Zveřejňovat jmenovité hlasování ministrů a představitelů měst a obcí?

Jste pro povinnost zveřejňovat hlasování jednotlivých ministrů vlády, přičemž tato povinnost by měla platit i pro představitele měst a obcí?

Redakce

23.11.2010

  • Velikost textu + -

Ano, jsem pro. Předložím dokonce v nejbližších měsících novelu zákona o obcích, která zavede povinnost zavést elektronické hlasovací zařízení ve všech statutárních městech tak, aby každý občan mohl prostřednictvím internetu zjistit i několik let zpětně, jak který zastupitel hlasoval, včetně případného policejního vyšetřování.

Pokud jde o ministry vlády, jsem maximálně opatrný v možnosti zveřejňovat hlasování každého z nich. V ústavě se jasně píše, že vláda rozhoduje ve sboru. To znamená, že by se tak měla i chovat a každý z ministrů by měl nést spoluodpovědnost za každý vládou schválený výstup. Vláda je totiž kolektivní orgán, čili zveřejňování hlasování každého z ministrů je v rozporu s tímto principem. Nehledě k faktu, že vláda rozhoduje o řadě záležitostí, kde je přímo nebezpečné či nesmyslné zveřejňovat, jak kdo hlasoval. To se týká například bezpečnostních, a z povahy věci tedy utajovaných informací, ale třeba i personálních otázek.

Otázka: Jste pro povinnost zveřejňovat hlasování jednotlivých ministrů vlády, přičemž tato povinnost by měla platit i pro představitele měst a obcí?

Ano
Ne

Celkem 61 hlasů. Ano: 55 hlasů/90.16%, Ne: 6 hlasů/9.84%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265