Vláda chce ušetřit elektronickým zadáváním veřejných zakázek

Vláda ve středu projedná strategii elektronizace veřejných zakázek. Slibuje si od nich úsporu až padesát miliard ročně.

(čtk)

04.01.2011 17:01

407965_mediafax_mikulas_krepelka

Strategii úspor pomocí elektronického zadávání veřejných zakázek předloží na vládě ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský ve středu. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Stát a veřejná správa by mohly díky elektronickému zadávání veřejných zakázek ušetřit ročně až 50 miliard korun. Počítá s tím strategie elektronizace zadávání veřejných zakázek pro období 2011 až 2015 z ministerstva pro místní rozvoj, kterou má ve středu projednat vláda. ČTK to v úterý sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jana Jabůrková.

„MMR odhaduje, že zavedení elektronizace zadávání může ze současného ročního objemu veřejných zakázek okolo 600 miliard korun uspořit zadavatelům při zachování fyzického objemu těchto zakázek až 50 miliard korun rozpočtových prostředků, které budou využitelné pro jiné účelné použití," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. MMR chce od roku 2012 zahájit provoz elektronického tržiště pro menší nákupy. Na něj má navazovat takzvaný Národní elektronický nástroj na zadávání všech veřejných zakázek.

Rozběh těchto systémů a rozsah jejich povinného používání musí jít podle Jankovského ruku v ruce s novelou zákona o veřejných zakázkách, která se v současnosti na ministerstvu připravuje.