Bernie Sanders přiblížil svoji představu reformy Demokratické strany USA

Čelný představitel levicového křídla amerických demokratů načrtl konkrétně čtyři významné reformy. Ve straně se vede debata o změnách od loňských prezidentských primárek, ve kterých Sanders bojoval nerovný boj s Hillary Clintonovou.

(josp)

15.11.2017 18:30


Spoluautor: Petr Jedlička

21581179719_c79adc94cc_k

Bernie Sanders během volební kampaně. Foto Phil Roeder, flickr.com

Americký senátor Bernie Sanders, obecně přijímaný za nejvýznamnějšího představitele levicového křídla Demokratické strany USA, přiblížil svoji představu žádoucí proměny tohoto uskupení. Učinil tak v minulém týdnu prostřednictvím textu pro server Politico, v němž vyzval konkrétně ke čtyřem reformám.

Demokratická strana se musí dle Sanderse „změnit od základu“, „přijmout do svých řad miliony pracujících a mladých lidí“, a přitom „zásadně zdemokratizovat“ svůj vnitřní chod. Jen tak se stane prý znovu volitelnou pro Američany přesvědčené o zkorumpovanosti a špinavosti dnešní politiky a „vytvoří dynamiku“ vedoucí k porážce republikánů nejen v prezidentských volbách, ale také v zápasech o legislativu.

Konkrétně tedy volá levicový senátor po:

  1. zásadním omezení počtu a vlivu nevolených delegátů sjezdu – části takzvaných „superdelegátů“, kteří mají dle Sanderse nyní „nad nominačními procesy kontrolu a mohou si dovolit ignorovat vůli voličů“,
  2. zjednodušení hlasování v primárkách, respektive „odstranění nesmyslných překážek“, které lidem brání účastnit se výběru kandidátů, a umožnění zájemcům registrovat se k primárním volbám kdykoli až do dne jejich konání,
  3. tam, kde se kandidáti nevybírají skrze primární volby, ale na členských schůzích, zavedení metod, které umožní hlasovat i těm, kdo se na schůze nemohou dostavit,
  4. zprůhlednění stranických financí a vytvoření mechanismů kontroly toho, jakým způsobem je celostátní centrála rozděluje.
Podle redaktorů amerického pokrokářského webu CommonDreams.org cílí Sanders svými návrhy především na členy reformní komise, která se ve straně ustavila po loni prohraných prezidentských a parlamentních volbách. Komise se má sejít naposledy nyní v prosinci a doporučit vedení strany, co by se mělo změnit.

Právě v minulém týdnu přitom v USA proběhla série voleb do parlamentů jednotlivých amerických států, ve kterých kandidátky a kandidáti, podporovaní Sandersovou organizací Naše revoluce, výrazně uspěli.

Aféry volební a poslední odhalení
Demokratická strana USA je za svou netransparentnost a nedemokratičnost kritizována zvláště od posledních prezidentských primárek, kdy bylo například v New Yorku umožněno hlasovat pouze lidem, kteří se zaregistrovali devět měsíců dopředu – v době, kdy byla z prezidentských kandidátů obecně známa jen Hillary Clintonová.

Maily z ústředí Demokratické strany ukradené hackery a zveřejněné posléze WikiLeaks s pomocí ruské stanice RT navíc odhalily, že administrativní vedení strany pomáhalo v rámci svých možností neregulérně Clintonové a totéž činila i straně blízká masmédia, zvláště televize CNN.

Jedna z nejvýraznějších postav skandálu s maily – bývalá členka administrativní vedení demokratů Donna Brazilová – přitom vydala nedávno knihu, které přímo uvádí, že Hillary Clintonová měla s vedením strany tajnou dohodu: za to, že za stranu zaplatila dluhy, dostala kontrolu nad její personální politikou a kontrolovala výběr lidí do některých klíčových pozic.

Sanders se k případu Brazilové vyjadřuje se zdrženlivostí – odmítá živit konspirativní přesvědčení, že jej o nominaci připravilo vedení demokratů „podvodem“, což ve svých tweetech s oblibou tvrdí i sám prezident Trump. Říká ale, že „odhalení Brazilové jen dokazuje, že demokraté potřebují mnohem více transparentnosti a odpovědnosti ve svém financování“.

„Máme republikánského prezidenta a republikánskou vládu, s jejichž politikou jsou Američané hluboce nespokojeni. To je příležitost pro opravdovou změnu. Je zásadní, abychom se dokázali sjednotit a změnit k lepšímu nejprve Demokratickou stranu. Pokud to dokážeme, můžeme znovu začít vyhrávat volby, a změnit naši zemi,“ uvedl Sanders k poslednímu dění.


Další informace:

Common Dreams Bernie Sanders Explains His Plan to Fix a Broken Democratic Party
Washington Post With tough races over, Bernie Sanders renews call for changes at DNC
Politico Bernie Sanders: How to Fix the Democratic Party
Daily Beast Donna Brazile’s Bombshell Isn’t That Hillary Clinton Rigged the Race, But That the Democratic Party Blew It