Austrálie

A3

Zpráva

Zájem o klima narůstá, Británie, Austrálie i USA hlásí rekordní znepokojení

Znalci spojují posun jak s vyšší četností extrémních meteorologických jevů, tak s úspěšností kampaní, protesty Extinction Rebellion a klimatickými stávkami.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Kterak globální fotbalová rodina pomohla bahrajnskému hráči na svobodu

Hakím Al-Araibí měl za své postoje během arabského jara skončit v bahrajnském vězení. Po útěku ze země získal azyl v Austrálii. Bahrajnský režim si na něj ale došlápl během svatební cesty na thajském letišti. Kdo a jak mu pomohl na svobodu?

Image

Zpráva

Austrálií věznění uprchlíci páchají sebevraždy. Nesmí k nim novináři ani lékaři

V detenčním centru na ostrově Nauru je vězněno přes tisíc lidí a víc než stovka dětí. Mnozí z nich jsou v táboře přes pět let. Podle lékařů trpí psychickými problémy. Nauru přitom zakazuje do tábora přístup Lékařům bez hranic i novinářům.

Image

Zpráva

Katolický kardinál stane před soudem kvůli pohlavnímu zneužívání

Kardinál George Pell stane před australským soudem, aby se zodpovídal z případů zneužívání a jejich zametání pod koberec. Proces s vysoce postaveným církevním hodnostářem mimo jiné vypovídá o otevřenějším přístupu papeže Františka.

Image

Zpráva

Senátoři navrhují jednokolové volby do Senátu. Vzroste účast, nepropadnou hlasy

Senátor Jiří Dienstbier navrhuje po australském vzoru zavést jednokolovou volbu do Senátu. Lidé by nově na jednom volebním lístku určili jimi preferované pořadí kandidátů. Hlasy pro ty méně úspěšné by se postupně připočítávaly.

A1

Zpráva

Obhájci uprchlíků zablokovali přístav v Melbourne, vadí jim detence na ostrovech

Výrazný protest australských aktivistů upozornil po čase znovu na problémy, s nimiž se potýká tamní azylový systém. Australská vláda izoluje uprchlíky v ostrovních debtencích spravovaných soukromými firmami.

11911884_10153574017968540_940919541_n

Komentář

Milan Kroulík: Australské naděje na vlastní hlas

Milan Kroulík a Markéta Jakešová přibližují snahu Austrálců o vlastní zastoupení v demokratickém systému. Jedná se o příklad toho, jak komplikovaná je situace minoritních skupin v liberálních demokraciích.

A1

Zpráva

V Austrálii začíná hlavní fáze boje s projektem Carmichael, děsem všech ekologů

V rámci projektu má být vybudováno jedenáct dolů, rozšířen přístav Abbot Point a uhlí vyváženo přes korálové útesy do Indie. Chystané akce odpůrců budou dle řady pozorovatelů hlavní protestní události v ekologickém hnutí roku 2017.

Naomi_klein_cb

Komentář

Naomi Kleinová: Změny klimatu jsou zločinem na příštích generacích. Můj syn je součástí příběhu

Naomi Kleinová natočila v Austrálii pro Guardian krátký film o zániku Velkého korálovém útesu, ve kterém poprvé představila svého syna Tomu. Kritizuje přílišnou vědeckost a poklidnost debaty o klimatu. Podle ní by lidé měli dát větší průchod emocím.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Nová vlajka

Nový Zéland spekuluje nad podobou potenciální nové státní vlajky. Pojďme si zaspekulovat, jak by by mohla vypadat nová česká vlajka...

Image

Zpráva

Francouzské banky vycouvaly z podpory australské těžby uhlí

Tři největší francouzské banky se nebudou podílet na obrovském projektu soustavy uhelných dolů Carmichael v australském Queenslandu. Podlehly tlaku ekologických organizací, které proti podpoře projektu vedou dlouhodobou kampaň.

A2_darryl_yeoh

Zpráva

Assange potvrdil kandidaturu do Senátu, prý bude mít i stranu

Faktický šéfredaktor WikiLeaks zakládá v Austrálii nové politické uskupení s de facto pirátským programem. Osobně chce s jeho pomocí kandidovat do Senátu, strana má ale jít i do sněmovních voleb.

