Radu Českého rozhlasu doplní Vítězslav Jandák

Poslanecká sněmovna ve středu zvolila pouze jednoho nového člena Rady Českého rozhlasu. Radu doplní poslanec a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák. Další dva radní vyberou poslanci a poslankyně v druhém kole volby.

(jg)

07.06.2017 15:05

_esk__rozhlas

Rada Českého rozhlasu má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností. Foto Ondřej Kořínek, Wikimedia Commons

Poslanecká sněmovna ve středu volila tři nové členy Rady Českého rozhlasu. V prvním kole tajné volby byl zvolen pouze sociálně demokratický poslanec Vítězslav Jandák, který jako jediný obdržel dostatečný počet hlasů. Do druhého kola volby postoupili čtyři kandidáti: Jan Zbigniew Czendlik, Michal Stehlík, Jan Stanzel a Ivan Tesař. Podle zákona o Českém rozhlase je členství v jeho Radě neslučitelné s funkcí poslance, a Jandák se tak bude muset svého poslaneckého mandátu vzdát.

Rada má devět členů, které volí a odvolává Sněmovna. Jejím hlavním úkolem je zajistit kontrolu Českého rozhlasu veřejností. Rada volí a odvolává generálního ředitele rozhlasu, schvaluje rozpočet celé instituce, rozhoduje o zřizování nebo rušení rozhlasových studií nebo schvaluje plány dlouhodobého rozvoje rozhlasu, například v oblasti programu. Členové Rady jsou voleni na šest let a každé dva roky se třetina Rady obměňuje. Členství v radě je limitováno na dvě po sobě jdoucí volební období.

Volbě nových členů Rady předcházelo veřejné slyšení kandidátů pořádané sněmovním Volebním výborem. Výbor na sklonku března vyslechl dvaadvacet uchazečů a doporučil Sněmovně devět jmen. Funkce v Radě obhajovali náměstek ředitele Národního muzea a bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík a někdejší novinář a mediální analytik Ivan Tesař. Kazatel a básník Ervín Kukuczka se rozhodl na pozici radního Českého rozhlasu znovu nekandidovat.

Dalšími uchazeči o místa v Radě byli římskokatolický kněz a lanškrounský děkan Jan Zbigniew Czendlik, hudební skladatel Jiří Hlaváč, novinář Jozef Ftorek, textař a rozhlasový novinář Michael Prostějovský, bývalý předseda Dozorčí komise Rady Českého rozhlasu Jaroslav Růžička a vysokoškolský pedagog a šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Pavel Kolařík - informatik

To je hanba Čtvrtek, 8.Června 2017, 09:05:17

Ale bohužel zcela v řádu toho, na co jsme od české politické kultury zvyklí.

Pavel Kolařík - informatik

Jinak to byl právě důvod pro přímou volbu prezidenta Čtvrtek, 8.Června 2017, 09:27:45

Protože parlament volí do veřejných funkcí takovéto lidi. Připomeňme si to, až zase začneme nad přímou volbou lamentovat.

Kam kráčíš, Česko?

Mimochodem, hlas pro ČSSD - ne, opravdu ne. V žádném případě. Absolutně vyloučeno.