Obama opět neuspěl s moratoriem na těžbu ropy v zálivu

Louisianský soudce Martin Feldman znovu rozhodl v neprospěch Obamova kabinetu ve sporu o moratorium na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu. Tentokrát zamítl požadavek vlády na zrušení žalob ropného průmyslu.

(rbs)

02.09.2010 15:03

A6

Narozdíl od prvního, v červnu zrušeného moratoria, nezakazuje druhé téžbu, ale používání určité technologie. Účinnost obou zákazů je ovšem totožná. Foto Jgmorrard, flickr.com

Federální soudce v Louisianě Martin Feldman ve středu odmítl požadavek vlády Baracka Obamy na zrušení žaloby ropného průmyslu proti druhé verzi moratoria na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu. Feldman v červenci na základě žaloby zablokoval první verzi zákazu, kterou muselo ministerstvo vnitra přepracovat.

Půlroční moratorium na průzkumnou těžbu v Mexickém zálivu v hloubkách větších než pět set metrů zavedla americká vláda po nehodě plošiny společnosti BP, která způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách Spojených států. Rozhodnutí u soudu napadly ropné společnosti, které musely své aktivity v Zálivu dočasně přerušit.

Podle americké vlády měla být žaloba společnosti Hornbeck a dalších zrušena, protože byla vedena proti první verzi zákazu, která již není v platnosti. Podle soudce Feldmana se ale znění moratoria nezměnilo natolik, aby mohly být žaloby kompletně odmítnuty.

První verze moratoria byla Feldmanem zablokována 22. června kvůli tomu, že americká vláda údajně správně nezvážila ekonomický dopad zákazu na ropný průmysl a okolní komunity. Podle společnosti Hornbeck neměla Obamova vláda právo zablokované moratorium prohlásit za neplatné a vydat jiné, na které se soudní zákaz nevztahuje.

Podle Feldmana má sice ministerstvo vnitra, které reguluje a dohlíží na těžbu ropy, na podobný postup nárok, nedodrželo ale standardní procedury, podle kterých by mělo nejdříve požádat o svolení soud, který první verzi moratoria zablokoval.

Druhá verze moratoria nezakazuje hlubokomořskou těžbu plošně, ale zakazuje použití technologií podobných těm, které používala společnost BP. Účinnost obou zákazů je ale prakticky totožná. Podle Obamovy vlády je nutné podobné práce v Mexickém zálivu zastavit do té doby, než bude dokončeno vyšetřování ropné havárie a vytvořena nová pravidla pro hlubokomořskou těžbu.

Druhé moratorium má oficiálně skončit v půlce listopadu.

Další informace:
Reuters Judge Rules Against US Government on Oil Drilling
Bloomberg Drilling Moratorium Challenge Is Kept Alive by Judge


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Stanislav Hošek - Český těšín

Bez odpovědnosti. Neděle, 5.Září 2010, 07:42:29

Kdo vlastně vládne v USA?! Ti, kdo nesou za svá rozhodnutí odpovědnost, nebo ti, kteří jsou nepostižitelní a navíc mají svůj job nadosmrti!!

Jiri_guth_hlava_sm

Jiří Guth - ekolog, Borovany

Třetí možnost Neděle, 5.Září 2010, 09:59:7

Co když tam, arci nedokonale, vládne právo? Tedy předpisy, které někdo (kongres) schvaluje, někdo jiný (vláda) podle nich koná a někdo další (soudy) hlídá, jestli koná opravdu podle nich? Opakuji, každý z nich může působit velmi nedokonale, možná i úmyslně, ale ta dělba existuje a v tom článku nevidím, co ji nějak podstatně zpochybňuje. Leda bychom pozitivně a "nabeton" věděli, že neexistuje žádný platný předpis, který by ministerstvu vnitra ukládal nejdříve požádat o svolení soud, který první verzi moratoria zablokoval.