Pro cenu nemůže ani disident z Izraele

V den slavnostního předání Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi, kterého čínské úřady vězní, odmítly tentokrát izraelské orgány povolit cestu k převzetí jiného mírového ocenění Mordechaji Vanunuovi.

(pjed)

10.12.2010 20:00

Nuclearweaponarchive_org

Mordechaj Vanunu krátce po dopadení. Písmeny na levé ruce sděluje novinářům přes sklo, že byl izraelskými agenty unesen z Itálie. Foto Nuclearweaponarchive.org

Čínským úřadům se podařilo zařídit, aby letošní Nobelovu cenu míru nepřevzal ani samotný laureát – vězněný disident Liou Siao-po – ani kdokoliv z jeho blízkých. Cenu nakonec v pátečním odpoledni položil předseda norského Nobelova výboru Thorbjorn Jagland symbolicky na prázdné křeslo.

„(Liou Siao-po) neudělal nic špatného (...) Měl by být okamžitě propuštěn,“ uvedl Jagland v tematickém prohlášení.

Podle Jaglanda si Liou Siao-po cenu zasloužil „mimořádnými činy“ v obhajobě lidských práv, a tím i v úsilí o mír a svobodu v širším významu těchto slov.

Právě v době, kdy ceremonie v Oslu vrcholila, přinesla AFP zprávu, že možnost převzetí jiného mírového ocenění – Medaile Carla von Ossietzkého – byla upřena dalšímu člověku: izraelskému jadernému technikovi a přesvědčenému pacifistovi Mordechaji Vanunuovi.

Vanunu pracoval v jaderném výzkumném komplexu, který Izrael provozuje při nukleární elektrárně v Dimoně. Odtud v osmdesátých letech vynesl materiály o izraelském jaderném programu, které následně předal novináři z britského týdeníku Sunday Times. Příslušné informace byly zveřejněny v roce 1986 a jsou považovány za první veřejný důkaz, že telavivská vláda vyvíjí jaderné zbraně.

Vanunu se trvale hájí snahou o denuklearizaci Blízkého východu a udržení míru, v Izraeli byl však v roce 1988 odsouzen za špionáž a vlastizradu k osmnácti letům vězení. Technik dnes žije na svobodě v Tel Avivu, nesmí však opustit zemi bez souhlasu úřadů. A právě povolení na cestu do Berlína, kde měl Medaili v neděli převzít, mu izraelské ministerstvo vnitra odmítlo v pátek vydat.

Nepomohl ani Grass
Medaili Carla von Ossietzkého udílí mezinárodní občanská organizace Liga lidských práv. Cena je pojmenována po slavném německém pacifistovi, jenž v roce 1938 zahynul v koncentračním táboře a už osmačtyřicet let je každý rok předávána lidem, kteří vykonali mimořádný čin humanitární nebo mírotvorné povahy.

Mluvčí Ligy rozhodnutí izraelských úřadů odsoudil a uvedl, že se v neděli bude v Berlíně konat namísto ceremonie tematická demonstrace. K reakci organizace se připojila i řada německých osobností, které se chtěly za Vanunua izraelské vládě zaručit. Patrně nejznámější z nich je držitel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass.

Režim, který Vanunuovu svobodu omezuje, je nesporně mírnější než podmínky, v nichž je zadržován Liou Siao-po. Z rozhodnutí izraelských soudů se ale Vanunu nemůže stýkat s novináři ani osobami ze zahraničí, nesmí používat internet a mobilní telefon a musí pravidelně docházet na policejní stanici.

Větší část izraelské veřejnosti se s rozhodnutím soudů ztotožňuje a technikův idealismus neuznává. Pro všechny pacifistické a většinu lidskoprávních organizací na světě je však Vanunu typickým disidentem, podobně jako Liou.

O své dispozici jadernými zbraněmi izraelské vlády stále mlčí, odhaduje se ale, že tamní armáda vlastní okolo dvou set jaderných hlavic. Podle zahraničních zastánců izraelské politiky jde čistě o obranný arzenál, jehož existence odstrašuje případné agresory.

Izrael zároveň nikdy nepodepsal Dohodu o nešíření jaderných zbraní, a tak nemohou zbrojní experti OSN skutečný stav věci prověřit.


Další informace:
BBC News 'Liu Xiaobo must be freed' - Nobel prize committee
AFP Israel stops whistle-blower getting German prize
Haarec Nobel laureates urge Israel to let Vanunu receive int'l rights award