Karzáí nabídne vůdcům Tálibánu možnost emigrace

V novém Afhánském mírovém a integračním programu se uvádí, že by vůdci povstání měli dostat možnost exilu ve třetí zemi. Dále počítá s vytvořením nových pracovních míst a školících středisek pro bývalé bojovníky.

(rbs)

12.05.2010 12:23

Tony_wickman

Foto Tony Wickman

Byla odhalena část Afghánského mírového a reintegračního programu, na kterém pracovala prezidenta Karzáího několik měsíců. Navrhuje zřízení nových pracovních míst a školících středisek pro bývalé povstalce a jejich vůdcům umožní odejít do exilu. Karzáí bude dle informací Guardianu probírat detaily programu při své návštěvě ve Washingtonu, plánované na příští týden, a v Afghánistánu ho oficiálně předloží do konce května.

Pokud se bojovníci zřeknou násilí a odmítnou Al Kájdu, bude jim dle reintegračního programu udělena milost a umožněn návrat do civilního života. Program počítá s vytvořením „deradikalizačních“ výukových zařízení i se zřízením tisíců nových manuálních pracovních míst pro bývalé povstalce.

Plán bude během května představen na shromáždění nazvaném Mírová Džirga, kde se sejdou zástupci afghánských komunit z celé země. Poté co bude plán schválen, bude moci afghánská vláda začít čerpat přibližně sto šedesát milionů dolarů z fondů zřízených mezinárodní komunitou, které jsou primárně určeny k reintegraci a deradikalizaci povstalců.

Vůdci povstaleckých skupin, kteří vyhlásili Karzáího vládě otevřenou válku, by dle zprávy měli dostat možnost složit zbraně a odejít do exilu ve třetí zemi. Ve zprávě o mírovém programu, kterou cituje Guardian, nejsou ke způsobu jednání s vůdci povstání žádné další detaily.

V minulosti byla k exilovým účelům využívána hlavně Saudská Arábie. Spekuluje se, že vůdce islámské organizace Hizba Islámí, mudžahedín Gulbuddín Hekmatjár, který v březnu vyslal mírovou delegaci k vyjednávání s aghánskou vládou, by mohl dostat exil právě v Saudské Arábii.

NATO i západní ambasády čekaly měsíce, než se afghánské vládě povede návrh programu vytvořit, ale konečný výsledek byl přijat pozitivně. Objevují se ale i názory, že afghánská vláda nebude schopna zorganizovat takto komplexní program, který zahrnuje koordinaci každodenních aktivit ve více než čtyř tisících vesnic postižených povstáním.

Další informace:
Guardian Taliban leaders to be offered exile under Afghanistan peace plan
Reuters Q+A: What is Afghanistan's "peace jirga"?