Vondra: Náčelník vojenské police garantoval klidný zásah

Ministr obrany Alexandr Vondra tvrdí, že mu náčelník Vojenské policie Vladimír Ložek slíbil, že v rámci zásahu v České televizi nebude využita ozbrojená zásahová jednotka.

(hh)

14.03.2011 11:37

456897_mediafax_tomas_tkacik

Pod Sašou Vondrou se už dlouho houpe židle. Pravděpodobně jde o promyšlený atak jeho odpůrců, ne o vážná ministrova pochybení. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

Ministr obrany Alexandr Vondra tvrdí, že mu náčelník vojenské policie před zásahem v České televizi řekl, že za zásah ručí vlastní hlavou. Vyplývá to z rozhovoru ministra Vondry v pondělních Lidových novinách.

Vondra v rozhovoru tvrdí, že ani náčelník Vojenské policie neměl o zásahu přesné informace. Ministrovi potvrdil, že k zásahu má Vojenská policie povolení státního zástupce. Po zjištění rozsahu zásahu odvysílaného téměř v přímém přenosu hlavní zpravodajské relace České televize postavil Alexandr Vondra náčelníka vojenské policie Vladimíra Ložka mimo službu.

Jaroslav Kolář a Drahoslav Blažek Vondrovi tvrdili, že jim ředitel České televize Jiří Janeček sdělil, že jejich komando ostraha televize do budovy nepustí, a proto nasadili zásahovou jednotku. Ozbrojenci ovšem měli čekat až na případný konflikt a nezasahovat ihned.

Zaměstnanci televize během zásahu zjistili, že mnozí policisté nebyli viditelně označeni služebními čísly, což byl další důvod, zavdávající ministru Vondrovi možnost postavit i oba velitele zásahu dočasně mimo službu.

Po několika dnech Alexandr Vondra v rozhovoru pro Lidové noviny říká, že rozlišuje v případu dvě roviny. Jednou je nepřiměřenost zásahu, druhou zřejmě oprávněné šetření úniku dat. „Musí se vyšetřit, kdo je vynesl, když to ČT ukázala na kameru,“ říká v rozhovoru Vondra.