Vrcholí "boj" o porodné

Maminky žádají o urychlení porodu. Příspěvek ve staré výši třináct tisíc korun totiž dostanou jen ty, které porodí do silvestrovské půlnoci.

(hh)

31.12.2010 12:00

232703_mediafax_jaroslav_snajdr

Mladé rodiny to budou mít od ledna těžší. Věřme, že jim zůstane radost z dětí i ze života. Foto Jaroslav Šnajdr, Mediafax

V posledních dnech zažívají porodníci nápor maminek, které si přejí urychlit porod, aby získaly státní dotaci ve výši třinácti tisíc korun, neboť od ledna již porodné nebude pro všechny.

„Každý den se objeví jedna až dvě rodičky, které chtějí rodit. Tvrdí, že mají kontrakce, či dokonce že jim odtekla plodová voda. Ale není to pravda," řekl včera serveru iDNES Petr Dzvinčuk, primář porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci.

Dzvinčuk zdůraznil, že pokud rodička počátek porodu pouze předstírá, lékaři to poznají a pošlou ji zpět domů. „A ony prosí, ať si je necháme. Ale my nemůžeme ukončovat těhotenství a ohrožovat tím dítě,“ cituje Petra Dzivunčuka server iDNES.

Od ledna příštího roku vstoupí v platnost novela zákona o sociálním zabezpečení, podle které už na porodné nebude mít nárok každá rodička, ale pouze ty, jejichž příjem nepřesáhne 2,4násobek životního minima a jen na prvorozené dítě.