Aminatou Haidarová se po měsíci vrátila do Západní Sahary

Nejznámější aktivistka Západní Sahary Aminatou Haidarová se po dvaatřicetidenní hladovce na španělském letišti v Lanzarote ve čtvrtek v noci vrátila do Maroka.

(len)

21.12.2009 14:41

88940167_7a4cb688b4

Aminatou Haidarová byla před odletem domů slabá, ale spokojeně se usmívala. Foto Saharauijak, flickr.com

Třiačtyřicetiletá bojovnice za lidská práva se ve čtvrtek pozdě v noci vydala na cestu domů. Vlády Španělska a Maroka se na jejím návratu do Západní Sahary dohodly poté, co Haidarová ve čtvrtek brzy ráno požádala o svou hospitalizaci kvůli zvracení a bolestem břicha. V hladovce však chtěla pokračovat. To nakonec nebylo potřeba a Aminatou Haidarová v deset hodin večer místního času nasedla na letadlo, které mířilo do její domoviny.

„Moje vítězství je zároveň vítězstvím mezinárodního práva, lidských práv, mezinárodní spravedlnosti i Západní Sahary,“ řekla médiím očividně zesláblá, ale usmívající se Haidarová před odletem z Lanzarote. „První, co udělám, až dorazím domů, je, že políbím svou matku a své dvě děti,“ dodala.

Aminatou Haidarová se v polovině listopadu vracela z New Yorku, kde obdržela cenu za boj za lidská práva. Do celních formulářů vyplnila jako své bydliště Západní Saharu, kterou Maroko anektovalo a odmítá ji uznat jako samostatné území. Celníci jí proto zabavili pas a prvním letadlem poslali na Lanzarote. Tam Haidarová začala držet protestní hladovku, ve které ji podporovala řada španělských osobností, mezi nimi i režisér Pedro Almodóvar. Po dvaatřiceti dnech musela odjet do nemocnice kvůli zvracení a nesnesitelným bolestem břicha.

Radost z vyřešení případu Aminatou Haidarové vyjádřil i generální tajemník OSN Ban Ki-Moon. „Jsem vděčný za úsilí, které vynaložily všechny zúčastněné strany, aby nalezly řešení,“ píše se v prohlášení, které vydal jeho tiskový mluvčí.

Další informace:
The Guardian Morocco allows Western Saharan hunger striker to return home
BBC News Hunger striker Aminatou Haidar returns to W Sahara
The Gov Monitor Aminatou Haidar Returns Home After Month Long Hunger Strike Deteriorated Her Health