtu nařízení, které zakazuje Pentagonu platit za převozy údajných teroristů z Guantánama do USA. Zákaz se týká i plánovaných cest k soudům. Podle analytiků se uzavření tábora odsune minimálně do září.

Image

Zpráva

V Afghánistánu neprohrajeme, ale bude to ještě trvat, říká Pentagon

Od nástupu Baracka Obamy dosáhli vojáci v Afghánistánu značného pokroku; do stavu, kdy bude možné zemi opustit, je ale ještě daleko. Tak to alespoň tvrdí souhrnná zpráva Pentagonu. Materiál CIA, vydaný jen pár dnů před ní, je mnohem pesimističtější.

Zobrazeno 50 / 167