Nový vrt koncernu BP může ohrozit starověké libyjské památky

Plánovaný vrt společnosti BP u pobřeží Libye by podle archeologů v případě nehody ohrozil starověké památky na pobřeží. Uniklá ropa by mohla znehodnotit některá pobřežní města a tisíce lodních vraků, které se nacházejí v libyjských vodách.

(rbs)

13.09.2010 15:42

Apollonia_libya

Porézní kámen, ze kterého bylo starověké město Apollonia vystavěno, by uniklou ropu nasál a jeho vyčištění by bylo podle archeologů nemožné. Foto Sebastià Giralt, Flickr.com

Archeologové se obávají, že plánovaný vrt společnosti BP u pobřeží Libye by mohl v případě nehody a následného úniku ropy zničit starověké památky a tisíce historických vraků, které se nyní nacházejí u pobřeží nebo pod hladinou Středozemního moře.

Nový vrt by měl ležet dvě stě kilometrů od libyjského pobřeží a měl by být ještě hlubší než vrt v Mexickém zálivu, ze kterého od nehody 20. dubna uniklo téměř pět milionů barelů ropy. Práce na novém projektu by měla BP začít příští rok.

Mezi potenciálně ohroženými památkami je město Apollonia ze sedmého století před naším letopočtem a nyní leží asi pět metrů pod hladinou moře a dvě starověká pobřežní města v regionu Tripolitania, která jsou součástí Světového dědictví UNESCO.

Claude Sintes, ředitel francouzské podmořské archeologické mise v Libyi, řekl, že všechny památky jsou buď na pobřeží, nebo pod vodou. „Jsou to velmi důležitá a křehká místa. Pokud by zde nastal problém s ropou podobně jako v Americe, bylo by velmi složité pozůstatky měst vyčistit,“ řekl Sintes.

S tím nesouhlasí Nic Flemming, archeolog, který v roce 1958 město Apollonia objevil. Ropná skvrna je podle něj pouze jednou z mnoha hrozeb, kterým musí památky čelit. „Je to problém, ale je to tak sedmnáctý problém v řadě,“ řekl. „Tankery zvedají kal ze
dna, kolem míst již jsou jiné ropné plošiny a starověké památky bývají často demolovány kvůli hodnotě pobřežních míst, na kterých jsou postaveny,“ dodal Flemming.

Obavy z nového vrtu nesdílí ani společnost BP, podle níž jsou živeny hlavně ekologickou katastrofou v Mexickém zálivu. Podle mluvčího společnosti byly plány pro libyjský projekt po nehodě přepracovány a v oblasti byl již proveden kompletní
seizmický průzkum.

Podle Paula Bennetta, který dohlíží na britské archeologické expedice v Libyi, jsou v ohrožení také tisíce lodních vraků, které jsou náchylné k otřesům, které vyvolává hloubení vrtu nebo seizmický průzkum.

„Měli bychom dostat přístup k datům sebraným společností BP při mapování mořského dna. Poté bychom mohli radit tak, aby vraky zůstaly nepoškozené,“ dodal Bennett.


Další informace:
The Independent BP Well Threatens Ancient Libyan Sites