Navýšit možnost preferenčního hlasování?

Jste pro, aby voliči mohli dát ve volbách do PS preferenční hlasy pěti kandidátům, kterým by současně pro přednostní získání poslaneckého mandátu stačilo získat pouhá dvě procenta těchto hlasů?

Redakce

22.02.2010

  • Velikost textu + -

Takový návrh podporuji, znamenal by větší vliv voličů na to, kdo nakonec usedne ve Sněmovně. Zároveň by to byla dobrá zpětná vazba pro politické strany, které by si musely dvakrát rozmyslet, koho umístí na kandidátní listiny. Zároveň si ale myslím, že naše demokracie má vážnější problémy: absenci ústavního zákona o obecném referendu, absenci přímé volby prezidenta a především - nespravedlivý volební zákon, který pokřivuje ústavou dané rovné volební právo a činí ho nerovným. Dává totiž voličům menších stran poloviční váhu oproti stranám tzv. velkým a to je skutečně vážný faul vůči pluralitě v české politice.

Problémem návrhů změn volebního zákona je, že se pohybují od extrému k extrému. Jsem pro, aby voliči měli větší vliv na složení Poslanecké sněmovny, avšak byl bych pro možnost jen čtyř preferenčních hlasů. Optimální by bylo, aby pro získání poslaneckého křesla pak kandidát musel získat čtyři procenta těchto hlasů.

Otázka: Jste pro, aby voliči mohli dát ve volbách do PS preferenční hlasy pěti kandidátům, kterým by současně pro přednostní získání poslaneckého mandátu stačilo získat pouhá dvě procenta těchto hlasů?

Ano
Ne

Celkem 28 hlasů. Ano: 24 hlasů/85.71%, Ne: 4 hlasů/14.29%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265