Žáček proti Uhlovi: kopírování archiválií je pomluva

Žáček si myslí, že ho Uhl pomluvil nebo křivě obvinil. Podle historika Prečana bylo tajné kopírování archiválií pouhou domněnkou, s Uhlovým oznámením nesouhlasí.

(jm)

16.04.2010 19:16

302079_mediafax_ales_behounek

Žáček si myslí, že mu Uhl chce zničit reputaci. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček oplatil novináři Petru Uhlovi z Práva jeho trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Sám na Uhla podal podnět, tentokrát pro podezření z křivého obvinění. Podle Žáčkova právníka Stanislava Devátého je prý za Uhlovým oznámením snaha o lidskou i profesní likvidaci jeho klienta.

Uhl podal na Žáčka oznámení na základě otevřeného dopisu historika Viléma Prečana redaktorovi Lidových novin Danielu Kaiserovi, ve kterém Prečan mimo jiné zmínil možnost, že si Žáček a jeho spolupracovníci mohli zkopírovat miliony naskenovaných stránek dokumentů bývalé Státní bezpečnosti. Podle Uhla by mohly být tyto dokumenty zneužity v politickém boji, ÚSTR za Žáčkova ředitelování totiž Uhl považoval za servisní organizaci ODS.

Prečan, který je členem vedecké rady ÚSTR, se ale od Uhlova oznámení distancoval s tím, že šlo o pouhou domněnku a že Uhl jedná pošetile. „Obávám se, že panu Uhlovi jde i nyní výhradně o cíl, jímž se nikdy netajil: likvidovat ,Institut imeni Orwella‘, jak posměšně a neprávem nazývá Ústav pro studium totalitních režimů," napsal Prečan v prohlášení, zveřejněném na Britských listech.

Žáček nyní údajně shání plný text Uhlova podnětu, aby se na jeho základě mohl podat trestní oznámení pro pomluvu nebo křivé obvinění.

Další informace:
Lidovky.cz Žáček jde do protiútoku. Uhla se chystá žalovat za pomluvu
Britské listy Vilém Prečan: Prohlášení