LN: ODS hrozí, že z vlády stáhne své ministry

Petr Nečas zahájil své působení v roli volebního lídra hlavní české pravicové strany zostra: premiérovi vzkazuje, že pokud koaliční křesla uvolněná po „zelených“ členech vlády nedostane ODS, stáhne z vlády své ministry.

(jp)

27.03.2010 11:27

„Pokud nebudou dodržovány dohody, vidím odchod z vlády jako logický krok," řekl Petr Nečas Lidovým novinám. Občanským demokratům se nelíbí, že ministerstvo životního prostředí spadlo pod ministra zemědělství Jakuba Šebestu, nominovaného ČSSD.

„Není důvod, aby ODS držela vládu, v níž má faktickou většinu Jiří Paroubek," prohlásil Nečas a oznámil, že ODS vyzve Fischera, aby Šebestu stáhl z ministerstva životního prostředí a to připadlo zástupci ODS. Jako variantu ODS premiérovi nabídne, aby odvolal jiného ministra nominovaného ČSSD a jeho místo nechal obsadit ODS.

Kvapné jmenování Šebesty ostře kritizovaly ekologické organizace, podle nichž se ministr zemědělství octl ve střetu zájmů hned v několika klíčových tématech.

„Premiér Fischer porušil své slovo hned dvakrát," podporuje odchod z vlády i místopředseda ODS Ivan Langer. Poukazuje i na to, že Fischer už ČSSD „odpustil" kandidaturu úřednického ministra vnitra Martina Peciny ve volbách.

Přestup do některé ze stran a boj o místo ve sněmovně měla prý úřednickým ministrům zakázat ústní dohoda při sestavování vlády.

Premiér Jan Fischer se v pátek vrátil z Bruselu. Už dříve dopisem vyzval lídry dvou nejsilnějších stran, aby mu nastínili své představy o tom, jak má úřednická vláda doběhnout do cíle.

„Bylo by mnohem lepší vyměňovat si názory ne přes média, ale bezprostředně," odmítl reakci mluvčí premiéra Roman Prorok.

ČSSD hrozbu ODS nebere příliš vážně: „Premiér buď jejich demisi nepřijme, nebo přijme a řekne jim, aby dokončili práci do voleb. To bude nějaké řešení na této úrovni," řekl Lidovým novinám místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Další informace:
Lidové noviny Čerstvý lídr ODS Nečas hrozí odchodem z Fischerovy vlády


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jiri_guth_hlava_sm

Jiří Guth - ekolog, Borovany

Jak se počítá "faktická většina"? Úterý, 30.Března 2010, 16:58:4

Nechme stranou Nečasovu marketingovou personifikaci, ale jak to myslel s tou většinou ve vládě? V šestnáctičlenné vládě ji 8 ministrů, které navrhla ČSSD, nemá. Více také na http://www.guth.cz/blog.shtml?x=2222701.