Topolánek se omluvil gayům, křesťanům, Židům i občanům

Předseda ODS Mirek Topolánek se omluvil za své výroky o křesťanství a homosexuálech, když zveřejnil tiskové prohlášení nazvané Gayům, křesťanům, Židům, občanům: Omlouvám se.

(vd)

21.03.2010 19:00

Mediafax_mikulas_krepelka

Mirek Topolánek se omluvil za svou prostořekost. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Předseda občanských demokratů se dnes omluvil za svou prostořekost a za své výroky adresované Židům, homosexuálům a církvím. „Omlouvám se. Omlouvám se gayům – svým přátelům i všem ostatním. Omlouvám se členům církví – těm, které znám i těm, které neznám. Omlouvám se Židům – těm v politice i mimo ni. Omlouvám se občanům,“ uvedl ve svém tiskovém prohlášení.

Topolánek poukazuje na novinářskou neprofesionalitu. Podle jeho názoru jde o nedorozumění a snaží se prezentovat jako liberální muž. „Omlouvám se za důsledky svých slov. Za důsledky, které jsem nezavinil a které jsem nemohl předvídat, protože má slova byla neuvěřitelně vytržena z kontextu a překroucena zcela proti smyslu, v němž byla vyslovena. Ale je mi jasné, že ti, kteří to provedli, se nikdy neomluví. Přitom všichni, kteří byli jejich zlovolným jednáním poškozeni, si omluvu nepochybně zaslouží. A protože ti, kteří všem uvedeným ublížili, k tomu zneužili můj soukromý rozhovor, pokládám za svou povinnost, abych se jako chlap omluvil já,“ kaje se Mirek Topolánek.

Topolánek tvrdí, že v rozhovoru pro homosexuální časopis jednoznačně hájil právo na jinakost, na náboženskou svobodu a posuzování lidí podle charakteru a nikoli podle sexuální orientace či příslušnosti k církvi. „Ostatně právě proto, abych demonstroval svůj odpor k výpadům vůči homosexuálům, jsem svolil k fotografování pro časopis LUI. A je vrcholem cynismu, že mě kvůli tomu nazývají „hošánkem" ti samí lidé, kteří mě zároveň jedním dechem pasují do role homofoba,“ doplnil Topolánek.

V závěru textu Topolánek zdůrazňuje, že se omlouvá nejen za sebe, nýbrž i za autory „tohoto zlého útoku i za svoji známou prostořekost – nikoli za to, co jsem řekl, ale jak jsem to řekl a co hrubě zkresleno a vytrženo z kontextu může působit bolest.“ A uzavírá, že je kdykoli k dispozici každému, kdo je pro slušnou debatu o homosexualitě, křesťanství, židovství či politice.

„S jeho omluvou jsem obeznámen. Mojí úlohou však není Mirka Topolánka soudit ani mu dávat rozhřešení. Naši další komunikaci omezím na nezbytné pracovní minimum," reagoval – jak jsme již informovali – premiér Jan Fischer.

Další informace:
ods.cz Mirek Topolánek: Gayům, křesťanům, Židům, občanům: Omlouvám se