Pražský magistrát památkáře obcházet nebude. Radní odmítli návrh Krnáčové

Zastupitelstvo hlavního města odmítlo projednat návrh primátorky Adriany Krnáčové, který by poslal do Sněmovny úpravu zákona o památkové péči. Jejím smyslem bylo, aby magistrát rozhodoval o památkách bez ohledu na Národní památkový ústav.

(jk)

10.09.2018 14:18

Dsc_2895

Podle expertů by primátorčin návrh vedl k obrovským nevratným škodám v oblasti péče o kulturní dědictví celosvětového významu. Foto ANO

Pražští radní se odmítli zabývat návrhem primátorky Adriany Krnáčové (ANO) na změnu zákona o státní památkové péči. Podle něj by magistrát mohl fakticky obcházet Národní památkový ústav při rozhodování o památkově chráněných objektech. Proti projednání návrhu se vyslovilo 40 radních z 58, a to včetně kolegů Krnáčové z ANO.

„Vzhledem k tomu, že zastupitelé odmítli návrh projednávat, jsme se rozhodli dále se k této věci nevyjadřovat,“ uzavřela věc tisková mluvčí Národního památkového ústavu Jana Kašparová. Odkázala také na dřívější odborné stanovisko, v němž Ústav glosuje, že „navržená změna zákona o státní památkové péči je nekoncepční a argumenty, které magistrát uvádí, jsou zavádějící“.

Podle primátorky by změna zákona urychlila práci na objektech, jež stojí v památkově chráněné zóně, samy ale nejsou památkou. Dále by například odstranila nynější povinnost majitele památky, který chystá její úpravu, projednat projektovou dokumentaci s Namátkovým památkovým ústavem. Krnáčová tvrdila, že navrhovaná úprava proces nejen zrychlí, ale také sníží riziko korupce.

Národní památkový ústav však reagoval vyjádřením, v němž rozporoval prakticky všechny hlavní body návrhu primátorky. Odmítl, že by úprava zákona cokoli zrychlila. „K prodlení při vydání závazného stanoviska dochází na straně magistrátu,“ uvedl Ústav. Za „zcela nelogické“ potom značil očekávání, že se převedením pravomocí na jediný subjekt – magistrát – sníží riziko korupce.

Možnost úpravy zákona od počátku kritizoval nejen Národní památkový ústav, ale i řada dalších odborníků a zástupců veřejnosti. Například Ústav dějin umění Akademie věd vydal prohlášení, v němž jeho ředitel Tomáš Winter varoval, že případné přijetí zákona povede „k obrovským nevratným škodám v oblasti péče o kulturní dědictví celosvětového významu, k ohrožení Pražské památkové rezervace, ale i nárůstu korupčního jednání“.

Návrh primátorky vyšel ze zákonodárné iniciativy krajů, kterou má i Hlavní město Praha. Pokud by prošel krajským, v případě Prahy celoměstským, zastupitelstvem, putoval by do Sněmovny k dalšímu projednání a případnému schválení.

Praha při ochraně památek ustupuje developerům, říká UNESCO
Radní odmítli řešit primátorčin návrh v době, kdy Prahu kritizuje organizace na ochranu kulturního dědictví UNESCO. Ta vedení města vytýká, že nechrání památky před developerskými projekty. UNESCO do města dokonce plánuje vyslat své experty kvůli tomu, že Krnáčová nepřijela na zasedání organizace v Bahrajnu, ačkoliv by z titulu své funkce měla.

Primátorka s UNESCO dlouhodobě nevychází. Ve čtvrtek prohlásila pro ČT 24, že by snesla i vyškrtnutí Pražské památkové rezervace ze seznamu světového kulturního dědictví. „Praha je dostatečně sebevědomé město, aby bylo schopno se starat o své památky bez toho, že by mělo nějakou kuratelu zahraničního subjektu,“ je tvrdí Krnáčová.

Konflikt magistrátu s Výborem pro světové dědictví kritizují zastupitelé i kandidáti do komunálních voleb napříč stranami. „Členství v UNESCO má pro Prahu význam, dělá nám dobrou reklamu. Jezdí k nám díky němu i vzdělaní turisté,“ upozornil například lídr kandidátky Praha sobě Jan Čižinský v deníku Právo.