Přímá volba prezidenta na australský způsob?

Jste pro jednokolovou přímou volbu prezidenta, kde by volič nevybíral jen jednoho kandidáta, nýbrž by jich seřadil více dle svých preferencí?

Redakce

16.02.2011

  • Velikost textu + -

Tzv. Bordovo hlasování podle mého názoru splňuje všechny požadavky na vhodný volební systém: velká reprezentativnost vítěze, podpora umírněným kandidátům, jednoduchost a jednokolová volba, jako pozitivum můžeme rozhodně brát i větší možnost voličů ovlivnit výběr reprezentanta. Je také velice flexibilní z hlediska nastavení. Není totiž nutné požadovat po voličích, aby přiřadili preferenční hlasy všem kandidátům, jako ideální počet preferenčních hlasů bych osobně viděla tři nebo čtyři, případně lze ponechat na svobodné vůli voliče. Bordovo hlasování tak zůstává opomíjenou možností pro přímou volbu prezidenta, kdy jedinou jeho nevýhodou je jeho malá známost, což je de facto jeho jediné negativum. Jeho pozitivní vlastnosti popsané výše však tuto nevýhodu jednoznačně přebíjí. Domnívám se tedy, že by se Bordovo hlasování mělo stát plnohodnotnou alternativou v diskuzi při výběru volebního systému pro volbu prezidenta republiky.

Na tuto otázku se těžko odpovídá. Australský systém není hloupý, představit bych si ho uměl, stejně jako mnohé jiné menšinové. Ovšem pokud má být přímá volba skutečně zavedena u nás, a to v poměrně rychlém čase, není na místě vést osvětu o vzdálených systémech, nýbrž debatovat o těch nám civilizačně nejbližších (dvoukolových, na jednom z nichž se rýsuje shoda, či klasickém jednokolovém). V opačném případě bychom přímou volbu také mohli zabít, což bych ani Věcem veřejným nerad podsouval.

Otázka: Jste pro jednokolovou přímou volbu prezidenta, kde by volič nevybíral jen jednoho kandidáta, nýbrž by jich seřadil více dle svých preferencí?

Ano
Ne

Celkem 69 hlasů. Ano: 26 hlasů/37.68%, Ne: 43 hlasů/62.32%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265