Jemenský prezident nabídl rezignaci s koncem roku, krize trvá

Jemenský prezident Sálih ustoupil částečně tlaku protestů a rezignací na vrcholných vojenských i politických postech. Opozice ale žádá jeho rezignaci okamžitě, a proto na pátek svolala velký pochod na prezidentský palác.

(rbs)

23.03.2011 12:35

Aktualizováno: 13:19

A1

Prezident Alí Abdulláh Sálih při jednání s Helen Clarkovou z rozvojové sekce OSN. Foto archiv UN, flickr.com

Jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih slíbil, že úřad opustí již na začátku příštího roku. Stalo se tak v rámci mimořádného úterního projevu. Sálih tento krok až dosud odmítal s tím, že odejde nejdříve za dva roky, kdy mu oficiálně skončí současné volební období. Poslední radikalizace masových protestů a série demonstrativních rezignací však přiměly prezidenta postoj změnit.

Sálih v projevu dále obvinil generály, kteří se přidali na stranu protestujících, z pokusu o puč. Uvedl také, že kdyby odstoupil už nyní, země se ponoří do dlouhé a krvavé občanské války.

„Ti, kteří se snaží dostat k moci vojenským pučem, by měli vědět, že to nebude možné,“ prohlásil Sálih v narážce na zběhnutí velitele první obrněné divize, generálmajora Alího Mohsena Ahmara, který má moc nad podstatnou částí jemenské armády.

V zemi platí už několik dnů mimořádný stav, čerstvě schválený parlamentem, a v ulicích hlavního města Saná stojí tanky. Část oddílů je pod velením Ahmara a dostala rozkaz bránit demonstranty. Jiným velí osobně Sálihův syn Ahmed a mají hájit Jemenskou republiku.

V pohotovosti jsou také elitní Republikánské gardy, rovněž pod Ahmedovým velením.

Prezident, který je v zemi u moci již dvaatřicet let, v projevu neupřesnil, kdy ani jakým způsobem by mělo začít postoupení moci. Odmítl pouze stejný scénář jako v Egyptě, kterému po svržení prezidenta Husního Mubaraka vládne armádní velení.

Jemenská opoziční koalice zareagovala na projev prohlášením, že nepřijme nic jiného než Sálihův okamžitý odchod z funkce.

Protestující v ulicích hlavního města Saná a dalších velkých měst na jihu země očekávali, že Sálih oznámí svou okamžitou rezignaci právě v úterý. Podobný vývoj situace předpokládala i většina agenturních komentátorů. U těch již od víkendu převládá názor, že Sálihův režim nemá po zběhnutí části armády, diplomatů i ministrů šanci na přežití.

Série rezignací přišla po pátečním zásahu proti demonstracím v Saná. Prorežimní odstřelovači zabili u místní univerzity dvaapadesát lidí, když do protestujících začali střílet z okolních střech automatickými zbraněmi. Víkendového pohřebního průvodu za zemřelé se zúčastnilo na sto padesát tisíc Jemenců, což bylo prozatím zdaleka největší protirežimní shromáždění od začátku protestů na konci ledna.

Rozhodne se v pátek?
Den po prezidentově projevu vyzvala opoziční koalice všechny odpůrce režimu, aby se po pátečních modlitbách sešli v hlavním městě k pochodu na prezidentský palác a vymohli si Sálihovu okamžitou rezignaci.

„Pátek bude „Pátkem pochodu vpřed“ se stovkami tisíc lidí. (…) Přijdeme tam, kde se schováváš, a sesadíme tě,“ vzkázal prezidentovi ve středu mluvčí opozice Mohamed Kahtán po štábu televizní stanice Al Džazíra.

Pouliční protesty v nejchudší zemi Arabského poloostrova, které po osmi týdnech přerůstají v otevřenou revoltu, nervózně sledují i Spojené státy a jejich arabští spojenci.

Sálih byl považován za prezidenta, který dokáže kmenově a nábožensky rozdělenou zemi udržet pohromadě. Během své vlády se musel vypořádat s teroristy z Al-Káidy, separatistickým hnutím na jihu země a občasným šíitským povstáním na severu. V některých částech země však nemá režim již dlouho žádnou moc a vládnou jim pouze kmenoví vůdci.

Západ tak sleduje také to, kdo by mohl v Jemenu přijít k moci a jak by s ní naložil. Podle analytika deníku Guardian Briana Whitakera má nyní ohromnou podporu obzvláště vzpomínaný generál, který se přidal na stranu opozice: Alí Mohsen Ahmar.

„Zda je to ale důvod k oslavě, zůstává otázkou,“ píše Whitaker dále. „Nikdo totiž o Ahmarovi nemůže říct jediné dobré slovo.“ 

Ahmar byl v minulosti napojený nejen na různé džihádistické skupiny, ale také na povstalce ze severu země. Prezident Sálih dokonce v minulosti zastrašoval své odpůrce tím, že pokud by odešel, mohl na jeho místo nastoupit právě nevypočítatelný generál.

Páteř opozičního hnutí navíc v Jemenu tvoří islamistická uskupení, jejichž radikální složka zde má daleko větší slovo než v Tunisku nebo Egyptě.


Další informace:
The Guardian Yemeni president warns of civil war if he steps down
Reuters Yemen opposition call for mass protests on Friday
The Independent Yemen's President on Brink as Army Switches Sides to Join Rebels
Al Džazíra Yemen's president warns of civil war