Západ zvyšuje tlak na libyjský režim, zvažuje i vojenská řešení

Spojené státy stahují k pobřeží Libye námořní a vzdušné síly ze Středozemního moře, britský premiér nařídil armádě vytvoření plánů na vynucení bezletové zóny. V Libyi samotné mezitím pokračují boje o jednotlivá města.

(rbs)

01.03.2011 14:18

A1

Na mezinárodním poli zůstal Kaddáfí sám, doma však jeho režim stále odolává. Foto Thierry Ehrmann, flickr.com

Pravděpodobnost vojenské konfrontace Západu s režimem Muammara Kaddáfího se podle médií zvyšuje. Nejčastěji se o vojenském zásahu v Libyi hovoří ve Spojených státech, které k severoafrické zemi stahují námořní a vzdušné jednotky ve Středozemním moři, a ve Velké Británii, jejíž premiér David Cameron nařídil vytvoření nouzových plánů k vynucení bezletové zóny.

Podle agenturních interpretací jsou tyto kroky součástí koordinované snahy euroatlantického bloku o urychlení pádu Kaddáfího režimu, zabránění vzniku kmenové či občanské války a také prevence humanitární katastrofy na jižním okraji Evropy.

Francie zároveň vyslala dvě dopravní letadla plná zdravotnických a humanitárních zásob do města Benghází, které je plně pod kontrolou povstalců. Podle zástupců země je to „pouze začátek masivní humanitární operace, která má podpořit obyvatelstvo osvobozených území“.

Bezletová zóna, o které hovořil britský premiér, by byla vynucena v rámci operace NATO a primárně by měla sloužit k zabránění vzdušných útoků Kaddáfího režimu proti civilnímu obyvatelstvu. Cameron také naznačil, že Británie zvažuje vyzbrojení libyjské opozice, pokud by režim v Tripolisu nadále používal násilí k rozehnání demonstrací.

Zástupci britských úřadů dále v úterý zopakovali, že Britové a Američané již od minulého týdne intenzivně jednají o celé škále možností, jak postupovat.

Přítomnost armády obou zemí v oblasti by kromě přímého zásahu měla sloužit také k ochraně humanitárních koridorů z Tuniska a Egypta, pokud by pokračující konflikt vedl k nucenému přesídlení velkých skupin obyvatelstva a kolapsu potravinového zásobování.

Zástupci všech sedmadvaceti zemí Evropské unie budou o situaci v Libyi jednat na mimořádném summitu v Bruselu, který se pravděpodobně uskuteční příští týden.

Po sobotním schválení tematické rezoluce Rady bezpečnosti OSN uvalily Spojené státy i Evropská unie na představitele lybijského režimu další sankce, včetně zbrojního embarga, zmražení majetku a zákazu vydávání víz Kaddáfímu i jeho blízkým spolupracovníkům. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se nechala s nezvyklou otevřeností slyšet, že Kaddáfí musí odstoupit co nejdříve. Od Kaddáfího režimu se již distancovala i Liga arabských států.

Jedním z posledních Kaddáfího spojenců na poli mezinárodní diplomacie tak zůstává venezuelský prezident Hugo Chávez, který prohlásil, že vůdce Libye zná osobně, považuje ho za přítele a ví, že to není vrah. Podle Cháveze také Spojené státy plánují invazi do země, aby získaly její ropné bohatství.

Kaddáfího přeludy
Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová prohlásila, že Muammar Kaddáfí trpí přeludy a je neschopný vedení země. Reagovala tak na rozhovor, který libyjský vůdce poskytl západním novinářům v Tripolisu.

Riceová přímo konstatovala, že fakt, že Kaddáfí se smál otázkám ohledně vraždění svých vlastních lidí, dokazuje, že je naprosto odpojený od reality.

Kaddáfí v rozhovoru rezolutně odmítl, že by v hlavním městě Tripolisu probíhaly protesty. „Oni mne milují, všichni mí lidé mě milují,“ řekl v rozhovoru doslova. „Zemřeli by pro to, aby mě ochránili.“ Za povstáním podle něj stojí teroristická síť Al-Káida, jejíž členové nepocházejí z Libye, ale ze zahraničí.

Kaddáfí také obvinil Západ z toho, že Libyi opustil, a prohlásil, že nemá žádné morální zásady a chce zemi zkolonizovat. Praví Libyjci podle Kaddáfího nikdy nedemonstrovali a ti, kteří vyšli do ulic, byli pod vlivem drog, které do země dodal Usáma bin Ládin a jeho pochopové.

Boje pokračují
V samotné Libyi mezitím pokračují boje mezi stoupenci režimu, ozbrojenými složkami a opozicí. K povstání se připojily také berberské kmeny na západě země, jejichž identitu se snažil Kaddáfí po dlouhou dobu zničit.

