Zelenou stuhu za péči o zeleň dostala Smržice

Zatímco někde kácejí aleje, ve Smržicích na Prostějovsku si nové vysázeli, zrevitalizovali skládku a v pondělí za to v Senátu získali peníze na další rozvoj obce.

(čtk)

15.11.2010 18:55

K__smr_ice__okres_prost_jov

Ve Smržicích přirozeně ladí veřejná zeleň s křížem na návsi. Foto wikicommons

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova uspořádala v pondělí 15. listopadu slavnostní vyhlášení ocenění Zelená stuha roku 2010 v rámci soutěže Vesnice roku. Zelenou stuhu letos získala obec Smržice na Prostějovsku. Ocenění se uděluje za péči o zeleň, veřejná prostranství a krajinu. S celostátním vítězstvím je spojena dotace až sedm set tisíc korun. Cenu v pondělí v sídle Senátu převzala starostka obce Hana Lebedová.

Největší vesnice na Prostějovsku s 1 650 obyvateli zaujala hodnotící komisi šíří své péče o zeleň, která se projevila nejen na návsi, ale i v několika parčících a na hřbitově. Zaujala i revitalizace skládky. Upraveno bylo také okolí vesnice, kolem cest byly vysázeny aleje nových stromů. Smržičtí získali vítězstvím také nominaci do evropské soutěže Entente florale čili Kvetoucí sídla.

Na druhém místě v soutěži o Zelenou stuhu letos skončila uherskohradišťská obec Komňa, na třetím Svojšín na Tachovsku. Stejně jako další krajští vítězové mohou čerpat dotaci až čtyři sta tisíc korun.

Náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař k poslání soutěže uvedl, že „návrat k přírodě a způsob existence se musí nějakým způsobem akcelerovat". „Veškeré technologické vymoženosti jsou jenom třpytkou, z historického pohledu nám nezbude nic jiného než se k přírodě vrátit," dodal.

V Senátu se letos poprvé udělovala také Cena české krajiny, což je národní varianta soutěže o Cenu Rady Evropy o péči o krajinu. Obě soutěže se konají jednou za dva roky, jejich cílem je přispět k vytváření obecného povědomí o nutnosti udržování krajiny. Česká soutěž je vyhlašována ministerstvem životního prostředí, vůbec první cenu získal Regionální územní systém ekologické stability v katastrálním území obce Čehovice na Prostějovsku.