OVM: duel Drobil - Liška bez vítěze

Se zelenými neúčtuju, jak ČEZ píská, neskáču a na ekozakázku si posvítím, pravil ministr životního prostředí Pavel Drobil v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

O ekotendru a chystaném zdražení elektrické energie dnes v Otázkách Václava Moravce (OVM) rozmlouvali ministr životního prostředí Pavel Drobil a předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Ministr Drobil po nástupu do funkce zrušil na ministerstvu už 63 tabulkových míst. V neděli v pořadu OVM uvedl odhad, že ministerstvo a jím řízené organizace opustí okolo sto padesáti zaměstnanců.

Výjimku bude tvořit jen Český hydrometeorologický ústav, kterého by se úspory na ministerstvu měly dotknout minimálně. „Český hydrometeorologický ústav je instituce, kolem které chci být opatrný. Je to služba, která je důležitá kvůli bezpečnosti či povodním, ti lidé odvádějí výbornou práci. Propouštění zde nebude tak razantní," ujistil Drobil.

Účty si se zelenými nevyřizuji
Drobil popřel, že by si vyřizoval účty se Stranou zelených, což mu vyčetl její předseda Liška, který má pochybnosti o odborných kvalitách nových zaměstnanců, členů ODS.

Šéfku inspekce životního prostředí Evu Tylovou odvolal Drobil údajně kvůli diametrálně odlišné představě role inspekce. Drobil v OVM uvedl, že upřednostňuje prevenci před represí. „Na tento post nevypíšu výběrové řízení, já nesu zodpovědnost a musím ji nést i za inspekci,“ řekl Drobil s odůvodněním, že si je vědom hierarchické struktury řízení ministerstev, takže přímo jmenuje člověka, kterému bude věřit a za kterého může nést zodpovědnost.

Drobil zároveň vysvětlil, proč do čela Státního fondu životního prostředí dosadil Libora Michálka, který má zkušenosti z České národní banky. Rád by totiž fond přeměnil na jakousi „zelenou banku“.

Liška: Stanovte strop na cenu ekologického tendru
Debata se záhy stočila na obří zakázku na likvidaci ekologických škod. Ministr Drobil má totiž do konce září spolu s ministrem financí Kalouskem vládě předložit aktuální analýzu tendru. Kalousek se brání zveřejnit reálný odhad ceny, s čímž v neděli v OVM nesouhlasil ani Liška ani Drobil.

Drobil upozornil na skrytá úskalí zakázky, která podle něj spočívají v tom, že u některých škod není možné předem odhadnout náročnost jejich odstranění: „Současný odhad ceny tendru není reálný odhad, ale pouze součet cen jednotlivých zakázek,“ vysvětlil Pavel Drobil.

Ondřej Liška upozornil, že na ministerstvu životního prostředí je studie zadaná někdejším ministrem Bursíkem, ze které vyplývá, že výše zakázky bude maximálně 40 miliard korun. Upozornil také na rizika plynoucí z případného „přepálení“ odhadu ceny tendru: „Povede to k vysoké vysoutěžené ceně a otevře prostor pro korupci,“ poznamenal Liška. Podle něj je nutné stanovit pomyslný strop zakázky.

Pavel Drobil trvá na doběhnutí tendru v zadaném termínu, uzávěrka přihlášek je 7. prosince. Na vládě pak bude, zda někoho vybere, či ne. „Škody se zlikvidovat musí tak či tak. Nevybere-li se vítěz, bude se muset něco stát,“ uzavřel téma ministr.

Skáče vláda, jak ČEZ píská?
Vzhledem k hrozícímu až dvacetiprocentnímu nárůstu ceny elektrické energie hledá podle Drobila ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem financí způsoby, jak zdražení zmírnit.

Ondřej Liška považuje navrhované zdražení za gigantickou blamáž ČEZu. „ČEZ rozehrává hru, které vláda ochotně sekunduje,“ vytkl předseda zelených ministru Drobilovi. „Vláda je akcionářem ČEZu, a přitom skáče, jak ČEZ píská,“ dodal Liška.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil s Liškou souhlasil v tom, že ČEZ přehání. Upozornil zároveň, že ČEZ má mnoho dalších drobných akcionářů, a proto nemůže jednoduše vyjít vstříc pouze zájmu státu, neboť by na něj drobní akcionáři mohli podat trestní oznámení pro porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Drobil s Liškou si před kamerou vyčítali, čí politická strana nese větší zodpovědnost za neutěšenou situaci kolem fotovoltaických elektráren. Shodli se pouze na tom, že někdo někdy propásl moment, ve kterém došlo k radikálnímu slevnění výrobních nákladů na tento druh energie.

Předseda Strany zelených ministrovi životního prostředí navrhl, aby nechal cenovou politiku ČEZu přezkoumat Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, zvýšil poplatky za vynětí pozemků z půdního fondu a blíže vymezil roli Energetického regulačního úřadu. Vyzval ministra, aby zamezil stavu, kdy si drobní akcionáři ČEZu dělají ze státu rukojmí.

„ČEZ má takové postavení, jaké mu legislativa a kontrolní mechanismy umožnily,“ reagoval ministr Drobil. K tomu podotkl, že Strana zelených potřebovala proti někomu bojovat, a tak si našla ČEZ.

Drobil podle svých slov na poradě ekonomických ministrů navrhl, aby se zvýšila daň z příjmu ceny energií, už i proto, že v první fázi ze zvýšení ceny budou profitovat banky, které na provoz fotovoltaiky půjčovaly prostředky. Ministr financí Kalousek prý tento návrh považuje za protiústavní, nicméně tento i další návrhy řešící nepřiměřené zdražení elektrické energie posuzuje v současnosti ministerstvo financí.