Tři české banky svým novým vlastníkům vydělaly už přes sto miliard

Velká bankovní trojka v České republice, tedy Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, už vydělala svým zahraničním vlastníkům víc, než kolik je stála původní investice.

(red)

27.12.2009 17:18

132271_mediafax_pavel_smrz

Poplatek k poplatku a v Erste mají na dluhy. Foto Pavel Smrž, Mediafax

Investice do nákupu někdejších státních bank v ČR se rakouským, belgickým a francouzským bankéřům beze zbytku vrátily. Všechny tři peněžní ústavy, jejichž tržní hodnota se navíc v průběhu let postupně zvyšovala, koupili celkem za necelých sto miliard korun.

Jak napsal pro Právo Jakub Svoboda, jen za tři čtvrtletí letošního roku vydělaly tři největší banky v zemi přes sedmadvacet miliard korun a podle analytiků je prakticky jisté, že stejně jako v posledních letech pošlou naprostou většinu výdělku vlastníkům na dividendách.

Podle informací z bankovního sektoru už odešlo z České republiky na dividendách od velké trojky do zahraničí zhruba osmdesát miliard. Podstatnou část z příjmů bank u nás tvoří ve srovnání s Evropou abnormálně vysoké bankovní poplatky.

Mateřské bankovní domy stále zápasí s dozvuky globální finanční krize, která jen na druhé straně Atlantiku, konkrétně ve Spojených státech, letos vyústila v pád 140 bank. Proti tomu tuzemské banky překypují i za současné nelehké ekonomické situace kapitálem, což přichází oslabeným zahraničním matkám náramně vhod.

Pohledávky Komerční banky za firmami z mateřské skupiny Société Générale dosáhly ke konci loňského roku šestačtyřicet miliard korun. To je téměř o dvacet miliard více než před vypuknutím finanční krize v roce 2007.

Rakouská Erste Bank dlužila na konci roku 2008 své středoevropské vlajkové lodi, České spořitelně, sedmadvacet miliard korun, přičemž o rok dříve to bylo jen necelých pět miliard. Belgická KBC zase chce příští rok prodat přes pražskou burzu až čtyřicet procent akcií ČSOB, aby získala kapitál na splácení půjček od belgické a vlámské vlády.

Postup bank je ale legální, neboť dodržují podmínky České národní banky pro odliv kapitálu ze země. „Angažovanost tuzemských bank vůči mateřským institucím nepřevyšuje limit 20 procent regulatorního kapitálu. Všechny banky tento limit průběžně dodržují,“ sdělil Právu Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB.

Další informace:
Novinky.cz České banky zachraňují své zahraniční vlastníky, vydělaly jim přes 100 miliard