Zdravotnické poplatky možná poputují před Ústavní soud

Podle ministerstva vnitra by některé kraje měly do konce ledna změnit systém zpětného proplácení zdravotnických poplatků. Ministerstvo hrozí, že s těmi, které tak neučiní, zahájí na začátku února správní řízení. Odpouštění poplatků považuje za nezákonné.

(red)

10.01.2010 16:00

Mediafax_jiri_schott

Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Foto Jiří Schott, Mediafax

Kraje, kterých se upozornění ministerstva vnitra ohledně vracení zdravotnických poplatků týká, zvažují možnost podání žádosti o posouzení ústavnosti k Ústavnímu soudu. Dnes to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce sdělil Michal Hašek (ČSSD), jenž vykonává funkci předsedy Asociace krajů ČR a je jihomoravským hejtmanem.

Vracení či odpouštění poplatků zatím stálo 220 milionů Kč. Nejvíce na ně vydal Středočeský kraj, jehož hejtmanem je David Rath. Kraje, které pacientům poplatky v současné době odpouštějí, jsou tyto – Zlínský, Jihočeský, Ústecký a Královéhradecký. Na tento rok mají na odpouštění poplatků vyčleněny další desítky milionů korun.

Hašek důvod odpouštění poplatků v Otázkách Václava Moravce vysvětlil nesmyslností jejich zavedení Topolánkovou vládou: „My zpochybňujeme vůbec smysl a efekt zavedení těchto takzvaných regulačních poplatků. To je důvod, proč se při případném soudním řízení s ministerstvem vnitra chceme znovu obrátit na Ústavní soud," řekl.

Ústavní soud se regulačními poplatky už jednou zabýval. V květnu 2008 ústavní soudci zamítli návrh sociální demokracie na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí. Tato část obsahovala i poplatky. Negativně se k tomuto návrhu postavil těsně nadpoloviční počet (osm ku sedmi) soudců. Kraje se právě kvůli této nejtěsnější možné nadpoloviční většině mohou na Ústavní soud obrátit znovu.

V současné době se platí 30 korun na ambulanci, stejná částka se platí za položku na lékařském předpisu. Za den pobytu v nemocnici pacient zaplatí 60 korun. Nejvíce se platí na pohotovosti – 90 korun. Děti a mládež do osmnácti let jsou osvobozeny.


Další informace:
ČT24 Hašek: Zdravotnické poplatky by měl znovu posoudit Ústavní soud
iHNed Zdravotnické poplatky pošleme znovu před Ústavní soud, vyhrožují kraje