Komunistická strana Číny má v Kellnerově Home Creditu své základní organizace

Olga Lomová: K diskuzím o politickém vlivu Home Creditu v souvislosti s akvizicí CME doplňujeme informace o systémovém pronikání komunistické strany do zahraničních společností působících v ČLR. Včetně zakládání buněk KS Číny v Home Creditu.

09.02.2020

Sicha

Komentář

Jan Šícha: Durynská lekce: premiér podpořený fašisty vydržel tři dny

Ve východoněmeckém Durynsku byl hlasy křesťanských demokratů, liberálů a fašistů zvolen premiér. Po protestech vydržel pouhé tři dny.

A1

Dopis ze Slovenska

Alena Krempaská: Prestaňme urážať voličov

Na Slovensku probíhá předvolební kampaň, v níž se střetává nejviditelněji liberální tábor se stoupenci kotlebovců. Boj je to potřebný, je ale třeba přemýšlet, na koho přesně cílit.

07.02.2020

Jan-adamec

Komentář

Jan Adamec: Auto na svodidlech

V Brně na rušné ulici srazil bezohledný řidič ženu na přechodu. Jihomoravský kraj zareagoval tak, že nechal pokácet přilehlý strom a cestu k přechodu zahradil betonovou bariérou. Okolnosti usvědčují Moravany z náboženského uctívání aut.

Ondracek_cb

Komentář

Vojtěch Ondráček: Tichý protest Čáslavské by trest už neminul. Proč olympiády budují apolitickou iluzi?

Rozhodnutí mezinárodního olympijského výboru potírat politická gesta sportovců je zpátečnické. I Věru Čáslavskou by dnes za její tichý protest proti sovětské okupaci z her vyloučili.

06.02.2020

Profil

Komentář

Libor Prudký: Milion chvilek – vlajková loď občanství

Základní smysl Milionu chvilek pro demokracii je v tom, že společnosti vštěpuje smysl aktivního občanství. Společnost, v níž je takováto dovednost vyspělá a všeobecně rozšířená, se nemusí být o svobodu a demokracii. A naopak.

Pikhart_cb

Komentář

Mikuláš Pikhart: Jsou pražské koalice pravice s ANO předzvěstí vývoje české politiky?

Autor, studentský aktivista Fridays For Future se zamýšlí nad vývojem v několika pražských městských částech, kde pravice hodila přes palubu občanské kandidátky a spřáhla se s babišovci. Co je k sobě táhne? Že by program?

155186681196873482

Komentář

Robert Mihaly: Chráňme verejný priestor pred fašizáciou

Na Slovensku se před blížícími volbami stupňují konfrontace mezi stoupenci otevřeně fašistické strany Mariana Kotleby a jejími odpůrci. Autor polemizuje s názory, že porážka fašismu by měla být čistě věcí parlamentní politiky.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Pokusy o restart ČSSD nekončí. Ale ani její klopýtání

Vedení sociálních demokratů se před nedávnem sešlo se svou členskou základnou. Akce působila pro stranu, povzbuzenou navíc odchodem Jiřího Zimoly slibně, její klopýtání přesto nekončí.

05.02.2020

A

Komentář

Alena Zieglerová: Zákon o zálohovaném výživném a jeho zrádná zákoutí

Zákon o zálohovaném výživném představuje konečně šanci pro děti, zanedbávané jedním ze svých rodičů. Bohužel návrh opět obsahuje hrubé nedostatky pro ministerstvo vedené Janou Maláčovou typické.

Bro_

Komentář

Josef Brož: Francie na pokraji politické exploze

Po hnutí „žlutých vest“ zažívá Francie další protestní vlnu, tentokrát proti důchodové reformě. Protestuje se už třetí měsíc. Prezident ale ustupovat nehodlá. Josef Brož přibližuje, jak se spor podepisuje na politice i situaci v zemi celkově.

04.02.2020

Janposvarcb

Komentář

Jan Pošvář: Podporujme zahrádkáře, šlechtí naše okolí

Zahrádkáři čelí všude tlaku developerů a lobbistů. Piráti se je snaží chránit a podporovat, ale u vlády pro to nenacházejí pochopení.

A1

Komentář

Vladimír Hanáček: Lidovci po dvou sjezdech – navzdory mediálním zkratkám žádný zvrat

Ačkoli média ve své většině prezentovala volbu Mariana Jurečky předsedou KDU jako zásadní politický zvrat, ve skutečnosti se nic takového nestalo. Strana bude pokračovat ve Výborného politice, vedena nejvýraznějším z jeho možných nástupců.

Robert-brestan-cb

Komentář

Robert Břešťan: Stát promrhal v IT zakázkách miliardy. Kauza dálniční známky je jedna z mnoha

Ve státních zakázkách na nejrůznější řešení v oblasti IT, na software a databáze létají stovky milionů až miliardy korun. Na někdy až absurdně vysoké výdaje upozornila naposledy kauza „dálniční známky“. Existuje však celá řada dalších.

Předchozí Další

Domov

Davis-fb-sz

Rozhovor

Rozhovor s Magdalenou Davis: TOP 09 a Starostové jsou Zeleným nejblíže

Jak učinit z klimatické krize hlavní téma sněmovních voleb? Kdo jsou spojenci Zelených? Ublížila straně spolupráce s TOP 09 v evropských volbách? O těchto a dalších tématech jsme hovořili se spolupředsedkyní Zelených Magdalenou Davis.