A8

Zpráva

Assange z WikiLeaks chce kandidovat do australského Senátu

Známý propagátor svobodného přístupu k informacím se rozhodl vstoupit do oficiální politiky. Kandidovat může dle znalců i ze švédské vazby. Šanci na získání mandátu však nemá velikou.

P_arad_n

Sloupek

Pavel Šaradín: O politicích a novinářích

Bulvární deník Nový Čas přinesl informaci, že Ján Slota močil z terasy jedné bratislavské restaurace. Noviny za to dostaly pokutu. Evropský soud pro lidská práva odsoudil Slovensko za porušení svobody slova a informací.

Image

Zpráva

Australská pravice vytáhla proti ekodani jakešovským způsobem

Australští konzervativci a straně blízká média zahájili kampaň proti nové ekodani způsobem, jenž dikcí připomíná projev z Červeného hrádku. Hlavním objektem kritiky se tak pro ně stala nejznámější a nejmovitější propagátorka daně – herečka Cate Blanchettová.

Image

Zpráva

Tabákové koncerny stupňují tlak na australskou vládu

BATA, Philip Morris a Imperial Tobacco Australia stupňují kampaň, která má vládu Julie Gillardové odradit od zavedení jednotného, preventivně odpudivého designu cigaretových balíčků. V případě schválení příslušného zákona hrozí padělky, soudy i daňovými úniky.

Godzill

Zpráva

Aktivisté z Sea Shepherd se tuto sezónu poprvé střetli s velrybáři

Flotila lodí radikální aktivistické organizace Sea Shepherd v sobotu nedaleko Antarktidy poprvé v této sezoně narazila na japonské velrybáře. V nebezpečných vodách se jim každoročně snaží bránit v lovu kytovců.

Image

Zpráva

Čína omezí vývoz vzácných kovů, svět se snaží hledat náhradní zdroje

Čína od ledna sníží kvóty na vývoz vzácných kovů přibližně o desetinu. Na jejich dovozu jsou ale závislí výrobci elektroniky a zelených technologií v Japonsku, Evropě i USA. Světové mocnosti se tak snaží hledat alternativy na uspokojení rostoucí poptávky.

Image

Zpráva

Assange je na svobodě, získává čím dál větší podporu

Podle zakladatele WikiLeaks se v jeho případu odrážejí osobní, domácí i mezinárodní zájmy a postup úřadů vypovídá o současném stavu Evropy. Na obranu Assangeho se v minulých dnech postavily nejen známé osobnosti, ale i novinářské organizace a odbory.

Godzill

Zpráva

Sea Shepherd představila novou loď, brzy vyrazí na velrybáře

Radikální protivelrybářská organizace Sea Shepherd ve středu představila nový moderní rychločlun Godzilla. Do každoročního honu na japonské velrybáře v okolí Antarktidy by se měla zapojit do několika dní, pod australskou vlajkou.

Image

Zpráva

Australské volby zřejmě skončí bez vítěze, rozhodnou asi zelení

Po sečtení více než poloviny hlasů se zdá, že úřadující labouristická premiérka Julia Gillardová nedokázala plně odrazit nástup liberála Tonyho Abotta. Zelení slaví historický úspěch a zřejmě rozhodnou o příští vládě.

V1

Sloupek

Petr Jedlička: Ženy a uhlí

Na vztah mezi přítomností žen ve vládě a hospodářskými zájmy kabinetních patronů se lze podívat také z opačného pohledu, než jaký nedávno představil Jiří Pehe.

Image

Zpráva

Východ Austrálie pustoší miliony sarančat

Krátce po březnových povodních se na východě Austrálie rozmnožila sarančata do ohromných počtů. Hmyz se dnes pohybuje na území o velikosti Španělska a ničí pole i pastviny.

Image

Zpráva

Australská politička s protiuprchlickými postoji se chystá emigrovat

Zakladatelka vlastenecké pravicové strany Jeden národ Pauline Hansonová, která proslula výroky o zahlcení Austrálie asijskými přistěhovalci, chce hledat klid ve Velké Británii.

Zobrazeno 24 / 24