Třicet procent žen na kandidátkách politických stran?

Jste pro, aby strany měly povinnost na kandidátky napsat alespoň třicet procent žen a mužů a současně, aby musely na první dvě místa volebních kandidátek nominovat zástupce obou pohlaví?

Redakce

12.03.2010

  • Velikost textu + -

Rovné zastoupení mužů a žen v politice je především spravedlivé. Názory a životní zkušenost žen a mužů se výrazně liší – nízké zastoupení žen tak znamená mrhání potenciálem žen, pomíjení celé řady témat a řešení a faktické snížení legitimity politického rozhodování, pohled poloviny populace v politice chybí. Zastoupení žen se v žádné z demokratických zemí nepodařilo narovnat bez zákonných nebo bez vnitrostranických kvót. Ani v ČR se za dvacet let od revoluce v zásadě nic nezměnilo. Veřejnost si potřebu spravedlivé reprezentace mužů i žen v politice uvědomuje. ČSSD, KSČM nebo Strana zelených proto zavedly vnitrostranické kvóty.

Jsem proti, neboť si myslím, že kvóty nic neřeší. Současně jsem ale pro, aby bylo co nejvíce žen v politice. I bych si přál, abychom jednou měli premiérku. Avšak ženy by měly být v politických postech díky důvěře, kterou jim voličí vysloví ve volbách, a nikoli díky kvótám. Dokonce si myslím, že některé ženy by se mohly urazit v případě, že by se ocitly na kandidátkách politických stran jen kvůli nim.

Otázka: Jste pro, aby strany měly povinnost na kandidátky napsat alespoň třicet procent žen a mužů a současně, aby musely na první dvě místa volebních kandidátek nominovat zástupce obou pohlaví?

Ano
Ne

Celkem 35 hlasů. Ano: 23 hlasů/65.71%, Ne: 12 hlasů/34.29%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265