Svět

Bill_mckibben_foto_radeklavicka_mfdf_jhlava

Rozhovor

Rozhovor s Billem McKibbenem: Korporace nám nemůžou diktovat budoucnost

Americký ekologický aktivista tvrdí, že demokracie je jediný systém, který má šanci vyřešit klimatickou krizi. Musíme se však začít angažovat: sám už byl osmkrát zavřený za občanskou neposlušnost.

Umění

Image

Recenze

Aleš Kauer: Bill Callahan, Barker, Girl Band – tři k naší škodě přehlédnutá alba

Loňský rok přinesl tři jedinečné desky tří odlišných žánrů, o nichž se u nás prakticky nemluvilo, které však reprezentují různé typy avantgardy v současné hudbě a jako takové si zasluhují pozornost.

Zprávy

Svět

Španělská vláda začíná jednat s katalánskou, čeká je řada překážek

Socialistický premiér Pedro Sánchez splnil svůj slib a začal oficiální jednání s katalánskými separatisty. Naděje na úplný zdar není dle pozorovatelů velká. Přesto však existuje.

Svět

Uprchlická centra na řeckých ostrovech jsou přeplněná, nová však místní nechtějí

V táborech na ostrovech u tureckého pobřeží živoří už přes 42 tisíc lidí. Část EU přesto dál blokuje snahy o přerozdělování. Řecká vláda tak plánuje stavět nová uzavřená centra, jež však dle ostrovanů promění jejich domovy na vězení.

Domov

Vlci se pomalu vracejí do pohraničí. Odborníci sledují osmnáct teritorií

Dlouhodobý výzkum vědců a ekologů zjistil, že přibylo vlků. Na české území alespoň částečně zasahuje osmnáct teritorií. Převážně se jedná o menší smečky, žije u nás ovšem i několik vlčích párů a osamocených teritoriálních vlků.

Svět

Původní obyvatelé Kanady se brání plynovodu, blokády vyrostly i na železnici

Kanada se pře s původními obyvateli Britské Kolumbie o území, na kterém chce stavět plynovod. Místní národ Wet'suwet'enů odmítá i přes tlak policie ustoupit. Železnici napříč zemí ochromily solidární blokády.

Domov

Sněmovní výbor odmítl zákaz klecových chovů. Aktivisté chtějí jednat s Babišem

Politické hnutí ANO ve sněmovním zemědělském výboru nepodpořilo pozměňovací návrh, který by zakázal klecové chovy. Ochránci zvířat poslance zkritizovali a vlnou e-mailů si vymohli příslib jednání s premiérem.

Svět

Německo se vzpamatovává z velkého útoku, pachatel cílil na cizince

Třiačtyřicetiletý rasista posedlý konspiračními teoriemi usmrtil v hesenském Hanau legálně drženou zbraní devět přistěhovalců, svoji matku a nakonec i sebe. Jedná se o největší krveprolití v zemi od berlínského útoku na Vánoce 2016.

Domov

Šabatová se rozloučila s funkcí ombudsmanky kritikou prodeje uhelných elektráren

Bývalá ombudsmanka se vymezila proti privatizaci uhelných elektráren a emisním výjimkám. Stát podle ní přenáší odpovědnost za vypouštění skleníkových plynů na soukromé vlastníky namísto toho, aby odpovědně řešil klimatickou krizi.

Domov

Senát má nového předsedu. Zesnulého Kuberu nahradil Vystrčil

Senátoři na mimořádně svolané schůzi zvolili předsedou horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila. Někdejší hejtman Kraje Vysočina podle očekávání zvítězil nad dlouholetým ředitelem pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřím Růžičkou.

Domov

Ústavní soud ponechal zákon o střetu zájmů v platnosti. Sleduje legitimní cíl

Ústavní soud odmítl návrhy prezidenta a poslanců politického hnutí ANO a Úsvitu přímé demokracie na zrušení částí zákona o střetu zájmů. Podle brněnského tribunálu sleduje legitimní veřejný zájem, a to ochranu demokratické politické soutěže.

Domov

Jed na polích posoudí inspektoři. Pobití hrabošů je ale jen krátkodobé řešení

Zemědělský ústav spadající pod ministerstvo zemědělství upřesnil podmínky pro rozhazování jedu Stutox II na polích čelících nájezdům přemnožených hrabošů. Ekologové nadále varují, že se otráví i další zvířata včetně dravců.

Svět

Na Slovensku začalo předvolební moratorium. V posledních průzkumech rostlo OĽaNO

Čtrnáct dní před volbami je stále nejpopulárnější stranou Smer. Už jen o málo za ním však zaostává kandidátka OĽaNO kolem excentrického Igora Matoviče. U hranice pro vstup do parlamentu se letos pohybuje rekordních sedm subjektů.

Domov

Minimální nezabavitelná částka v exekuci vzroste o 826 korun, rozhodla vláda

Kabinet Andreje Babiše schválil navýšení částky, která nesmí být dlužníkovi sražena ze mzdy. Od změny očekává zmírnění motivace povinných přecházet do šedé ekonomiky. Odborníci krok vítají, exekutoři varují před pomalejším splácením dluhů.