Kmenoví vůdci, bývalí členové armády i místní mládež tak na silnicích na západě země vytvořili barikády a kontrolní stanoviště, na kterých hlídkují ozbrojení dobrovolníci.

Odpůrci režimu již kontrolují celý východ země, včetně ropných polí. V přístavu Tobruk již byly obnoveny dodávky ropy do Číny. Kaddáfího jednotky se ale snaží znovu získat kontrolu nad některými městy v centrální a západní části země. Boje jsou hlášeny z měst Zuára na západě a Džanzúr nedaleko Tripolisu. Stíhací letouny bombardovaly muniční sklad ve městě Adžabíja, asi sto šedesát kilometrů na jih od Benghází.

Protestující na západě ovládají třetí největší město Misráta a také město Závíja, o které se v posledních dnech vedly boje. Podle svědků je nyní město sice pod kontrolou povstalců, ale je obklopeno početnými prorežimními jednotkami, které se jej v noci na úterý neúspěšně pokusily znovu dobýt.

Režim Muammara Kaddáfího si drží vládu nad hlavním městem Tripolis, kde je kromě několika chudších čtvrtí klid, rodným Kaddáfího městem Sirte na východ od Tripolisu a také některými městy na řídce obydleném jihu země, kde sídlí kmeny loajální k režimu.


Další informace:
The Guardian US tightens military grip on Gaddafi
BBC News US brands Muammar Gaddafi 'delusional' after interview
AFP Chavez warns US plans to invade Libya
AFP Opposition says resuming exports of Libya's oil
The Guardian Libya's Berbers join the revolution in fight to reclaim ancient identity
The Guardian Libya uprising continues – live updates


A co si myslíte vy? Diskuse (6 příspěvků)

Daniel Veselý - Překladatel

Par odkazu, proc neintervenovat do Libye Úterý, 1.Března 2011, 17:17:40

Proč nevyhlašovat bezletovou zónu nad Libyí http://blisty.cz/art/57500.html

Libya is united in popular revolution – please don't intervene
We welcome a no-fly zone, but the blood of Libya's dead will be wasted if the west curses our uprising with failed intervention
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cifamerica/2011/mar/01/libya-revolution-no-fly-zone

Navic US a spol. nikdy neslo o tivoty obycejnych lidi, ale o strategicke zajmy. Priklady, kdy "humanitarni intervence" zpusobily vic skody nez uzitku existuji (Irak 91, Somalsko, Kosovo)

Daniel Veselý - Překladatel

Chomsky k mozne zapadni intervenci v Libyi Úterý, 1.Března 2011, 17:25:54

I think efforts could be made to provide assistance and protection to the parts of the population that have succeeded in liberating parts of Libya. However, nobody wants a western intervention. That would probably be not only wrong but also disastrous. But actions could be taken through the UN presumably.
http://www.zcommunications.org/stability-a-cold-code-word-with-us-by-noam-chomsky

Jiří Šíma - Brno

Jako doplněk ještě jeden článek z BL od Petra Shnura Úterý, 1.Března 2011, 23:14:17

ANALÝZA
Pohled na Libyi skrze německá media: stav nouze nebo manipulace?
http://blisty.cz/art/57495.html

Stanislav Hošek - Český těšín

Aby nedopadli jak jeden můj známý. Neděle, 6.Března 2011, 19:23:53

Je tomu již drahně let, co mi vyprávěl kolega, že u nich v domě byl velký křik, protože tam Rom (tehdy ještě cikán), mlátil manželku. Přítel zasáhl a cikána pacifikoval, načež ho cikánka začala mlátit, a nakonec oba dva ho napadli. Je to přece jejich věc, jak se v manželství chovají. Jenom doufám, že exkolonialisté a současní globální imperialisté, by v Lybii po vojenské agresi skončili stejně.

Jakub Malinovský - Praha

Pondělí, 7.Března 2011, 00:02:14

Osobně jsem také pro politiku nevměšování. Podstatné je si ohlídat, aby Evropu nezasáhla invaze uprchlíků, ale mluvit Libyjcům do jejich věcí by nebylo dobré. Ostatně obskurní diktatura či na islamisty napojejí povstalci za krev evropských ani amerických vojáků opravdu nestojí.

Jk_referendum

Jan Kopecký - sociolog, Wien

zkušený vojevůdce Západu promluvil - velké ponaučení Pondělí, 7.Března 2011, 08:25:28

Václav Havel:
Kaddáfího je podle něj nutné odstranit. Osobně ho měl za komického klauna. Ukázalo se, že je to šílený zločinec. .... Západ by se podle něj měl poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kdy se vojenský zásah proti Srbsku odkládal příliš dlouho. To bylo podle exprezidenta Havla velké ponaučení, které by mělo vést k tomu, aby Západ jednal opravdu rychle...

Už se opravdu těším, až si vezme na paškál královskou rodinu v Saudské Arabii !!