Pernes neopisoval jen jednou. Objevil se další text opsaný ředitelem ÚSTR

Studentka Masarykovy univerzity v Brně, kde Pernes přednáší, objevila už druhou práci, kterou měl opsat. Pernesova kniha z roku 1993 je podle serveru Týden.cz údajně téměř doslovnou kopií originální diplomové práce z padesátých let tehdejší studentky Blanky Maškové.

(čtk)

07.05.2010 09:47


Spoluautor: Anna Voňavková

Pernes

Studentka, která druhý Pernesův plagiát odhalila, označila jeho čin za hanebný. Foto Tomáš Tkáčik, Mediafax

"Jiří Pernes do své knihy přebral nejednou celé věty či odstavce z její diplomové práce. Do roku 1933 je kniha založena zcela na práci Blanky Maškové a nepřináší žádné nové informace," napsala podle Týdne studentka v roce 2009 do magisterské práce.

Iniciativa neUSTRčených, která vznikla v reakci na jmenování Jiřího Pernese ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), porovnala tři po sobě jdoucí kapitoly Pernesovy knihy s prací Blanky Maškové. "Zmíněné kapitoly obsahují asi 75 procent textu z práce paní Maškové bez jakékoliv citace," říká zaměstnankyně ÚSTR Neela Winkelmann-Heyrovská.

Iniciativa se znovu obrátila na Radu ÚSTR se žádostí o neprodlené odvolání ředitele a také opět na Etickou komisi Masarykovy univerzity v Brně s žádostí o stanovisko.

Jiří Pernes se brání tím, že v úvodu své knihy "Svět Lidových novin 1893-1993" vyslovil poděkování autorce dimplomové práce, ze které opisoval. "Srdečně tam děkuji paní Maškové a dalším autorům a píšu, že bez nich by má práce nevznikla," říká Pernes.

Příští týden by se i tímto případem měla zabývat rada Ústavu. "V návrhu programu je i projednání stížnosti na plagiátorství, ale nevím, zda rada program v této podobě schválí," řekla Týdnu členka rady Petruška Šustrová, která ředitele podoporuje a dodává: "Neviděla jsem to a sama se o to zajímat nebudu. Jsou i horší přečiny než plagiátorství. A myslím, že Jiří Pernes má pracovat jako ředitel, ne jako odborný pracovník."

Opačný názor má však podle serveru další člen rady Čestmír Čejka. "Měli bychom se tím v radě zabývat. Není pro mne únosné, abych stál za někým, na kom ulpělo tak vážné podezření z plagiátorství," uvedl.

Pernes je terčem kritiky od svého zvolení do čela ústavu, čelí jí mimo jiné kvůli tomu, že při výběrovém řízení neuvedl, že navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). I obvinění z plagiátorství už na jeho adresu zaznělo. Podle některých kritiků by mohla být plagiátem jeho kniha Až na dno zrady: Emanuel Moravec. Pernes v ní prý částečně opsal diplomovou práci Josefa Vytlačila. Pernes také toto obvinění odmítl.

Další informace:
Týden.cz Další Pernesův plagiát, objevila ho studentka
Týden.cz Jiří Pernes se zachoval hanebně, míní studentka
Kavárna iDnes.cz Iniciativa neUSTRčených upozorňuje: odívejte se na další plagiát historika Pernese!