Ani opoziční politikové, ani profesionalizované neziskovky, ale skupina gymnazistů se rozhodla zorganizovat velký protikorupční protest, který měl pohnout atmosférou na Slovensku. A zájem předčil očekávání. V úterý dopoledne dorazil na Hvězdoslavovo náměstí v Bratislavě pěti- až patnáctitisícový dav – více lidí, než kolik podpořilo na místě v roce 2012 nejmohutnější demonstraci při protestech kvůli kauze Gorila.
Někteří zpravodajové označují úterní akci za vůbec největší demonstraci od roku 1989 v zemi. Jiní tuto charakteristiku rozporují. Po řadě menších protestů svolaných parlamentní pravicí v čele s Richardem Sulíkem a Igorem Matovičem šlo však dle všeobecné shody o demonstraci jiné kvality.
„Sme frustrovaní zo situácie na Slovensku. Korupcia núti čoraz viac mladých k tomu, aby z odišli zo Slovenska, a túto situáciu treba zmeniť,“ řekl novinářům k motivaci akce student Dávid Straka, jeden z organizátorů protestu.
Protest samotný měl formu srocení a následného původu z Hvězdoslavova náměstí na Náměstí SNP. Ještě před tím odevzdala přípravná skupina na Úřadu vlády SR čtyřbodové memorandum, v němž požaduje:
- odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka, policejního prezidenta Tibora Gašpara a zvláštního prokurátora Dušana Kováčika, kteří jsou na Slovensku spojeni s nejvíce medializovanými skandály poslední doby,
- zrušení účelových amnestií Vladimíra Mečiara z 90. let,
- došetření kauz z období Mečiarovy vlády,
- plné vyšetření pozdějších kauz včetně zmiňované Gorily a loňských afér kolem podnikatele Ladislava Bašternáka.
„Chceli sme ukázať, že máme nejaký názor, že to podľa nás nie je správne. Stretli sme sa s tým, že taký názor má oveľa viac ľudí," uvdela pro média další organizátorka Karolína Farská, studentka gymnázia v Dubnici nad Váhom.
Pozorovatelé připomínají, že zájem o téma povzbudil na Slovensku také nový film Únos, jež se inspiroval únosem syna prezidenta Kováče klienty tehdejšího premiéra Mečiara v slovenské tajné službě. Právě osobám důvodně podezřelým z tohoto činu udělil Mečiar v roce 1998 své nechvalně známé amnestie.
Jásot i kritika
Vedle nadšení a obdivu vzbudil úterní protest na Slovensku i kritické diskuze, protože ač by koncipován jako akce bez vazby na nějaký politický směr či stranu, podpořila jej daleko výrazněji pravice. Během vlastního průvodu pak též účastníci skandovali protificovská hesla a celou událost velmi aktivisticky pokrývala známá slovenská pravicově liberální média.
Část liberální levice vytýká známým osobám spojeným s protestem inklinaci k neoliberálnímu až libertariánskému vidění tématu, podle nějž generuje korupci už sama existence většího než minimálního státního sektoru a nejúčinnějším lékem na ni je vše zprivatizovat. Druhá část slovenské levice ale protiargumentuje, že šlo teprve o první čistě demostrační akci dané iniciativy a že je směšné ji hned příslušně klasifikovat.
Problém s provázaností politických struktur s penězovody z velkých finančních skupin je přitom na Slovensku mnohem zjevnější než v České republice. Dle znalců slovenského dění jde i o jednu z hlavních příčin nebývalého vzestupu fašizující Ľudové strany Mariána Kotleby, která se loni dostala do parlamentu.
Sami národovci úterní protest nepodpořili. Někteří z nich jej označili dokonce za další pokus o Majdan podporovaný Sorošem a jeho podporovatele za vlastizrádce.
Další informace:
Aktualne.sk FOTO: Tisíce ľudí obsadili Bratislavu. Študenti zorganizovali protikorupčný pochod
SME.sk Minúta po minúte: Bratislavou pochodujú študenti. Dosť bolo Fica, kričia
SME.sk Organizátor pochodu: Ficovi jeho boj s korupciou neveríme
Pravda.sk V Bratislave sa protestovalo proti korupcii, dav skandoval 'dosť bolo Fica, Kali dole'