Britská vláda zvažuje rozsáhlé vybíjení jezevců, vědci a ekologové je brání

Na rozšíření takzvaného Badger cullu tlačí zejména chovatelé skotu, protože jezevci mohou šířit tuberkulózu mezi dobytek. Ochránci přírody však namítají, že epidemie nezpůsobují jezevci, ale špatné hygienické podmínky na farmách.

(rk)

16.12.2016 12:38

A2

Již několik studií dokázalo, že tuberkulóza se nešíří přímým stykem mezi jezevci a dobytkem, nýbrž kontaminací prostředí. Foto Natural Visions/Alamy

S novou intenzitou se v Británii otevírá v posledních týdnech debata o takzvaném Badger cullu – důsledné regulaci populace jezevců, která má nezřídka formu jejich rozsáhlého vybíjení. Téma zvedla po čase opět Britská veterinární asociace, která minulý měsíc vyzvala k rozšíření oblastí, na nichž bude možné jezevce zabíjet. Zvířata jsou totiž obviňována z přenosu tuberkulózy, která se pak šíří ve stádech zvláště hovězího dobytka.

Britská vláda přitom již na konci srpna zvýšila počet lokalit, kde je možné legálně jezevce vybíjet, ze tří na šest. V současnosti se jedná o hrabství Herefordshire, Sommerset, Dorset, Gloucestershire, Cornwall a Devon.

Proti vybíjení jezevců se staví dlouhodobě řada ekologů a občanských sdružení zaštiťujících se daty z tematických výzkumů. Například podle srpnového šetření britského Ministerstva životního prostředí, potravin a venkova mohou jezevci pouze za šest procent případů nakažených krav. Ve většině případů stojí za šířením tuberkulózy špatné hygienické podmínky na farmách.

„Vláda využívá jezevce jako obětní beránky selhání současného pojetí živočišné výroby. Vybíjení jezevců nemá vědecké opodstatnění, je nehumánní a navíc velmi nákladné,“ řekl již dříve Guardianu ředitel ochranářského sdružení Badger Trust Dominic Dyer.

Argumenty zastánců cullu a alternativy
Vybíjení jezevců prosazují zejména farmářské svazy, podle kterých jde přes veškerá negativa o nejúčinnější prevenci epidemií. Podle britského ministra zemědělství George Eustica navíc díky účinnější likvidaci jezevců vláda ušetří na daních, protože stát farmářům ztráty způsobené tuberkulózou kompenzuje.

Vědci však upozorňují, že náklady na likvidaci jezevců jsou vyšší než ušetřené peníze na kompenzacích. Již několik studií navíc dokázalo, že tuberkulóza se nešíří přímým stykem mezi jezevci a dobytkem, nýbrž kontaminací prostředí.

Efektivnější cestou jsou tak dle dosavadních zkoumání investice do zlepšení hygienických podmínek na farmách, zvýšení informovanosti farmářů a lepší zabezpečení dobytka. Masivní vybíjení jezevců může naopak způsobit potenciálně nebezpečnou změnu v chování zvířat – ohrožení jezevci se začnou více sdružovat, což v konečném důsledku může paradoxně vést k většímu šíření nemoci.

„Vědecké poznatky dokazují, že vybíjení jezevců není efektivní při boji s chorobami dobytka. Ve skutečnosti může celý problém ještě zhoršit,“ řekl BBC James Byrne z organizace Wildlife Trust.


Další informace:

The Ecologist Badger cull free TB eradication in Wales and Northern Ireland? The science demands it!
The Guardian Badger cull areas more than triple under new government licences
BBC News Badger cull to begin in NI to combat bovine TB
The Ecologist Wales demands 'objective evidence' before killing badgers. Whatever next?
BBC News Bovine TB: Badger cull needed, vets' leader tells AMs