Al-Káida

A1

Zpráva

CIA se hájí: Bush a jeho lidé informace o irácké hrozbě překroutili

Bývalý zástupce ředitele americké rozvědky odpovědný za informování prezidenta o možnostech režimu Saddáma Husajna se jasně vymezil vůči výkladu, že vláda George W. Bushe nařídila invazi do Iráku na základě nepravdivých informací.

A1_jem_letadla2

Zpráva

Saúdy vedená koalice zaútočila na Jemen, cílí na šíitské povstalce

Koalice deseti sunnitských států se rozhodla k intervenci poté, co šíitští povstalci dobyli většinu osídlených regionů země. Útočí se zatím jen letecky, většina pozorovatelů však očekává i pozemní vpád.

A3

Zpráva

NATO formálně ukončilo misi v Afghánistánu, bojovat se má však dále

Třináct let trvající mise ISAF, jež měla bezpečnostně stabilizovat zemi, skončila s rozporuplnými výsledky. Znalci se shodují na několika přínosech, rok 2014 byl ale opět nejkrvavější a očekává se, že letos na jaře udeří Tálibán ještě mohutněji.

Aa1_thierry_ehrmann

Analýza

Petr Jedlička: Islámský stát v Iráku a Levantě: vývoj, podoba, perspektivy

Irácko-syrský ISIS se stal po dobytí Mosulu nejsilnější militantně džihádistickou entitou na světě. Jak to, že se mu tak daří, jak vlastně funguje a jakou hrozbu do budoucna představuje?

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: „Přeji si, aby mé děti vraždily nevinné lidi“

Lidé se stále více odklánějí od humanistických způsobů řešení věcí a přiklánějí se k násilným „řešením“, která jsou rychlejší, přehlednější, uchopitelnější a mohou dát pocit zadostiučinění. Naším hlavním nepřítelem je fanatismus.

Foto11

Komentář

Tomáš Tožička: Státní terorismus a státní hazard

Hanka, Tonča a Aafia: Administrativa bílého domu a americká justice připravují justiční zločiny, česká diplomacie se jich zastává a odnášejí to nevinní. Místo reflexe reagují česká média sexismem a hloupými vtípky.

A2

Zpráva

Boje v Mali už téměř ustaly, rozhodne ale až léto

Bezpečnostní situace se zdá být stabilizovaná, francouzský intervenční sbor se chystá k odchodu. Vláda v Bamaku se dohodla s tuarežskými separatisty, mír však prověří až vývoj po připravovaných červencových volbách.

A2

Zpráva

Mali se chystá k úderu na Azavad, pomohou Francie i okolní země

Zástupci strůjců březnového puče a staré reprezentace se konečně dohodli a požádali OSN o mandát k mezinárodní intervenci. Úder má směřovat proti původně tuaregské oblasti na severu země, kterou dnes ovládají brutální wahhábistiské skupiny.

A2

Zpráva

NATO v Afghánistánu zanechá základny, infrastrukturu, mrtvé a pachuť po incidentech

Spolu s blížícím se odchodem aliančních vojsk přibývá bilancí jak mise ISAF, tak celé jedenáctileté války. Výsledky obojího jsou přitom dle většiny znlaců přinejlepším rozporuplné.

A1

Zpráva

Terorismus ve světě slábne, minulý rok byl zlomový, chlubí se USA

Podle statistik americké vlády proběhlo v roce 2011 nejméně teroristických útoků od roku 2005. Kritikové však zásluhy Washingtonu relativizují.

Image

Zpráva

Ajmán Zavahrí se ujal vedení Al-Káidy

Letitý poradce Usámy bin Ládina chce podle vlastních slov navázat na odkaz předchůdce a vést jeho džihád dál. Četní pozorovatelé však zpochybňují jak Zavahrího schopnosti, tak sílu současné Al-Káidy obecně.

Image

Zpráva

Vzbouření Jemenci ovládají už několik měst

Přestřelky, boje i masové protesty v nejchudší arabské zemi pokračují. Vzbouřeným skupinám se však nově daří ovládat celá sídla. Současně se množí indicie, že USA využívají situace k zintenzivnění útoků na základny místní Al-Káidy.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Bin Ládin a cigaretka na dva ťahy...

Zo všetkých verzií, ktorými spin doctors Bieleho domu kŕmia celý svet o zabití Usámu bin Ládina, sa mi najviac pozdáva tá o cigarete, píše Michal Havran v pravidelné víkendové rubrice Dopis ze Slovenska.

Image

Zpráva

Tálibán se začal mstít za smrt Usámy bin Ládina

Známé islamistické hnutí zaútočilo na výcvikové středisko pákistánských polovojenských jednotek. Zabilo minimálně sedmdesát osob, více než sto dalších bylo zraněno. Dle mluvčích hnutí šlo o první akt odplaty za smrt vůdce Al-Káidy.

Image

Zpráva

Smrt bin Ládina v médiích překonala i královskou svatbu

Zabití vůdce Al-Káidy se během jediného týdne stalo třetí médii nejsledovanější událostí 21. století. Svatba britského prince měla o 20 milionů zpravodajských odvolávek méně.

Image

Zpráva

USA snímky bin Ládina nezveřejní, po internetu už kolují jiné

Podle Baracka Obamy by snímky mrtvého teroristy mohly působit jako trofeje, a podnítit tak násilnou odplatu. Zůstanou proto v utajení. Pracovníci pákistánské rozvědky si ovšem prodejem fotek z místa západním agenturám již přivydělávají.

Image

Zpráva

Masmédia přinesla již třetí rekonstrukci útoku na Usámovo sídlo

Od pondělního rána byly publikovány celkem tři verze vylíčení nejdiskutovanější události týdne. Různí se nejen barvitostí, ale především v několika podstatných detailech.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Život po Usámově smrti

Zabití nejhledanějšího teroristy světa posílí optimismus americké ekonomiky. Ale na jak dlouho?

A1

Zpráva

Usáma bin Ládin je po smrti, USA oslavují

Zvláštní americké komando zabilo v pákistánském Abbottabádu zakladatele Al-Káidy a nejhledanějšího teroristu světa. Bin Ládinovu smrt již potvrdil i afghánský Tálibán.

Zobrazeno 19 / 19